Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności
www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
LAB-EL » Przyrządy » Transmisja danych » Panel LB-756x

Uniwersalny panel pomiarowo-odczytowy LB-756x


  • mozliwość indywidulanej modyfikacji
  • pamięć wyników pomiarów
  • interfejs wyściowy RS-232
  • zasilanie bateryjne
Panel LB-756
UWAGA: Produkt wycofany z oferty, dane do celów archiwalnych.

Opis

Panel odczytowy LB-756 jest produkowany w kilku wersjach, które mogą pełnić różne funkcje w zależności od opcjonalnego wyposażenia w przetworniki pomiarowe i oprogramowania wewnętrznego sterownika mikroprocesorowego.  Właściwości paneli (np.: rodzaj dokonywanych pomiarów, wyświetlanych wyników, wyników rejestrowanych albo odczytywanych przez interfejs wyjściowy) mogą być modyfikowane na życzenie zamawiającego.

Dane techniczne panelu LB-756 wspólne dla wszystkich wersji

  • obudowa: typu "kalkulatorowego", przenośna, wykonana z tworzyw sztucznych,
  • wymiary zewnętrzne obudowy: 180 x 45 x 100 mm,
  • cyfrowy interfejs: RS-232,
  • zasilanie panelu: bateryjne 6V (4 bateruie R6) albo sieciowe z zewnętrznego zasilacza kalkulatorowego.
Poniżej przedstawiono przykładowe zastosowania panelu LB-756.

1. Panel pomiarowy LB-756 do aktynometru

Na stacjach polskiej sieci aktynometrycznej podstawowym przyrządem do pomiarów bezpośredniego promieniowania słonecznego jest aktynometr (pyrheliometr) pancerny Linke - Feussnera. Aktynometr jest  przetwornikiem, na wyjściu którego pojawia się napięcie proporcjonalne do natężenia promieniowania słońca. Pomiaru tego napięcia dokonuje panel LB-756, tworzący razem z aktynometrem całość podlegającą wzorcowaniu.

Panel LB-756 mierzy natężenie promieniowania słonecznego na drodze pomiaru napięcia z przetwornika aktynometru w zakresie -19,53...+19,53 mV, z rozdzielczością 0,01 mV oraz temperaturę (z czujnika wbudowanego w aktynometr) w zakresie -50,0...+115.0 °C z rozdzielczością 0.1°C.

Nacelowany na słońce aktynometr może odbierać promieniowanie słońca bezpośrednie lub ograniczone przez filtry spektralne. Względność wskazań zestawu aktynometr-miernik powoduje konieczność porównania go z przyrządem wzorcowym. Stałość współczynników każdej pary przyrządów porównuje się okresowo z wzorcem krajowym w różnych temperaturach powietrza i przy różnych wysokościach Słońca, a współczynniki korekcyjne zapamiętuje się w pamięci panelu LB-756.

Miernik LB-756 jest wyposażony w program umożliwiający uzyskanie wyników pomiarów, rejestrację czasu pomiarów z zegara panelu LB-756 oraz zapisanie spostrzeżeń meteorologicznych. Przy każdej serii pomiarów aktynometrycznych muszą być podane warunki meteorologiczne panujące w tym czasie, takie jak: temperatura,  temperatura punktu rosy, wilgotność względna,  prężność pary wodnej, niedosyt wilgotności, ciśnienie powietrza, kierunek wiatru, prędkość wiatru, widzialność, wielkość zachmurzenia, rodzaj chmur, barwa nieba, wygląd tarczy słonecznej. Wyniki tych spostrzeżeń wprowadza się z klawiatury.

Po zakończeniu każdej serii pomiarów wszystkie wyniki są zapisywane w pamięci panelu LB-756. Panel umożliwia rejestrację ponad 400 serii pomiarów.  Wyniki pomiarów mogą być odczytane z przyrządu przez interfejs RS-232 i przekazane do dalszej obróbki komputerowej w postaci zbioru tekstowego.

Dane techniczne

ZALECANE CIĄGŁE WARUNKI PRACY
zakres temperatur +5..+40 °C../img/lb756.jpg
zakres wilgotności 20..80 %
zakres ciśnień 850..1100 hPa
ZASILANIE
zakres napięć 5,5...12 V DC  
pobór prądu 15mA średnio
50mA maksymalnie

2. Miernik wilgotności sypkich materiałów budowlanych LB-790 z panelem LB-756

patrz ulotka LB-790.