Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności
www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
LAB-EL » Wg klucza » Pomiary » Opad » Deszczomierz YOUNG 50202

YOUNG 50202 - Czujnik opadu, deszczomierz

LAB-EL Elektronika laboratoryjna do monitoringu mikroklimatu
  • Deszczomierz elektroniczny
  • Miernik deszczu i śniegu
  • Pomiar ilości opadów atmosferycznych
  • Brak części ruchomych

Przeznaczenie czujnika opadu

Wskaźnik opadu Model 50202 służy do dokładnych pomiarów opadów deszczu i śniegu. Trwała konstrukcja termoplastyczna bez części ruchomych zapewnia doskonałą odporność deszczomierza na korozję i jego długotrwałą niezawodność. Izolowana obudowa i termostatycznie sterowane ogrzewacze umożliwiają pracę miernika opadu w temperaturach poniżej zera. W przeciwieństwie do konwencjonalnych deszczomierzy z pojemnikiem wywrotowym i czujnikiem wagowym, wskaźnik opadu 50202 nie ma żadnych ruchomych części, co czyni go idealnym do użycia na ruchomych platformach, takich jak boje i statki. Pomiar opadów odbywa się przy pomocy przetwornika pojemnościowego i układu elektronicznego, który generuje odpowiednie napięcie wyjściowe. Sumę opadów można śledzić za pomocą rejestratora danych lub rejestratora.

Unikalna konstrukcja z centralnie umieszczonym czujnikiem pojemnościowym nie jest narażona na niestabilne warunki zewnętrzne. Aby zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo w ekstremalnych warunkach, zalecany jest model 50222 ze wzmocnionym wspornikiem montażowym.

Konstrukcja czujnika opadu

Deszcz lub śnieg zebrane w leju zlewni deszczomierza o polu przekroju 100 cm2 są kierowane do komory pomiarowej. Uwięzione osady opadają z tego lejka do rurki pomiarowej o przekroju 20 cm2. Ponieważ powierzchnia leja zlewni jest pięciokrotnie większa od powierzchni rurki pomiarowej, to 1 mm wychwyconego opadu wytwarza 5 mm kolumnę wody w rurce pomiarowej. Poziom kolumny jest wykrywany przez sondę pojemnościową i przetwarzany liniowo na skalibrowany sygnał napięciowy proporcjonalny do zebranego opadu. Standardowe wyjście to 0 do 5 VDC dla opadów 0 do 50 mm z dokładnością ± 1 mm. Niezależne termostatyczne grzejniki umożliwiają pracę w temperaturach do -20 °C. Zebrany śnieg topi się i jest mierzony jako ekwiwalent opadów. Kiedy poziom kolumny osiąga maksimum 250 mm (50 mm opadu), komora czujnika opadu automatycznie opróżnia się i proces się powtarza.

Całkowita wysokość kolumny rury pomiarowej deszczomierza wynosi 250 mm, co odpowiada 50 mm zebranych opadów. Dodatkowe opady rozpoczynają proces samospuszczania, który opróżnia rurkę pomiarową w ciągu około 30 sekund. Kolumna wody w rurze powraca do poziomu odpowiadającego 0 mm opadu, a napięcie wyjściowe do 0 VDC. Dodatkowe opady zaczynają ponownie wypełniać probówkę i cykl się powtarza. Odparowanie wody pozostałej w rurce pomiarowej deszczomierza jest pomijalnie niewielkie dzięki zastosowaniu syfonowania.

Okresowe śledzenie przez system rejestracji danych pozwala obliczyć całkowite opady i ich tempo.

Wskaźnik opadu YOUNG jest wykonywany w trzech wersjach: Model 50203 jest bez ogrzewania, Model 50202 posiada grzejnik 24 VAC przy mocy około 48 W, oraz Model 50202H posiada grzejnik 230 VAC.

Montaż czujnika opadu

Pomiar opadów jest w dużym stopniu zależny od położenia skrajni opadów deszczomierza. Należy wybrać miejsce, które jest naturalnie chronione przed podmuchami wiatru i bocznym wiatrem. Nalezy unikać terenów narażonych na zanieczyszczenia, takich jak opadające liście, śmieci, brud itp.

Podłaczenie wiatromierza YOUNG 50202

Wskaźnik opadu YOUNG Model 50202/50203 jest w pełni skalibrowany fabrycznie przed wysyłką, ale wymaga szczególnej uwagi przy instalacji i początkowym napełnieniu miernika. Należy postępować zgodnie z procedurą szczegółowo opisaną w instrukcji obsługi.

Wskaźnik opadu YOUNG 50202/50203 zaprojektowano do montażu na typowej rurze stalowej 1 cal. Montażowe uchwyty mocujące są przeznaczone do stosowania ze standardowymi rozmiarami rur od ¾ cala do 1½ cala (od 26,7 mm do 48,3 mm).

Sposób okablowania wskaźnika opadu YOUNG Model 50202 pokazano na rysunku obok. Do połączeń zalecane są: 2-parowy przewód ekranowany 0,5 mm, oraz podwójny przewód ekranowany 0,5 mm do grzejnika.

Wskaźnik opadu YOUNG Model 50202/50203 powinien być okresowo kontrolowany. Nagromadzony brud i gruz należy oczyścić ze zlewni i ekranu. Zespół rurki pomiarowej deszczomierza można wymontować w celu oczyszczenia, choć wymaga to znacznie dłuższego czasu konserwacji.

Parametry techniczne czujnika opadu YOUNG 50202

SPECYFIKACJE
Wartość progowa
1 mm
Dokładność deszczomierza +/-1 mm
Czas opróżniania komory
ok. 30 s
WYMIARY
Wysokość 650 mm
Średnica 140 mm
Średnica powierzchni zbierającej
133 mm
Powierzchnia zbierająca 100 cm2
Średnica zewnętrzna masztu 25..50 mm
Waga 2,5 kg
Waga z opakowaniem
4 kg
WYJŚCIE ANALOGOWE
Sygnał napięciowy 0..5,00 V = 0..50 mm opadu
INNE PARAMETRY
Zakres temperatur pracy -20...+50°C
Napięcie zasilania układu pomiarowego
8-30 V DC
Pobór prądu
3 mA (typ.)
Napięcie zasilania ogrzewaczy
24 V AC
Pobór mocy ogrzewaczy
48 W
Zobacz również
Zobacz również
starstarstarstarstar
Ocena produktu
Deszczomierz - Czujnik opadu YOUNG 50202
Zapewnia dokładne pomiary opadów deszczu i śniegu. Bez części ruchomych.
Ocena: 1/5, liczba głosów: 15
  • dodaj swoją ocenę