Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności
www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
LAB-EL » Dokumenty » Publikacje » Mobilny LAB-EL

Mobilny LAB-EL

Mobilny LAB-EL

Andrzej Łobzowski, Wojciech Szkolnikowski
LAB-EL Elektronika Laboratoryjna S.J.

Artykuł publikowany w piśmie POMIAR nr 04/2014

Chcemy być mobilni

Człowiek, w obecnym czasie stał się niewolnikiem Internetu. Już nawet małe dzieci, radzą sobie w wirtualnej przestrzeni, chociaż jeszcze słabo poruszają się w tzw. realu. Języki narodowe pozostają w sferach porozumiewania się bezpośredniego pomiędzy ludźmi, w przestrzeni Internetowej zaś jesteśmy skazani na slangi facebookowo-tweeterowe. I nie dość że siedzimy przed ekranami naszych monitorów ponad miarę zdrowego rozsądku, to jeszcze musimy tego „bożka” dzisiejszych czasów, Internet mieć przy sobie, musimy go mieć mobilnym.

Zakupy – z komórki, przelewy i transakcje bankowe – leżąc na plaży, posłuchać muzyki, obejrzeć i wykonać film, przeczytać książkę, ba nawet wiele książek. Jak zabolą oczy od czytania e-booka, to można wysłuchać audiobooka, a w czasie równoległym załatwić sprawę biznesową, porozmawiać z szefem lub kontrahentem, umówić się z bardziej lub mniej znajomą na randkę czy też kurtuazyjnie wysłuchać utyskiwań żony, itp. 

Przemysł elektroniczno-komputerowy pracuje na wielkich obrotach, przetaczając ogromne ilości sprzętu przez  świat, który nie dość że nie wykazuje stanu nasycenia, to jeszcze domaga się więcej, coraz to nowszych rozwiązań.

Mobilność sprzętu komputerowego, wymusza na producentach spełnienie wymagań rynku odnośnie jego funkcjonalności i uniwersalności, a co za tym idzie realizacji funkcji typu „n w jednym”. Tak więc, oprócz klasycznych już notebooków czy netbooków, Apple’owskich ipad-ów, ipod-ów czy iphone-ów, mamy palmtopy - żeby można było położyć na kolanach, laptopy - aby się mieściły na dłoni oraz wszystkomogące, z dużym ekranem tablety. Wybierać, przebierać.

Firma LAB-EL również śledzi trendy światowe w zakresie nowoczesności sprzętu oraz preferencji użytkowników, a pojawiające się na rynku stosunkowo tanie, a w dodatku z Windowsem 8, tablety kuszą, aby zaaplikować w nich oprogramowanie użytkowe, takie jak mobilny SCADA LBX. Jednym z takich tabletów jaki „wpadł nam w oko” jest Colorovo CityTab Supreme 10”.

Tablet marki Colorovo citytab supreme 10"

Tablet z windowsKonkurencja pomiędzy tabletami i laptopami zaostrza się, a to głównie z powodu dużych ekranów w tych pierwszych. Użytkownik operujący ekranem dotykowym lubi mieć duże pole dotyku, np. klawiatura ekranowa. Te możliwości daje mu  najnowszy model CityTab Supreme 10” z 2014 roku, którego sercem jest nowoczesny, czterordzeniowy procesor Intel Atom Z3740D. Tablet współpracuje z kartą graficzną Intel HD Graphics 7 generacji oraz posiada 2 GB pamięci operacyjnej DDR3. Colorovo CityTab Supreme 10” wyposażony jest w standardową pamięć magazynującą o pojemności 32 GB. W przypadku konieczności zwiększenia pamięci urządzenia, istnieje możliwość zastosowania karty SD do pojemności 4 GB lub SDHC do pojemności 32 GB.

Ekran tabletu stanowi matryca IPS o przekątnej 10,1” i rozdzielczości HD 1280×800 px. Jest precyzyjna, jasna i kontrastowa. Dodatkowo posiada 10-punktowy system dotyku.

Zastosowane technologie wyświetlania pozwalają na komfortowe użytkowanie tabletu w zmiennych warunkach oświetleniowych oraz przy różnych kątach nachylenia.

Tablet zasila bateria o pojemności aż 8000 mAh, która daje możliwość nieprzerwanej pracy z urządzeniem nawet do 8 godzin.

