Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności
www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
LAB-EL » Wg klucza » Pomiary » Punkt rosy » MBW 973-SF6

MBW 973-SF6 - Analizator gazu z chłodzonym lustrem

Analizator gazu MBW 973-SF6 z chłodzonym lustrem
 • Wilgotnościomierz przemysłowy
 • Wyznaczanie punktu rosy/szronu
 • Pomiar wilgotności bez dryftu
 • Pomiar czystości SF6
 • Automatyczny tester gazu SF6
 • Pomiar zawartości SO2
 • Testowanie rozdzielnic izolowanych gazem  (GIS)
 • Wbudowana głowica pomiarowa
 • Walizka transportowa
 • Pomiar temperatury
 • Wbudowana pompa próbek
 • Wyświetlacz dotykowy
 • Odporna obudowa

UWAGA: Urządzenie wycofane z oferty.

Przeznaczenie analizatora gazu MBW typ 973-SF6

Higrometr punktu rosy MBW 973-SF6 to zaawansowany analizator gazu do pomiaru wilgotności oraz czystości heksafluorku siarki SF6 i stężenia dwutlenku siarki SO2 w rozdzielnicach izolowanych gazem (GIS) i innych urządzeniach wysokiego napięcia. Dzięki wewnętrznemu systemowi utrzymywania i odzyskiwania gazu, model 973-SF6 zapewnia wysokiej jakości i bezpieczne dla środowiska rozwiązanie metrologiczne w ramach pojedynczego, samodzielnego urządzenia. Analizator MBW 973-SF6 został stworzony z myślą o pomiarach wykonywanych w terenie, dlatego posiada mocną i stabilną konstrukcję, wygodną do przenoszenia.

Główne cechy analizatora gazu MBW typ 973-SF6

Pomiary bazujące na zasadzie chłodzonego lustra gwarantują bezpośredni (definicyjny) i najdokładniejszy pomiar wilgotności gazów bez błędów bezwładności i histerezy. Analizator 973-SF6 w określaniu czystości SF6 stosuje zasadę kondensacji pary wodnej, dzięki czemu osiąga się wysokie poziomy powtarzalności i długoterminowej stabilności dla kluczowych pomiarów SF6. System pomiarowy higrometru posiada trzystopniowy układ chłodzenia lustra z ogniwami Peltiera, jest wolny od dryftu i nie wymaga rekalibracji.

Czysty heksafluorek siarki SF6 jest standardowym wypełniaczem w rozdzielnicach GIS. Z biegiem czasu przedziały gazowe zostają zanieczyszczone parą wodną (H2O) poprzez przenikanie i desorpcję z elementów wewnętrznych. W obecności wyładowania wysokoenergetycznego, wodór i tlen odseparowany z pary wodnej będą reagować z siarką i fluorem z SF6, tworząc korozyjne produkty uboczne jak dwutlenek siarki (SO2) i kwas fluorowodorowy (HF). SF6 o niskiej zawartości pary wodnej (niska wilgotność) znacznie zmniejsza potencjał generownia tych związków, dlatego dokładne i powtarzalne dane pomiarowe są nieocenionym elementem każdego przeglądu konserwacyjnego rozdzielnic wysokiego napięcia.

Analizator typ 973-SF6 nie wymaga kalibracji ani wymiany czujnika wilgotności. Rutynowa konserwacja jest ograniczona do okazjonalnego czyszczenia luster oraz sprawdzenia stanu przewodów gazowych.
Podłączenie gazu do MBW 973-SF6
Analizator gazu model 973-SF6 ma całkowicie szczelne: pompę wysokociśnieniową i tor gazowy, oraz umożliwia odzyskiwanie gazu, co pozwala na przeprowadzenie analizy bez emisji heksafluorku siarki do atmosfery. Podczas pomiaru analizator typ 973-SF6 pompuje próbkę badanego gazu przez głowicę pomiarową do wewnętrznego zasobnika. Po zakończeniu testowania gaz można przepompować z powrotem do źródła. Opcjonalnie gaz może być przechowywany wewnątrz analizatora 973-SF6, aby później zwrócić go do butli na odpady. Sposób podłączenia gazu do analizatora 973-SF6 ilustruje rysunek obok. W standardowym wyposażeniu modelu 973-SF6 znajdują się przejściówki gazowe SF6 typu DN8 i DN20, pokazane na fotografii obok.

