Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności
www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
LAB-EL » Wg. klucza » Obszary zastosowań » Rejestratory niskich temperatur

Bateryjne rejestratory niskich temperatur do dystrybucji szczepionek, świadectwa wzorcowania

Niskotemperaturowy termometr rejestrator LB-532TX ze świadectwem wzorcowania
  • Miniaturowy bateryjny rejestrator
  • Sonda do niskich temperatur do -200ºC
  • Interfejs USB
  • Zastosowania - medycyna, farmacja, laboratoria
  • Świadectwo wzorcowania (opcja)

Wymaganie przechowywania szczepionek w ekstremalnie niskich temperaturach

Koronawirus opanował całą planetę, dla której jedynym wybawieniem wydaje się dziś być szczepionka. W wielu ośrodkach trwają gorączkowe prace na jej opracowaniem. Pierwszym poważnym sukcesem zakończyły się testy laboratoryjne szczepionki Pfizera, po których BioNTech i Pfizer rozpoczął w Niemczech fazę badań klinicznych nad potencjalną szczepionką przeciw COVID-19.

Dostawy szczepionki na potrzeby badań klinicznych będą zapewniane przez posiadające certyfikat GMP zakłady produkcyjne BioNTech wytwarzające mRNA w Europie. Pfizer podaje, że szczepionka jest skuteczna w 90 procentach. Może jednak szybko przestać działać, ponieważ wirus szybko mutuje, co może oznaczać konieczność częstszego sczepienia nowymi odmianami szczepionki, może nawet co pół roku.

Istotnym problem jest kwestia dystrybucji szczepionek, ponieważ kluczowym składnikiem szczepionki Biontech-Pfizer jest mRNA, które jest niestabilne i wymaga przechowywana w bardzo niskiej temperaturze około  -70 stopni Celsjusza. W wyższej temperaturze, cechującej zwykłe lodówki,  szczepionka zachowuje swoje właściwości do kilku dni. Dodatkowym wyzwaniem jest podawanie szczepionki, ponieważ potrzebne są dwie dawki w odstępie kilku tygodni. Odporność na koronawirusa ma pojawić się w tydzień po drugim szczepieniu.

Ogólnoświatowa dystrybucja szczepionki Biontech-Pfizer zaczyna wyglądać na trudną do przeprowadzenia operację logistyczną, wymagająca specjalnych niskotemperaturowych  termostatów oraz termometrów do monitorowania temperatury, rejestrowania i sygnalizowania stanów zagrożenia transportowanych szczepionek.

Monitorowanie ekstremalnie niskich temperatur

Opracowany w LAB-EL miniaturowy rejestrator niskich temperatur LB-532TX posiada połączoną cienkim kablem zewnętrzną niskotemperaturową sondę, która umożliwia pomiar temperatury aż do -200ºC. Bieżące wyniki pomiarów są widoczne na czytelnym wyświetlaczu LCD i są zapisywane w pamięci rejestratora wraz z czasem ich wykonania.

Po dołączeniu rejestratora kablem USB do komputera, zarejestrowana historia pomiarów może być odczytana przez program LOGGER i zaprezentowana w postaci wykresów i raportów pdf. Rejestrator sygnalizuje przekroczenie zaprogramowanych progów alarmowych temperatury przez miganie wyniku pomiaru oraz odnotowuje nieprawidłowe temperatury w raporcie końcowym.

Rejestrator LB-532TX zasilany jest z łatwo wymienialnej baterii litowej, która umożliwia nieprzerwaną pracę urządzenia przez kilka lat.

Szczegółowe dane techniczne rejestratora niskich temperatur LB-532TX przedstawiono w jego specyfikacji technicznej.

Monitorowanie niskich temperatur

W węższym zakresie temperatur zastosowanie może mieć miniaturowy bateryjny rejestrator temperatury LB-510T, który nie posiada zewnętrznego czujnika na kablu, co ogranicza zakres mierzonych temperatur do przedziału od -20°C do 60°C. Przekroczenie progów alarmowych sygnalizuje odpowiednio kolorami diody LED, a wyniki można przepisać do komputera podobnie jak z rejestratora LB-532TX.

Wygodny bezprzewodowy odczyt bieżących i zarejestrowanych temperatur z paczek ze szczepionkami może zapewniać bateryjny termohigrometr Bluetooth BLE-LOGGER LB-518, pracujący w zakresie temperatur od -25°C do 65°C. Do obsługi tego rejestratora służą aplikacje przygotowane na smartfony, pozwalające na odczyt historii pomiarów temperatury bez rozpakowywania przesyłek ze szczepionkami: TRANS-LOGGER-B, STORE-LOGGER i PARCEL-LOGGER.

Świadectwo wzorcowania także w niskich temperaturach

Dla wszystkich rejestratorów niskich temperatur jest zapewniona możliwość wiarygodnego sprawdzenia jakości pomiarów w Laboratorium pomiarowym LAB-EL akredytowanym przez Polskie Centrum Akredytacji - Certyfikat akredytacji nr AP 067, którego zakres wzorcowania temperatury zawiera się w przedziale od -90°C do 650°C oraz w dodatkowym punkcie wzorcowanie w stałej temperaturze ciekłego azotu -195,8°C.

Zobacz również
Zobacz również