Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności
www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
LAB-EL » Systemy pomiarowe » Elementy systemów » Czujniki bezprzewodowe » Termometr LB-525TS6

LB-525TS6 - Bezprzewodowy termometr do kompostu, rejestrator

Bezprzewodowy termometr do kompostu LB-525TS6
 • Rejestrator temperatury - termograf
 • Zasilanie bateryjne
 • Bezprzewodowa łączność 433 MHz
 • Możliwość tworzenia rozbudowanych systemów kontroli temperatury
 • Współpraca z oprogramowaniem LBX
 • Wytrzymała obudowa
 • Szeroki zakres temperatur pracy
 • Klasa odporności obudowy IP68
 • Dla: rolnictwa, kompostownia, wysypiska
 • Monitoring temperatury wewnątrz pryzm materiałów i gleby

Bezprzewodowy termometr do kompostu

Termometr bezprzewodowy do kompostu LB-525TS6 jest miernikiem i rejestratorem temperatury dowolnego miękkiego podłoża (np. gruntu, kompostu, pryzmy piasku) i jest dostosowany do pracy w bardzo trudnych warunkach otoczenia na otwartej przestrzeni.

Interfejs USB LB-526 dla bezprzewodowego termometruInterfejs
LB-526
Rejestrator temperatury, rejestator wilgotności LB-480Konwerter LB-480
z modułem radiowym

Budowa termometru do kompostu

Bezprzewodowy termometr do kompostu LB-525TS6 składa się z sondy temperaturowej wykonanej ze stali nierdzewnej o długości 1,3 m połączonej w sposób trwały z korpusem urządzenia. Dolna część korpusu termometru wykonana z odcinka rury PCV i jest wewnątrz wypełniona specjalną zalewą chroniąca układ elektroniczny przed wpływem trudnych warunków środowiskowych. Antena rejestratora znajduje się w górnej nie zalanej zalewą częścią korpusu. Bateria jest dostępna po odkręceniu korka pokrywy baterii.

Praca z bezprzewodowym termometrem

Typowa praca termometru bezprzewodowy do kompostu LB-525TS6 polega na delikatnym zagłębieniu sondy pomiarowej w badanym miękkim podłożu i pozostawieniu korpusu termometru  powyżej kontrolowanego podłoża. Do zagłębienia sondy w podłoże nie należy stosować nadmiernej siły ani też uderzać w korpus. Jeżeli podłoże w którym ma być zagłębiona sonda jest twarde, należy dodatkowym sztywnym ostro zakończonym narzędziem (np. stalowym ostro zakończonym prętem lub długim wiertłem) wykonać  otwór w podłożu i delikatnie umieścić w nim sondę, wypełniając powstałą wolna przestrzeń podłożem tak, by podłoże miało bezpośredni kontakt z sondą. Sensor do pomiaru temperatury znajduje się w pobliżu ostrego końca sondy.

Pamięć rejestracji rejestratora

Termometr bezprzewodowy do kompostu LB-525TS6 może gromadzić w swojej pamięci duże ilości danych pomiarowych - wyników pomiarów temperatury. Rejestrowane dane mogą być zapisywane w pamięci termometru z krokiem od jednej minuty do 255 minut (czyli do 4 godzin i 15 minut). Maksymalna liczba punktów pomiarowych możliwa do zapisania w pamięci wynosi 30480. Pozwala to, przy najmniejszym kroku 1 minuty, na zapisanie w pamięci termometru pomiarów z 21 dni, a przy kroku rejestracji co 1 godzinę, na zapisywanie pomiarów przez ponad 3 lata. W przypadku zapełnienia pamięci nowe dane zapisywane są w miejscu najstarszych danych.

Interfejs radiowy termometru do kompostu

Termometr bezprzewodowy do kompostu LB-525TS6  posiada interfejs radiowy pracujący w ogólnie dostępnym paśmie 433 MHz i obsługują opracowany przez LAB-EL standard transmisji danych EL-WAVE. Bieżące dane pomiarowe jak również dane zapisane w pamięci termometru-rejestratora są transmitowane bezprzewodowo poprzez interfejs EL-WAVE LB-526 lub koncentrator LB-480 (z wbudowanym modułem radiowym EL-WAVE) do komputera PC, sterującego tym systemem pomiarowym. Istnieje możliwość jednoczesnej współpracy wielu termometrów bezprzewodowych do kompostu LB-525TS6 z jednym interfejsem EL-WAVE (LB-526 lub modułem radiowym LB-499-EL-WAVE w LB-480 lub w LB-490 ).

