Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności

www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
» » » » Wiatromierz FT702

Ultradźwiękowy wiatromierz elektroniczny FT TECHNOLOGIES model FT702 - miernik kierunku i prędkości wiatru, anemometr

  • wiatromierz ultradźwiękowy
  • anemometr
  • prędkość i kierunek wiatru
  • niewielkie rozmiary
  • brak części ruchomych
  • meteorologia
  • systemy morskie NMEA
  • turbiny wiatrowe
  • cyfrowa lub analogowa transmisja wyników pomiarów
Wiatromierz FT TECHNOLOGIES FT702
UWAGA: Urządzenie wycofane z oferty, zastąpione przez FT722.

Przeznaczenie ultradźwiekowego wiatromierza elektronicznego

Anemometr elektroniczny firmy FT TECHNOLOGIES typu FT702 służy do precyzyjnego pomiaru prędkości i kierunku wiatru. Wiatromierz jest idealny do zastosowań meteorologicznych wymagających dokładnego i niezawodnego pomiaru w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Wytrzymałość i niezawodność wiatromierza FT702 sprawiły, że jest on używany na całym świecie przez czołowych światowych producentów turbin wiatrowych w układach ich sterowania.

Czujnik wiatru FT702 produkowany jest w dwóch opcjach wyjścia sygnału: cyfrowego lub analogowego. Anemometr FT702LT to opcja cyfrowa z wyjściem RS-485. Interfejs może być używany do odczytów prędkości i kierunku wiatru, jak również do skonfigurowania lub sprawdzenia wewnętrznych ustawień czujnika. Wiatromierz wysyła i odbiera znaki ASCII, lecz można go skonfigurować tak, aby wyprowadzał komunikaty zgodne z NMEA 0183 MWV. W takim przypadku wiatromierz może zostać włączony do morskich systemów nawigacyjnych NMEA. Opcja anemometru ultradźwiękowego z interfejsem RS-485 umożliwia także bezpośrednią integrację wiatromierza z innymi monitorami oraz rejestratorami danych, jak LB-480 lub LB-490.

Anemometr FT702LT/D jest wariantem analogowym z dwoma wyjściami pętli prądowych 4-20 mA. Każde wyjście dostarcza prąd, którego wartość jest proporcjonalna do prędkości albo kierunku wiatru.

Konstrukcja ultradźwiekowego wiatromierza elektronicznego

Anemometr elektroniczny typu FT702 działa w oparciu o opatentowaną technologię FT Technologies Acoustic Resonance. Technologia Acu-Res umożliwia czujnikom FT702 wykonywanie dokładnych pomiarów w niewielkiej przestrzeni. Oznacza to, że anemometry FT702 są małe, łatwe do ogrzania, trwałe i mocne. W porównaniu do mechanicznych i innych ultradźwiękowych technologii pomiaru wiatru rozwiązanie Acu-Res jest najbardziej niezawodne.

Wiatromierz FT702 zasada działaniaW uproszczeniu czujnik wiatru FT702 składa się z pary  równoległych płytek, zwanych górnym i dolnym reflektorem. W płaszczyźnie poziomej struktura jest otwarta i powietrze przepływa swobodnie między płytkami. W kierunku pionowym przepływ jest ograniczony przez reflektory, a średnia prędkość powietrza w tym kierunku jest pomijalna. Fale akustyczne (ultradźwiękowe) są generowane i odbierane za pomocą trzech membran wibracyjnych sprzężonych z taką samą liczbą elementów piezoelektrycznych. Membrany są ułożone w trójkącie jak to pokazano na schemacie obok. Ruch powietrza jest mierzony poprzez pomiar spowodowanej wiatrem zmiany fazy w sygnale ultradźwiękowym przechodzącym przez wnękę pomiarową. Różnica w fazie netto pomiędzy parą nadawczą i odbiorczą jest wskaźnikiem przepływu powietrza wzdłuż osi pary. Poprzez pomiar wszystkich trzech par wyznaczane są wektory składowe strumienia powietrza wzdłuż boków trójkąta. Wektory są rozkładane i analizowane w celu uzyskania ogólnych wartości prędkości i kierunku wiatru. Czujnik wykorzystuje złożone algorytmy przetwarzania sygnałów i analizę danych, wykonując sekwencję wielu pomiarów, aby w efekcie obliczyć parametry wiatru.

