www.label.pl | LAB-EL Elektronika Laboratoryjna
Elektronika Laboratoryjna

Termometr przemysłowy, higrometr przemysłowy LB-710A (LB-710AH)


 • funkcje: przemysłowy termometr, przemysłowy higrometr (wilgotnościomierz)
 • pomiar: temperatura, wilgotność względna powietrza
 • szeroki zakres temperatur pracy
 • dwuprzewodowe połączenie
 • cyfrowa transmisja wyników na duże odległości
 • wyświetlacz LCD
 • rozdzielczość pomiaru temperatury 0,01°C
 • wytrzymała i pyłoszczelna obudowa
 • opcjonalnie wynik pomiaru:
  • temperatura punktu rosy
  • zawartość wilgoci
  • wilgotność bezwzględna
 • oprogramowanie do PC
Termometr przemysłowy LB-710A, higrometr przemysłowy

Opis termometru higrometru

Termometr-higrometr LB-710A jest przeznaczony do pomiaru temperatury i wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniach. Może pracować w pomieszczeniach o znacznym zapyleniu dzięki zastosowaniu hermetycznej obudowy oraz odpowiedniego filtru chroniącego czujniki pomiarowe. Jest urządzeniem stacjonarnym, o niewielkich rozmiarach, zasilanym z zewnętrznego źródła. Dane pomiarowe prezentowane są na dwuwierszowym wyświetlaczu LCD.

Przyrząd wykorzystuje do pomiaru dane z czujnika temperatury Pt-1000 oraz z pojemnościowego czujnika wilgotności względnej. Na podstawie znajomości nieliniowych charakterystyk czujników oraz cyfrowych danych kalibracyjnych zapamiętanych podczas wzorcowania w pamięci przyrządu, mikroprocesor wbudowany w przyrząd oblicza aktualne wyniki pomiaru wilgotności względnej i temperatury. Wyniki te są wysyłane z elektonicznego termohigrometru w postaci cyfrowej do nadrzędnego systemu zbierania danych.

Ten profesjonalny termometr-higrometr jest wyposażony w cyfrowy interfejs prądowy S300 LAB-EL o przebiegach czasowych analogicznych ze standardem RS232C. Interfejs ten, oprócz transmitowania danych, służy także do zasilania termohigrometru - wykorzystując do tego celu dwuprzewodową linię (np. typu stosowanego w instalacjach telefonów), przy czym biegunowość dołączenia przewodów interfejsu jest dowolna.

Termohigrometr może być dołączony do dowolnego systemu nadzorującego, np. regulatora klimatu LB-722, koncentratora LB-480, LB-489, LB-476, miernika LB-856, panelu LB-755, oraz (za pomocą konwertera LB-371) do interfejsu RS232C lub (za pomocą  konwertera LB-375) do interfejsu USB dowolnego komputera, tworząc system monitorowania. Umożliwia to zdalne i automatyczne zbieranie danych pomiarowych z termohigrometru przemysłowego. Wynik pomiaru wilgotności może być przedstawiony w programie towarzyszącym na PC (stanowiącym wyposażenie przyrządów LAB-EL) z wykorzystaniem innych jednostek: temperatury punktu rosy (w °C), zawartości wilgoci (g/kg) albo wilgotności bezwzględnej (kg/m 3). Wyjście interfejsu termohigrometru przemysłowego w wersji LB-710A jest wykonane w postaci zacisków śrubowych umieszczonych wewnątrz obudowy, do której kabel jest wprowadzany przez przepust o średnicy otworu 7 mm.

Ten termometr przemysłowy (termohigrometr przemysłowy) wyposażony jest w zworę konfiguracyją po założeniu której wyniki pomiarów wysyłane są w formacie zgodnym z LB-710 co umozliwia dołączenie termohigrometru do urządzeń i systemów które nie umozliwiają wspólpracy z formatem LB-710A.

Elektroniczny termometr-higrometr nie posiada mechanicznych elementów kalibracyjnych (np. potencjometrów). Kalibracja termometru-higrometru polega na przesłaniu przez interfejs cyfrowy do nieulotnej pamięci termohigrometru danych kalibracyjnych uzyskanych we wzorcowych warunkach klimatycznych. Gwarantuje to wygodę i wysoką dokładność kalibracji oraz stabilność parametrów metrologicznych termohigrometru w czasie.

Termometr przemysłowy (termohigrometr) nie może być narażony na bezpośrednie opady atmosferyczne i wykraplanie pary wodnej, dlatego do zastosowań w warunkach otwartej przestrzeni (np. w klatce meteorologicznej) należy zastosować wersję LB-710R.

Wersja standardowa przemysłowego termohigrometru jest przystosowana do krótkotrwałych (do kilku godzin) pomiarów na krańcach zakresów pomiarów. Poza pomiarami termohigrometr elektroniczny powinien przebywać w zalecanych ciągłych warunkach pracy. Termometr przemysłowy (termohigrometr) w wersji standardowej jest wyposażony w osłonę czujników (filtr zanieczyszczeń) typu F3.

Każdy termometr-higrometr, stosownie do zamówienia, może posiadać indywidualne świadectwo wzorcowania z Laboratorium Wzorcującego LAB-EL, z Głównego Urzędu Miar w Warszawie lub z Centralnego Ośrodka Metrologii Wojskowej w Zielonce.