Rejestracja, archiwizacja, wizualizacja, alarmowanie w programie SCADA LBX

Do sterowania pracą dowolnie rozbudowanego systemu pomiarowego, z jednym lub wieloma termometrami bezprzewodowymi do kompostu LB-525TS6, służy uniwersalny program SCADA LBX pracujący na platformie Windows (XP, 7, 8). Za pomocą programu SCADA LBX  użytkownik może konfigurować termometry, odczytywać zdalnie bieżące i zarejestrowane w nich wyniki pomiarów temperatury, zapisywać wyniki pomiarów w bazie danych na dysku komputera PC, oglądać historię pomiarów w postaci wykresów i tabel. Program SCADA LBX  umożliwia, po zaprogramowaniu progów, sygnalizację przekroczeń poziomów alarmowych oraz  zdalną transmisję danych za pośrednictwem Ethernetu, Internetu lub sieci komórkowej GSM.

Bateria bezprzewodowego termometru do kompostu

Bezprzewodowy termometr do kompostu LB-525TS6 jest zasilany z wbudowanej baterii litowej 3,6 V / 8,5 Ah. Bateria powinna zapewnić spodziewany czas pracy bezprzewodowego termometru przez okres minimum 2 lat przy założeniu, że odczyt przy pomocy interfejsu radiowego danych pomiarowych dokonywany nie częściej niż co 10 minut.

Bateria może być samodzielnie wymieniana przez użytkownika. O konieczności  wymiany baterii informuje stosownymi komunikatami program SCADA LBX obsługujący rejestratory.

Bateria jest dostępna po odkręceniu hermetycznego korka pokrywy baterii. Wymiana baterii powinna odbywać się w pomieszczeniu zamkniętym i powinna być przeprowadzona zgodnie z instrukcją obsługi. Bateria jest lutowana do przewodów wychodzących z zalanego zalewą korpusu przyrządu, co zapewnia odpowiednią trwałość połączeń w bardzo trudnych warunkach pracy.

Zastosowanie bezprzewodowego termometru

Termometr bezprzewodowy LB-525TS6 jest przeznaczony do kontroli i dokumentowania przebiegu procesów technologicznych i składowania  materiałów w zakładach produkcyjnych: kompostowniach, na składowiskach śmieci, na hałdach węgla, w pryzmach materiałów podatnych na samozapłon lub wrażliwych na temperaturę, zarówno w terenie otwartym jaki i w magazynach, w szczególności branży chemicznej, spożywczej, medycznej. Jest szczególnie przydatny dla spełnienia wymogów kontroli jakości przy produkcji podłoża do uprawy pieczarek.

Interfejs bezprzewodowy termometru pozwala na łatwą instalację, nie utrudnia przemieszczania się ludzi i maszyn wokół termometrów, eliminuje możliwość zaplątania się w kable połączeniowe i ich uszkodzenia, eliminuje problem trwałości kabli w trudnych i agresywnych chemicznie warunkach pracy.

Każdy bezprzewodowy termometr, stosownie do zamówienia, może posiadać indywidualne świadectwo wzorcowania z Laboratorium Wzorcującego LAB-EL.

Dane techniczne

POMIAR TEMPERATURY
 Niepewność pomiaru temperatury  +/- 0,3 °C   +/- 1 ostatnia cyfra, w zakresie 0 .. +50 °C 
 +/- 0,6 °C   +/- 1 ostatnia cyfra, w zakresie -30 .. +50 °C 
 +/- 1,2 °C  +/- 1 ostatnia cyfra, w zakresie -50..+200 °C
 Zakres pomiaru  -50..+200 °C  zewnętrznej metalowej sondy pomiarowej
 -30..+70 °C  zakres temperatury otoczenia korpusu miernika
 Rozdzielczość pomiaru  0,1 °C
PAMIĘĆ  POMIARÓW, KOMUNIKACJA
 Pojemność pamięci  30480 rekordów   temperatura
 Pasmo częstotliwości  433 MHz  
 Liczba kanałów pracy  16  
 Maksymalna moc sygnału  10 mW  
 Maksymalny zasięg  100 m  w terenie otwartym
 30 m  zależny od lokalnych cech budynku i wyposażenia
ZASILANIE, DANE MECHANICZNE
 Źródło zasilania  3,6 V / 8 Ah  wewnętrzna bateria litowa (*1)
 Wymiary  360 x 50 mm  korpus obudowy części pomiarowej
 1300 x 8 mm  sonda pomiarowa
 Materiał, stopień ochrony obudowy   PCV  IP 67, korpus obudowy części pomiarowej
 stal nierdzewna  IP 67, sonda pomiarowa
 Zakres temperatur pracy  -30..+70°C  Zakres pracy temperatury otoczenia korpusu z PCV miernika

Uwaga (*1): Bateria nie jest objęta gwarancją

Zobacz również
Zobacz również
starstarstarstarstar
Ocena produktu
Bezprzewodowy termometr do kompostu LB-525TS6 | LAB-EL
Termometr bezprzewodowy do kompostu LB-525TS6 pozwala na pomiar i rejestrację temperatury kompostu oraz innego miękkiego podłoża, np. gruntu czy pryzmy piasku.
Ocena: 5/5, liczba głosów: 14
 • dodaj swoją ocenę