www.label.pl | LAB-EL Elektronika Laboratoryjna
Elektronika Laboratoryjna

Ultradźwiękowy wiatromierz elektroniczny FT TECHNOLOGIES model FT702 - miernik kierunku i prędkości wiatru, anemometr

 • wiatromierz ultradźwiękowy
 • anemometr
 • prędkość i kierunek wiatru
 • niewielkie rozmiary
 • brak części ruchomych
 • meteorologia
 • systemy morskie NMEA
 • turbiny wiatrowe
 • cyfrowa lub analogowa transmisja wyników pomiarów
Wiatromierz FT TECHNOLOGIES FT702
UWAGA: Urządzenie wycofane z oferty, zastąpione przez FT722.

Przeznaczenie ultradźwiekowego wiatromierza elektronicznego

Anemometr elektroniczny firmy FT TECHNOLOGIES typu FT702 służy do precyzyjnego pomiaru prędkości i kierunku wiatru. Wiatromierz jest idealny do zastosowań meteorologicznych wymagających dokładnego i niezawodnego pomiaru w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Wytrzymałość i niezawodność wiatromierza FT702 sprawiły, że jest on używany na całym świecie przez czołowych światowych producentów turbin wiatrowych w układach ich sterowania.

Czujnik wiatru FT702 produkowany jest w dwóch opcjach wyjścia sygnału: cyfrowego lub analogowego. Anemometr FT702LT to opcja cyfrowa z wyjściem RS-485. Interfejs może być używany do odczytów prędkości i kierunku wiatru, jak również do skonfigurowania lub sprawdzenia wewnętrznych ustawień czujnika. Wiatromierz wysyła i odbiera znaki ASCII, lecz można go skonfigurować tak, aby wyprowadzał komunikaty zgodne z NMEA 0183 MWV. W takim przypadku wiatromierz może zostać włączony do morskich systemów nawigacyjnych NMEA. Opcja anemometru ultradźwiękowego z interfejsem RS-485 umożliwia także bezpośrednią integrację wiatromierza z innymi monitorami oraz rejestratorami danych, jak LB-480 lub LB-490.

Anemometr FT702LT/D jest wariantem analogowym z dwoma wyjściami pętli prądowych 4-20 mA. Każde wyjście dostarcza prąd, którego wartość jest proporcjonalna do prędkości albo kierunku wiatru.

Konstrukcja ultradźwiekowego wiatromierza elektronicznego

Anemometr elektroniczny typu FT702 działa w oparciu o opatentowaną technologię FT Technologies Acoustic Resonance. Technologia Acu-Res umożliwia czujnikom FT702 wykonywanie dokładnych pomiarów w niewielkiej przestrzeni. Oznacza to, że anemometry FT702 są małe, łatwe do ogrzania, trwałe i mocne. W porównaniu do mechanicznych i innych ultradźwiękowych technologii pomiaru wiatru rozwiązanie Acu-Res jest najbardziej niezawodne.

Wiatromierz FT702 zasada działaniaW uproszczeniu czujnik wiatru FT702 składa się z pary  równoległych płytek, zwanych górnym i dolnym reflektorem. W płaszczyźnie poziomej struktura jest otwarta i powietrze przepływa swobodnie między płytkami. W kierunku pionowym przepływ jest ograniczony przez reflektory, a średnia prędkość powietrza w tym kierunku jest pomijalna. Fale akustyczne (ultradźwiękowe) są generowane i odbierane za pomocą trzech membran wibracyjnych sprzężonych z taką samą liczbą elementów piezoelektrycznych. Membrany są ułożone w trójkącie jak to pokazano na schemacie obok. Ruch powietrza jest mierzony poprzez pomiar spowodowanej wiatrem zmiany fazy w sygnale ultradźwiękowym przechodzącym przez wnękę pomiarową. Różnica w fazie netto pomiędzy parą nadawczą i odbiorczą jest wskaźnikiem przepływu powietrza wzdłuż osi pary. Poprzez pomiar wszystkich trzech par wyznaczane są wektory składowe strumienia powietrza wzdłuż boków trójkąta. Wektory są rozkładane i analizowane w celu uzyskania ogólnych wartości prędkości i kierunku wiatru. Czujnik wykorzystuje złożone algorytmy przetwarzania sygnałów i analizę danych, wykonując sekwencję wielu pomiarów, aby w efekcie obliczyć parametry wiatru.

Anemometr typu FT702   wyposażony jest w termostatycznie kontrolowany system ogrzewania całego korpusu. Czujnik FT702 utrzymuje temperaturę w zadanej przez użytkownika nastawie w zakresie od 0°C do 55°C. Do inteligentnego rozprowadzania ciepła na całym czujniku wykorzystywane trzy sterowane programowo ogrzewacze.

Montaż wiatromierza ultradźwiękowego

Wiatromierz FT702 dwie opcje montażowe FF i PM Wiatromierz FT702 ma dwie podstawowe opcje montażu: z płaskim przodem (Flat Front - FF) oraz (Pipe Mount - PM) do montażu na rurze za pomocą adaptera FT090. System montażu rurowego (PM) zapewnia ulepszoną ochronę anemometru przed wyładowaniami atmosferycznymi i warunkami środowiska, ponieważ kabel komunikacyjny i zasilający jest całkowicie zamknięty wewnątrz rury. Wymiary wiatromierza na rysunku obok podane są w milimetrach.

