Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności

www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
» » » Zimny łańcuch dostaw

Zimny łańcuch dostaw

Zimny łańcuch dostaw

Transport leków, artykułów spożywczych czy produktów chemicznych wrażliwych na temperaturę wymaga od dystrybutora zapewnienia właściwych warunków przechowywania towarów. Przedział właściwych temperatur bywa bardzo wąski, a jego przekroczenie może skutkować degradacją towaru. Typowy zakres dopuszczalnych temperatur dla szczepionek to 2-8°C i takie warunki musi zapewnić przewoźnik.

Regulacje obowiązujące na terenie Unii Europejskiej, takie jak Dobra Praktyka Dystrybucyjne (Good Distribution Practice) poza koniecznością utrzymywania właściwych temperatur, narzucają wymóg monitoringu i dokumentowania temperatury dystrybuowanego towaru.

Monitorowanie temperatury

Pojazdy służące do transportu towarów wrażliwych powinny być wyposażone w odpowiednią liczbę termometrów z rejestracją. Właściwa liczba czujników jest zależna od wielkości komory ładownej pojazdu bądź kontenera chłodniczego. Dla przesyłek umieszczanych w opakowaniach izotermicznych sugerowane jest instalowanie czujnika wewnątrz opakowania. Czujniki temperatury rejestrują zmierzone co określony czas wartości temperatury i zapisują do wewnętrznej pamięci, bądź przekazują do wspólnego rejestratora.

Dokumentowanie pomiarów

Dystrybutor powinien móc wykazać przed klientem właściwe warunki przewozu towaru wrażliwego na temperaturę. Zalecaną metodą jest przedstawienie raportu w chwili dostarczenia przesyłki. Taki dokument może zostać wydrukowany np. przez kierowcę na przenośnej drukarce, bądź w wersji elektronicznej wysłany do skrzynki e-mailowej odbiorcy. 

Alarmowanie i nadzór

System nadzorujący warunki zimnego łańcucha dostaw powinien mieć możliwość zaalarmowania w przypadku wykrycia odstępstw od przyjętych warunków przechowywania towaru. Urządzenie działające on-line, korzystające np. z sieci przekaźników telefonii komórkowej, są w stanie przekazać informacje o aktualnych warunkach przewozu. Dodatkowym czynnikiem bezpieczeństwa jest możliwość przekazywania pozycji pojazdu ustalonej za pomocą GPS.

Trans-Logger - system nadzoru

System nadzoru warunków transportu Trans-Logger spełnia narzucone przez GDP warunki zimnego łańcucha dostaw. Umożliwia rejestrację, zdalny podgląd, alarmowanie, dokumentowanie, wydruki i raporty z przebiegu procesu dystrybucji.

System TransLogger

W systemie Trans-Logger wykorzystywane są bezprzewodowe termometry oraz termohigrometry z rejestracją danych. Dane na bieżąco transmitowane są do tabletu bądź smartfona z aplikacją Trans-Logger połączeniem WiFi. Z aplikacji można wydrukować bądź wysłać raport w formie dokumentu PDF. Dane pomiarowe oraz współrzędne GPS mogą być retransmitowane do centralnego serwera. System Trans-Logger umożliwia pełen nadzór nad ładunkiem.

System nadzoru warunków transportu Trans-Logger-B działa analogicznie, wykorzystuje czujniki z transmisją Bluetooth Low Energy (BLE).

Bezprzewodowy termometr WiFi LB-523T
Bezprzewodowy
termohigrometr
LB-523
Bezprzewodowy termometr i rejestrator czterech temperatur oraz otwarcia drzwi LB-533T
Bezprzewodowy
termometr
LB-533T
Bezprzewodowy rejestrator temperatury i wilgotności LB-518 BLE-LOGGER
Czujnik wilgotności
i temperatury
Bluetooth LB-518
Aplikacja TransLogger
Aplikacja
Trans-Logger
dla Androida
Drukarka Bluetooth do TransLoggera
Drukarka
Bluetooth
dla Trans-Loggera

Inne rozwiązania

ClimateLogger Lite 4T - rozwiązanie wykorzystujące czujniki LB-524T4 jako autonomiczne mierniki temperatury w 4 punktach, zasilane 12V albo z baterii, łączące się z serwerem przez stacje telefonii komórkowej, z możliwością alarmowego powiadamiania SMS.

ClimateLogger Lite RH - podobne rozwiązanie z wykorzystaniem termohigrometru LB-524, do nadzoru temperatury i wilgotności z opcjonalnym pomiarem natężenia oświetlenia oraz ciśnienia atmosferycznego.

Rejestrator temperatury LB-519 - 60-dniowy rejestrator ze złączem USB. Zapisuje dane co 10 minut. Sygnalizuje wykroczenie poza przedział 2-8°C. Po zakończeniu rejestracji przez USB można wyczytać raport w formacie PDF (działa jak pendrive).

Rejestrator temperatury LB-516T - miniaturowy rejestrator ze złączem USB. Można zaprogramować częstotliwość pomiaru. Program do obsługi rejestratora umożliwia prezentację danych w różnych formach: wykresy, histogramy, tabele. Pamięć rejestratora można skasować i wykorzystać ponownie. Zmieści się nawet w niewielkiej paczce.

Rejestrator temperatury i wilgotności LB-516A - rejestrator w postaci rurki, z baterią o dużej pojemności. Szeroki zakres pomiaru temperatury. Podobnie jak LB-516T do programowania i odczytu danych wykorzystuje się dedykowaną aplikację.

Rejestrator temperatury i wilgotności LB-532 - rejestrator z wyświetlaczem. Szeroki zakres pomiaru temperatury i wilgotności. Długowieczna bateria. Dedykowane oprogramowanie służy do zaprogramowania trybu pracy rejestratora, jak również do odczytu i prezentacji danych z sesji rejestracji.

Wymagania prawne

Good Distribution Practice (GDP), dokumenty: