Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności

www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
» » » LB-480 GEO

Rejestrator LB-480 w zastosowaniach w geofizyce


  • pomiary pola magnetycznego Ziemi
  • rejestracja danych
  • transmisja danych przez GSM
  • lokalizacja GPS
  • możliwe modyfikacje do innych zastosowań

Rejestrator LB-480 w zastosowaniach w geofizyce

Zastosowania w geofizyce rejestratora LB-480

Rejestratory LB-480 są produkowane w wielu wersjach. Jedna z wersji tego rejestratora jest wyposażona w 24-bitowy przetwornik A/C sigma-delta, odbiornik GPS oraz modem telefonii komórkowej GSM. Rejestrator taki może być z powodzeniem stosowany wszędzie tam, gdzie interesuje nas dokładne śledzenie zmian różnych parametrów w czasie, np. w geofizyce, meteorologii.

Typowymi zastosowaniami w geofizyce mogą być między innymi rejestracje zmian składowych ziemskiego pola magnetycznego, prądów płynących w Ziemi, zjawiska rezonansu Schumanna, parametrów związanych z fizyką atmosfery oraz sygnałów pochodzących z czujników sejsmicznych. Z kolei w przypadku meteorologii rejestratory LB-480 można stosować do rejestracji temperatury, ciśnienia, prędkości i kierunku wiatru itd.

Dokładność rejestracji w czasie ma olbrzymie znaczenie w wielu zastosowaniach geofizycznych, np. w obserwacjach geomagnetycznych lub sejsmologicznych. Absolutna dokładność czasowa prowadzonych rejestracji powinna być często na poziomie 1msec. Rejestrator wyposażony jest również w modem GSM, co jest nieocenione w terenowych badaniach geofizycznych. Dzięki tej funkcjonalności dane mogą być na bieżąco transmitowane z odległych miejsc w terenie na serwer znajdujący się w biurze i udostępniane do analiz w czasie rzeczywistym. Ma to istotne znaczenie np. przy prognozowaniu pogody kosmicznej, prognozowaniu trzęsień Ziemi itp.

Rejestrator LB-480 wyposażony jest w interfejsy Ethernet oraz USB oraz zapewnia różnorodność obsługiwanych standardowych protokołów sieciowych, dzięki czemu zarządzanie i komunikowanie się z urządzeniem jest efektywne. Dane są zapisywane w nieulotnej pamięci typu flash memory i mogą być w dowolnym momencie odczytywane przy pomocy dostępnych interfejsów. Rejestrator współpracuje z komputerami pracującymi zarówno pod systemem Linux, Unix, jak i Windows. Oprogramowanie rejestratora pozwala na automatyczny odczyt danych, co jest niezbędne przy ciągłych obserwacjach.

Rejestratory LB-480 w tym zastosowaniu są aktualnie wdrażane w praktyce w Centralnym Obserwatorium Geofizycznym Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Belsku Dużym.

Współpraca z magnetometrem protonowym SCINTREX

SCINTREX - magnetometr protonowy ENVI PRORejestrator LB-480 umożliwia także współpracę z magnetometrem protonowym EVNI PRO firmy SCINTREX. Dane cyfrowe z magnetometru transmitowane są do rejestratora przez interfejs RS-232, gdzie są zapisywane w pamięci rejestratora oraz dodatkowo dla bezpieczeństwa na karcie pamięci SD. Dane są także wysyłane poprzez sieć telefonii komórkowej wbudowanym modem GSM do serwera pracującego w centrali z aplikacją LBX, gdzie są archiwizowane i wizualizowane.

Rejestrator LB-480 w tym zastosowaniu jest eksploatowany w Państwowym Instytucie Geologicznym w Warszawie.

Najistotniejsze parametry techniczne rejestratora LB-480 z punktu widzenia zastosowań w geofizyce


 Przetwornik A/C  Sigma-delta, 24-bit
 Liczba rejestrowanych kanałów 
 6
 Standard wejść analogowych  +/- 10V, 24 bit
 Interfejsy komunikacyjne
 GSM, Ethernet, USB, RS-232, RS-485 (opcjonalne)
 Dokładność czasowa rejestracji  1msec (odbiornik GPS)  
 Zasilanie
 12 V/DC
 Moc pobierana  6 W
 Modem
 GSM-GPRS
See also
Zobacz również
Ocena produktu
Rejestrator LB-480 w zastosowaniach w geofizyceLB-480 GEO
Rejestrator LB-480 w zastosowaniu w geofizyce jest aktualnie testowany w Centralnym Obserwatorium Geofizycznym Instytutu Geofizyki PAN w Belsku Dużym.
Ocena: 5/5, liczba głosów: 14
  • dodaj swoją ocenę