Producent wyposażył tablet w dwie kamery: przednią z matrycą 2 Mpix oraz tylną 5 Mpix, kartę sieciową WIFI 802.11a b/g/n, system Bluetooth w standardzie 4.0 oraz obsługę modemów 3G USB. Nie zapomniano również o złączu HDMI, które jest bardzo ważnym elementem w tabletach biznesowych, gdyż umożliwia prowadzenie prezentacji z użyciem projektora multimedialnego.

Urządzenie bazuje na podzespołach Intela. Wyposażone jest w system Windows 8.1, co czyni go urządzeniem otwartym na oprogramowanie bazujące na tej platformie programowej. W zestawie oprogramowania dostarczanego przy zakupie tabletu, dostarczany jest pakiet MS Office, a dodatkowo można wyposażyć go w zintegrowaną  klawiaturę. Te wszystkie cechy czynią z niego praktyczne i wyjątkowo mobilne narzędzie do pracy, które z powodzeniem spełni wymagania użytkowników biznesowych.

Klient LBX w tablecie

tablet-z-aplikacja-scada-lbx.jpg  Rys. 1 Przykładowy ekran aplikacji SCADA LBX "klient"

Tablet CityTab Supreme 10” marki Colorovo z systemem Windows 8.1 znakomicie nadaje się do zastosowań profesjonalnych. Zastosowaliśmy go w naszych systemach pomiarowych, przykładowo do monitorowania warunków klimatycznych.

Zainstalowaliśmy na tablecie Colorovo CityTab Supreme bez żadnych problemów nasze oprogramowanie - program SCADA LBX. Program LBX jest skonfigurowany jako „klient”. Poprzez łącze WiFi „klient” łączy się w lokalnej sieci firmy z komputerem, na którym zainstalowano program SCADA LBX w opcji „serwer”. Serwer SCADA LBX gromadzi dane pomiarowe ze wszystkich pomiarów w systemie w szyfrowanej bazie danych i udostępnia bieżące i historyczne dane pomiarowe „klientom”.

Takie rozwiązanie z programem SCADA LBX na tablecie pozwala załodze swobodnie poruszać się po terenie całego zakładu, prowadząc jednocześnie kontrolę wartości pomiarów i sterując procesami. Przykład aplikacji klienckiej zainstalowanej na omawianym tablecie przedstawiamy na rys. 1.

Obszarem przykładowych zastosowań mogą być zarówno magazyny hurtowni farmaceutycznych i spożywczych, jak i zakłady produkcji pieczarek, w których ciągła kontrola właściwego klimatu i urządzeń sterujących ma decydujące znaczenie dla zapewnienia jakości produktów.

Diagnostyka mobilna

Mobilność oprogramowania użytkowego np. SCADA LBX, zapewnia również wykorzystanie tzw. zdalnej pomocy. Polega to na wygenerowaniu przez system TeamViewer zaimplementowany w oprogramowaniu SCADA LBX, pewnego numeru ID oraz hasła i przekazaniu ich pracownikowi w siedzibie firmy LAB-EL, który nawiązując bezpośrednią łączność z „klientem”, przejmuje uprawnienia użytkownika i może zdalnie zdiagnozować problem, a także dokonać koniecznych zmian ustawień w systemie. W przypadkach szczególnych, taka zdalna pomoc będzie wymagała jednak bezpośredniej łączności z serwerem.

Podgląd danych

Instalacja w tablecie oprogramowania SCADA LBX „klient”, umożliwia użytkownikowi systemu przemieszczanie się po dużej czasem przestrzeni magazynu czy hurtowni z możliwością podejścia do konkretnego czujnika i wizualne sprawdzenie jego stanu lub odczyt danych z wyświetlacza w celu porównania z wartością wyświetlana w systemie.

Istnieje również możliwość podglądu danych poprzez „serwer WWW”, który jest odpłatnie udostępniany przez firmę LAB-EL, na określoną liczbę jednoczesnych sesji. Jest to dostęp bez możliwości dokonywania jakichkolwiek zmian konfiguracyjnych. Podgląd jest możliwy poprzez przeglądarkę internetową, jaką posiadają obecnie chyba wszystkie telefony komórkowe, palmtopy, laptopy czy tablety.

tablet-3.pngRys. 2  Przykładowy ekran z wykresem
w aplikacji SCADA LBX przez serwer www
tablet-4.pngRys. 3 Przykładowy ekran aplikacji
SCADA LBX przez serwer www
Zobacz również
Zobacz również