Termometr-higrometr LB-710 uzyskał zatwierdzenie typu RP T 95 77 nadane przez Prezesa Głównego Urzędu Miar w Warszawie.

Termometr-higrometr LB-710A - dedykowane oprogramowanie

Do tego urządzenia oferowane jest dodatkowo zaawansowane oprogramowanie do PC z systemem Windows - program LBX, lub z systemem Linux - program PSM, umożliwiające:

 • prezentacja bieżących odczytów z urządzeń,
 • monitorowanie alarmów i ich sygnalizacja,
 • prezentacja archiwizowanych danych - wykresy, raporty, histogramy,
 • zarządzanie archiwum danych,
 • zapewnienie dostępu dla zdalnych klientów.

Do tego termohigrometru dostępne jest także podstawowe (proste) oprogramowanie LB-710, umożliwiające:

 • prezentacja bieżących odczytów z urządzenia,
 • zapis wyników pomiarów na plik.

Dane techniczne

POMIAR TEMPERATURY
Niepewność pomiaru +/- 0,1°C  +/- 1 ostatnia cyfra
Zakres pomiaru -40..+85°C  
POMIAR WILGOTNOŚCI
Niepewność pomiaru +/- 2,0% w zakresie 10...90%, +/- 1 ostatnia cyfra
+/- 4,0% poza zakresem 10...90%
Zakres pomiaru LB-710 10..95% dla temperatur do +40°C
10..60% dla temperatur do +70°C
10..40% dla temperatur do +85°C
Zakres pomiaru LB-710H 0..100% dla temperatur do +60°C
0..70% dla temperatur do +70°C
0..40% dla temperatur do +85°C
ODCZYT POMIARÓW
Parametr Zakres odczytu Rozdzielczość
temperatura powietrza (termometr przemysłowy) -40,0..+85,0°C 0,01°C, opcjonalnie 0,1°C (konfigurowane zworą)
wilgotność względna (higrometr przemysłowy) 0,0..99,9% 0,1%
ZALECANE CIĄGŁE WARUNKI PRACY *)
Zakres temperatur 0..40°C
Zakres wilgotności 20..80%

*) - Wykraczanie poza zalecane ciągłe warunki pracy dla termometru przemysłowego (np. przy instalowaniu urządzenia w otwartej przestrzeni) wymaga zastosowania dodatkowych środków zabezpieczających część elektroniczną urządzenia przed wykraplaniem wody wewnątrz urządzenia (stosowanie dodatkowej obudowy zewnętrznej).

ZASILANIE, DANE MECHANICZNE
zakres napięć 8..24V DC  
pobór prądu 2mA średnio
25mA maksymalnie
wymiary zewnetrzne obudowy  170 x 64 x 35 mm   
materiał tworzywo sztuczne (polymas, ABS)  
stopień ochrony obudowy IP 65 ograniczony dodatkowo przez klasę ochrony filtru

INTERFEJS

Parametry transmisji: czasowe zgodne z RS232C, 300 bps, 7 bitów informacyjnych, bez kontroli parzystości, 1 bit stopu pracujący w standardzie tzw. cyfrowej pętli prądowej.

ROZSZERZENIA

termometr przemysłowy - ZŁĄCZE C01
Złącze C01

Na specjalne zamówienie możliwe są następujące wykonania:

 • LB-710AH - profesjonalny termohigrometr o rozszerzonym w stosunku do standartowego zakresie pomiaru wilgotności do 0...100%,
 • LB-710AFn - wersja osłony czujników ( w/g opisu), wersja jest podawana, jeżeli inna niż F3,
 • LB-710AY - termometr higrometr przemysłowy ze złączem przyłączeniowym C01 (zamiast zacisków wewnątrz obudowy).
See also
Zobacz również
Termohigrometr WiFi LB-523 Termohigrometr WiFi LB-523
Wyświetlacz LCD, interfejs WiFi, interfejs USB, wymienialne baterie, duża pamięć rejestracji
Termohigrobarometr LB-575 Termohigrobarometr LB-575
Termohigrobarometr LB-575. Dodatkowe zewnętrzne sondy temperaturowe LB-572. Podświetlany graficzny wyświetlacz LCD. Pamięć pomiarów, odczyt przez interfejs USB. Zasilany z wbudowanego akumulatora.
Termohigrometr LB-710AL(T) Termohigrometr LB-710AL(T)
Termohigrometr do pomiaru temperatury i wilgotności powietrza, a w wersji LB-710ALT - tylko do pomiaru temperatury. Rozdzielczość pomiaru temperatury 0,01°C. Wyświetlacz LCD bieżącego wyniku pomiaru. Estetyczny wygląd dla wymagających zastosowań. Dwuprzewodowy cyfrowy interfejs S300. Do zastosowania w dużych wieloczujnikowych systemach monitorowania mikroklimatu w muzeach, dla spełnienia najwyższych wymagań systemów jakości. Możliwość adiustacji (regulacji) i wystawienia świadectwa wzorcowania w laboratorium akredytowanym.
Ocena produktu
Termometr przemysłowy, higrometr przemysłowy do profesjonalnych zastosowań, świadectwo wzorcowania (kalibracji). Precyzyjne termometry i higrometry.
Ocena: 5/5, liczba głosów: 14
 • dodaj swoją ocenę
 •