Wyniki pomiarów w wybranych jednostkach są wyświetlane na 5,7-calowym ekranie dotykowym LCD o wysokim współczynniku kontrastu i szerokim kącie widzenia. Wyniki są przechowywane na wyświetlaczu w celu zapisu przez użytkownika; można je łatwo eksportować do tabeli Microsoft Excel za pomocą dostarczonego oprogramowania i odpowiedniego kabla. Format danych analizatora 973-SF6 jest zgodny z procedurami testowymi wydanymi przez wszystkich głównych producentów urządzeń SF6 oraz organizacji normalizacyjnych, takich jak Cigré i IEC.

Dostępna jest opcja analizatora 973-SF6 ze zintegrowanym układem do pomiaru stężenia dwutlenku siarki SO2 (ppmv). Elektrochemiczna cela pomiarowa SO2 jest umiejscowione na tylnym panelu analizatora gazu, co zapewnia łatwą wymianę przez użytkownika wstępnie skalibrowanych, niskokosztowych, wymiennych modułów SO2. Wszystkie czujniki SO2 dostarczane przez MBW są kalibrowane przed dostawą.

Specyfikacje techniczne analizatora gazu MBW typ 973-SF6

PARAMETR WARTOŚĆ
Zakres pomiarowy temperatury punktu rosy/szronu -50…+20 °C
Zakres pomiarowy zawartości wilgoci
(objętościowo)
40...20000 ppm
Zakres pomiarowy zawartości wilgoci
(wagowo)
5...2500 ppm
Zakres pomiarowy zawartości SO2
(objętościowo) - opcja
0...100 ppm lub 0...500 ppm
Zakres pomiarowy objętości SF6 80...100 %
Zakres pomiarowy ciśnienia wejściowego
120…1000 kPa abs.
Dokładność pomiaru temperatury punktu rosy/szronu ≤ ± 0,5 °C
Dokładność pomiaru zawartości wilgoci ≤ ± 1 ppm +6% wartości odczytanej
Dokładność pomiaru zawartości SO2
(wagowo) - opcja
≤ 2% wartości zakresu
Dokładność pomiaru objętości SF6 ≤ ± 0.5%
Dokładność pomiaru ciśnienia ≤ ± 3 kPa
Cyfrowy interfejs szeregowy RS-232
Czujnik temperatury lustra
RTD (Pt-100)
Złączki gazowe SF6 Swagelock seria QM
Napięcie zasilania 100-240 VAC, 50-60 Hz
Pobór mocy 200 W
Warunki otoczenia -10...+40 °C, 98% RH bez kondensacji, wys. do 2000 m npm (dla pracy)
-20...+50 °C (dla przechowywania)
Waga 16,5 kg (32 kg ze skrzynką transportową)
Wymiary zewnętrzne 420 x 155 x 390 mm (skrzynka transportowa: 650 x 370 x 510 mm)

MBW Callibration Ltd. zastrzega sobie prawo do zmiany urządzeń i ich parametrów bez uprzedzenia.

LAB-EL Elektronika Laboratoryjna Sp.J. jest autoryzowanym i wyłącznym dystrybutorem przyrządów pomiarowych produkcji  MBW na terenie Polski.

Producent:
MBW Calibration Ltd.
Seminarstrasse 57
CH-5430 Wettingen
Szwajcaria
starstarstarstarstar
Ocena produktu
Analizator gazu z chłodzonym lustrem MBW 973-SF6
Analizator gazu do pomiaru wilgotności oraz czystości heksafluorku siarki SF6 i stężenia dwutlenku siarki SO2 w urządzeniach wysokiego napięcia.
Ocena: 5/5, liczba głosów: 14
 • dodaj swoją ocenę