Anemometr typu FT702  wyposażony jest w termostatycznie kontrolowany system ogrzewania całego korpusu. Czujnik FT702 utrzymuje temperaturę w zadanej przez użytkownika nastawie w zakresie od 0°C do 55°C. Do inteligentnego rozprowadzania ciepła na całym czujniku wykorzystywanetrzy sterowane programowo ogrzewacze.

Montaż wiatromierza ultradźwiękowego

Wiatromierz FT702 dwie opcje montażowe FF i PMWiatromierz FT702 ma dwie podstawowe opcje montażu: z płaskim przodem (Flat Front - FF) oraz (Pipe Mount - PM) do montażu na rurze za pomocą adaptera FT090. System montażu rurowego (PM) zapewnia ulepszoną ochronę anemometru przed wyładowaniami atmosferycznymi i warunkami środowiska, ponieważ kabel komunikacyjny i zasilający jest całkowicie zamknięty wewnątrz rury. Wymiary wiatromierza na rysunku obok podane są w milimetrach.

Czujnik wiatru FT702 produkowany jest w dwóch opcjach wyjścia sygnału: cyfrowego lub analogowego. Złącza sygnałowe są szczelne i odporne na korozję. Czujnik FT702LT z wyjściem cyfrowym ma złącze 5-końcówkowe, a czujnik FT702LT/D z wyjściem analogowym ma złacze 8-końcówkowe. Szczegóły odnośnie typów złączy, okablowania oraz różnorodnych opci instalacji znajdują się w dostarczanej z anemometrem dokumentacji.

Dostępne jest oprogramowanie Acu-Vis oraz specjalnie opracowany kabel umożliwiający połączenie wiatromierza z komputerem z systemem Windows oraz z zasilaczem. W przypadku czujnika analogowego oprogramowanie pozwala na sprawdzenie działania czujnika i zmianę konfiguracji. W przypadku czujnika cyfrowego oprogramowanie wyświetla ustawienia czujnika i wskazuje prędkość oraz kierunek wiatru w czasie rzeczywistym.

Parametry techniczne ultradźwiekowego wiatromierza elektronicznego FT702

CZUJNIK PRĘDKOŚCI
Prędkość maksymalna wiatru 50 m/s (180 km/h)
Dokładność
zakres 0-15 m/s
+/-0,5 m/s
powyżej 15 m/s
+/-4%
Rozdzielczość pomiaru prędkości
0,1 m/s
CZUJNIK KIERUNKU
Azymut, zakres
0-360°
Dokładność pomiaru kierunku
w zakresie +/-10°
+/- 2°
poza zakresem +/-10°
+/-4°
Rozdzielczość pomiaru kierunku
1°
WYMIARY ZEWNĘTRZNE
Wysokość 161 mm
Szerokość 55 mm
Waga 0,35 kg (maks.)
WYJŚCIE SZEREGOWE (FT702LT)
Interfejs
RS-485
Izolacja galwaniczna od zasilania i obudowy
Formaty
ASCII
NMEA
Szybkość pomiarów
5 pomiarów na sekundę
WYJŚCIE ANALOGOWE (FT702LT/D)
Interfejsy 2 x 4-20 mA
Izolacja galwaniczna od zasilania i obudowy
Szybkość pomiarów 5 pomiarów na sekundę
INNE PARAMETRY
Klasa szczelności
IP67, EN 60529
Klasa bezpieczeństwa
UL61010-1, CSA 22.2.61010-1-04
Zakres temperatur pracy -40...+85°C
Wilgotność
0...100%
Wysokość pracy
0...4000 mnpm
Zakres ustawienia ogrzewacza
0...55°C
Napięcie zasilania
20-30 V DC (24 V nom.)
Pobór prądu (ogrzewacz wyłączony)
30 mA
Pobór prądu (ogrzewacz włączony) 0,1...6 A, typ. 4 A
Pobór mocy ograniczony do maks. 99 W
See also
Zobacz również
Ocena produktu
Ultradźwiękowy wiatromierz elektroniczny FT TECHNOLOGIES FT702
Ultradźwiękowy annemometr elektroniczny firmy FT TECHNOLOGIES typu FT702 służy do precyzyjnego pomiaru prędkości i kierunku wiatru.
Ocena: 5/5, liczba głosów: 14
  • dodaj swoją ocenę