Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności
www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
LAB-EL » Przyrządy » Meteorologiczne » Deszczomierze » Kalyx-RG

Kalyx-RG - Deszczomierz

Deszczomierz SBS firmy EML
 • Miernik opadu odporny na trudne warunki otoczenia
 • Optymalny kształt aerodynamiczny
 • Samo-opróżnianie
 • Nie wymaga zasilania
 • Niskobudżetowe stacje meteorologiczne
 • Systemy ostrzegania przeciwpowodziowego
 • Monitorowanie ogrodów, działek lub gruntów rolnych
 • Duża rozdzielczość pomiaru 0,2 mm
 • Współpraca z rejestratorami opadu: 

Deszczomierz Kalyx-RG

Deszczomierz Kalyx-RG jest rekomendowanym rozwiązaniem dla meteorologów i hobbystów o ograniczonym budżecie, ale wymagających danych dotyczących opadów o standardach naukowych. Miernik bazuje na tradycyjnych wymiarach 5-calowego miernika deszczu Met Office z dodatkową zaletą unikalnego i sprawdzonego profilu aerodynamicznego firmy EML. Deszczomierz Kalyx-RG to kompaktowe rozwiązanie, idealny przyrząd do pomiaru deszczu dla każdego, kto dba o jakość swoich danych.

Czujnik opadu Kalyx-RG można nabyć w kolorze białym lub zielonym - oba w komplecie ze standardową plastikową łyżką wywrotki skalibrowaną dla rozdzielczości 0,2 mm. Obie wersje kolorystyczne są wykonane z materiałów stabilizowanych promieniami UV.

Tradycyjne cylindryczne mierniki deszczu są mniej dokładne z powodu wpływu wiatru wiejącego ponad otworem wlotowym. Fizyczna obecność miernika powoduje przyspieszenie powietrza, niedopuszczające części opadu do naczynia zbiorczego. Efektem tego może być do 20% zmniejszenie uzysku opadu. Unikalny aerodynamiczny kształt wskaźników deszczu firmy EML zmniejsza ten efekt, zapewniając wysoki poziom pewności co do dokładności naszych pomiarów.

Deszczomierz Kalyx-RG może być używany ze standardowymi rejestratorami zdarzeń firmy Label, jak np. LB-480 lub LB-490 . Kalyx-RG może być używany również ze specjalnie zaprojektowanym rejestratorem danych do opadów deszczu firmy EML.

Montaż deszczomierza Kalyx-RG

Miejsce pomiaru deszczu często stanowi kompromis między wymogami dotyczącymi właściwej ekspozycji i ograniczeniami operacyjnymi. Idealne miejsce to równe podłoże z równomiernym rozłożeniem sąsiednich obiektów zmniejszających prędkości wiatru. Tam, gdzie to możliwe, należy unikać dużych połaci otwartej płaskiej przestrzeni.

W celu poprawnego działania przyrząd musi być precyzyjnie wypoziomowany. Deszczomierze SBS można również nabyć z jedną z dwóch podstawek mocujących oraz uchwytem masztowym, jak to przykładowo pokazano na rysunku poniżej. Standardowa płyta podstawki może być także przymocowana do typowego drewnianego słupka (najlepiej zabetonowanego w ziemi).

W większości zastosowań miernik deszczu może być podłączony bezpośrednio do wejścia zliczającego impulsy w rejestratorze danych (zestyk zwierny). Należy jednak zachować ostrożność, jeśli używane są długie kable. W długim kablu może wystąpić znaczna pojemność między przewodami. Aby temu zaradzić każdy z kontaktronów ma w szereg fabrycznie zamontowane rezystory 100 omów, które pomogą zabezpieczyć styki przed iskrzeniem i zapobiegną stanom nieustalonym.

Deszczomierz Kalyx-RG na podstawieDeszczomierz Kalyx-RG wnętrze

Aby podłączyć rejestrator danych lub licznik należy podłączyć dwa przewody do zielonego bloku zacisków i doprowadzić je do odpowiedniego wejścia rejestratora.

Opady deszczu są mierzone za pomocą sprawdzonej metody mechanizmu pojemnika wywrotowego. Opad jest zbierany przez lejek i przepływa przez plastikowy filtr, zatrzymujący i usuwający zanieczyszczenia. Następnie woda skapuje z dyszy do jednej z dwóch łyżek wywrotki.

Dokładna kalibracja każdej z łyżek jest wstępnie ustawiana przez producenta za pomocą regulowanych ograniczników. Nie należy zmieniać ich ustawień, chyba że deszczomierz wymaga kalibracji. Wbudowana poziomica służy jako pomoc w wyrównaniu miernika deszczu Kalyx-RG.

Specyfikacje deszczomierza Kalyx-RG

SPECYFIKACJE TECHNICZNE
Rozdzielczość pomiaru 0,2 mm
0,01 cala
Zgodność WMO
nie dotyczy
Wyjście
Styk zwierny (kontaktron)
Dokładność (typ.)
Powyżej 99% do 120 mm/h
Intensywność opadu
0-2000 mm/h
Z korekcją matematyczną -  skontaktuj się z EML
Temperatura pracy 1...70° C
Średnica lejka 12,7 cm / 5 cali
Powierzchnia zbierająca 127 cm2 / 19,64 cali kw.
Wysokość 225 mm lub 245 mm z podstawką
Waga
700 g lub 1 kg z podstawką
Kolor Biały  lub zielony
SPECYFIKACJE KABLA (jeśli dołączony)
Temperatura pracy -30...70° C
Średnica całkowita
4,6 mm
Impedancja charakterystyczna
85 om
Pojemność/metr
154 pF
Odpowiedniki
Alpha 2401, Belden 8761, UL style 2092
Zobacz również
Zobacz również
starstarstarstarstar
Ocena produktu
Kalyx-RG - Deszczomierz
Deszczomierz Kalyx-RG dla meteorologów profesjonalnych i hobbystów o ograniczonym budżecie, idealny do badań naukowych.
Ocena: 5/5, liczba głosów: 15
 • dodaj swoją ocenę