Czujnik wiatru FT702 produkowany jest w dwóch opcjach wyjścia sygnału: cyfrowego lub analogowego. Złącza sygnałowe są szczelne i odporne na korozję. Czujnik FT702LT z wyjściem cyfrowym ma złącze 5-końcówkowe, a czujnik FT702LT/D z wyjściem analogowym ma złacze 8- końcówkowe . Szczegóły odnośnie typów złączy, okablowania oraz różnorodnych opci instalacji znajdują się w dostarczanej z anemometrem dokumentacji.

Dostępne jest oprogramowanie Acu-Vis oraz specjalnie opracowany kabel umożliwiający połączenie wiatromierza z komputerem z systemem Windows oraz z zasilaczem. W przypadku czujnika analogowego oprogramowanie pozwala na sprawdzenie działania czujnika i zmianę konfiguracji. W przypadku czujnika cyfrowego oprogramowanie wyświetla ustawienia czujnika i wskazuje prędkość oraz kierunek wiatru w czasie rzeczywistym.

Parametry techniczne ultradźwiekowego wiatromierza elektronicznego FT702

CZUJNIK PRĘDKOŚCI
Prędkość maksymalna wiatru 50 m/s (180 km/h)
Dokładność
zakres 0-15 m/s
+/-0,5 m/s
powyżej 15 m/s
+/-4%
Rozdzielczość pomiaru prędkości
0,1 m/s
CZUJNIK KIERUNKU
Azymut, zakres
0-360 °
Dokładność pomiaru kierunku
w zakresie +/-10 °
+/- 2 °
poza zakresem +/-10 °
+/-4 °
Rozdzielczość pomiaru kierunku
1 °
WYMIARY ZEWNĘTRZNE
Wysokość 161 mm
Szerokość 55 mm
Waga 0,35 kg (maks.)
WYJŚCIE SZEREGOWE (FT702LT)
Interfejs
RS-485
Izolacja galwaniczna od zasilania i obudowy
Formaty
ASCII
NMEA
Szybkość pomiarów
5 pomiarów na sekundę
WYJŚCIE ANALOGOWE (FT702LT/D)
Interfejsy 2 x 4-20 mA
Izolacja galwaniczna od zasilania i obudowy
Szybkość pomiarów 5 pomiarów na sekundę
INNE PARAMETRY
Klasa szczelności
IP67, EN 60529
Klasa bezpieczeństwa
UL61010-1, CSA 22.2.61010-1-04
Zakres temperatur pracy -40...+85°C
Wilgotność
0...100%
Wysokość pracy
0...4000 mnpm
Zakres ustawienia ogrzewacza
0...55°C
Napięcie zasilania
20-30 V DC (24 V nom.)
Pobór prądu (ogrzewacz wyłączony)
30 mA
Pobór prądu (ogrzewacz włączony) 0,1...6 A, typ. 4 A
Pobór mocy ograniczony do maks. 99 W
See also
Zobacz również
LB-480 LB-480
Termometr internetowy - rejestrator danych z interfejsem Ethernet i GSM/GPRS. Karta pamięci. 8 wejść: cyfrowe S300 lub analogowe (napięciowe, binarne, termistorowe, Pt1000). Wkładki dodatkowych opcji: RS-232, RS-485, USB. Obsługa dowolnego czujnika z interfejsem S300. Obsługa protokołów: IPv4, IPv6, HTML, JSON, XML, SNMP, MODBUS/TCP. Samodzielna sygnalizacja alarmów przez SMS-y, e-maile i przekaźniki. Oprogramowanie SCADA LBX.
LB-490 LB-490
Rejestrator danych z interfejsem Ethernet, USB i GSM/GPRS. Karta pamięci. 16 wejść: cyfrowe S300 lub analogowe (napięciowe, binarne, termistorowe, Pt1000). Moduły dodatkowych opcji: RS-232, RS-485. Obsługa dowolnego czujnika z interfejsem S300. Obsługa protokołów: IPv4, IPv6, HTML, JSON, XML, SNMP, MODBUS/TCP. Samodzielna sygnalizacja alarmów przez SMS-y, e-maile i przekaźniki. Oprogramowanie SCADA LBX.
Termohigrometr LB-710R Termohigrometr LB-710R
Po umieszczeniu w dodatkowej osłonie (w klatce meteorologicznej LB-719) przeznaczony do pomiaru temperatury i wilgotności względnej powietrza na otwartej przestrzeni w stacji meteorologicznej. Dwuprzewodowy cyfrowy interfejs S300. Możliwość adiustacji (regulacji) i wystawienia świadectwa wzorcowania w laboratorium akredytowanym.
Ocena produktu
Ultradźwiękowy annemometr elektroniczny firmy FT TECHNOLOGIES typu FT702 służy do precyzyjnego pomiaru prędkości i kierunku wiatru.
Ocena: 5/5, liczba głosów: 14
 • dodaj swoją ocenę
 •