www.label.pl | LAB-EL Elektronika Laboratoryjna
Elektronika Laboratoryjna

Termometr elektroniczny ze świadectwem wzorcowania LB-710T z sondą


 • funkcje: elektroniczny termometr
 • pomiar: temperatura 0.1°C lub 0.01°C
 • szeroki zakres pomiaru temperatury
 • opcjonalne czujniki do różnych mediów (zewnętrzna sonda temperatury)
 • opcjonalna wersja na 2...8 czujników - termometr wielokanałowy LB-711 
 • o pcjonalnie ze świadectwem wzorcowania (termometr wzorcowany)
 • opcjonalny interfejs LonWorks
Termometr elektroniczny LB-710T wzorcowany (ze świadectwem wzorcowania)

Opis termometru

 Termometr elektroniczny LB-710T jest urządzeniem stacjonarnym, o małych rozmiarach, zasilanym z zewnętrznego źródła. Charakteryzuje się  nowoczesną konstrukcją opartą na wydajnym i oszczędnym energetycznie sterowniku mikroprocesorowym. Na podstawie znajomości nieliniowych  charakterystyk czujnika temperatury oraz cyfrowych danych kalibracyjnych zapamiętanych podczas wzorcowania w pamięci przyrządu, mikroprocesor wbudowany w przyrząd oblicza aktualne wynik pomiaru temperatury. Wyniki te są wysyłane z przyrządu w postaci cyfrowej do nadrzędnego systemu zbierania danych.

Przyrząd produkowany jest w kilku wersjach:

 • Termometr elektroniczny LB-710TX - do współpracy z zewnętrznym czujnikiem (sondą) z termorezystorem Pt1000 (wersja stndardowa),
 • Termometr elektroniczny LB-710TU - do współpracy z zewnętrznym czujnikiem (sondą) z termorezystorem Pt100,
 • Termometr elektroniczny LB-710TFn - w wersji z czujnikiem wewnętrznym - do pomiaru temperatury powietrza, w obudowie z jednym z filtrów ochronnych (standardowo F3).

Termometr wersji standardowej LB-710TX składa się z sondy - czujnika do pomiaru temperatury (w rurce ze stali nierdzewnej) zawierającej sensor (rezystor termometryczny Pt1000), połączonej z przetwornikiem pomiarowym kablem o długości 1...10 m (w zależności od wymagań zamawiającego). Termometr LB-710TX jest szczególnie polecany w miejscach o dużej wilgotności (np. zamrażarkach, chłodniach) ze względu na odporność zewnetrznego czujnika pomiarowego na wpływy wilgoci. W zależności od konstrukcji czujnika może być stosowany do pomiaru temperatury różnych mediów w zakresie  -100...+200°C.

Innym rozwiązaniem konstrukcyjnym (wersja termometru LB-710TF z sondą wewnętrzną), przeznaczonym do pomiaru temperatury powietrza (np. w magazynach), jest umieszczenie sensora wewnątrz obudowy przetwornika np. takiej, jaka jest stosowana w termohigrometrze LB-710.

Ten precyzyjny termometr jest wyposażony w cyfrowy interfejs prądowy S300 LAB-EL o przebiegach czasowych analogicznych ze standardem RS232C. Rekordy kolejnych wyników pomiarów są wysyłane z przyrządu co około 2 sekundy. Interfejs wyjściowy, oprócz transmitowania danych, służy także do zasilania termometru - wykorzystując do tego celu dwuprzewodową linię  (np.  typu telefonicznego), przy czym biegunowość dołączenia przewodów interfejsu jest dowolna.

Przyrząd może być dołączony do dowolnego systemu nadzorującego, np. regulatora klimatu LB-722, koncentratora LB-480, LB-489, LB-476, miernika LB-856, panelu LB-755, oraz (za pomocą konwertera LB-371) do interfejsu RS232C lub (za pomocą  konwertera LB-375) do interfejsu USB dowolnego komputera, tworząc system monitorowania. Umożliwia to zdalne i automatyczne zbieranie danych pomiarowych.

Termometr nie posiada mechanicznych elementów kalibracyjnych (np. potencjometrów). Wzorcowanie przyrządu polega na przesłaniu, przez interfejs cyfrowy do nieulotnej pamięci przyrządu, danych kalibracyjnych uzyskanych we wzorcowych temperaturach. Gwarantuje to wygodę i wysoką dokładność wzorcowania oraz stabilność parametrów metrologicznych wzorcowanego przyrządu w czasie.

Termometr ze świadectwem wzorcowania (wzorcowany)

Każdy wyprodukowany przez nas termometr może być wzorcowany - może posiadać indywidualne świadectwo wzorcowania wydane przez Laboratorium Wzorcujące LAB-EL albo Laboratorium Aparatury Pomiarowej Instytutu Energetyki w Warszawie.

Termometr LB-710T jest zubożoną o czujnik wilgotności wersją termohigrometru LB-710, który uzyskał zatwierdzenie typu RP T 95 77 nadane przez Prezesa Głównego Urzędu Miar w Warszawie.

Dane techniczne

 DANE METROLOGICZNE
Pomiar temperatury Maksymalny zakres pomiaru -99.9...+199.9°C
Niepewność pomiaru dla kalibracji jednopunktowej *1) +/- 0.2°C,
+/- 1 ostatnia cyfra
Niepewność pomiaru dla kalibracji dwupunktowej *1) +/- 0.1°C,
+/- 1 ostatnia cyfra
Rozdzielczość pomiaru 0.1°C - standard
0.01°C - opcja
Zakres temperatur pracy Przetwornika pomiarowego -40...+85°C
Czujnika temperatury ( standardowego) -60...+90°C
(z wyłaczeniem przewody przyłączeniowego)
Czujnika temperatury ( specjalnego) -100...+200°C
(zależna od wersji czujnika)
Odczyt pomiarów temperatura w zakresie -99.9...+199.9°C,  0.1°C
numer seryjny przyrządu  
stan techniczny przyrządu  

*1) - w zakresie o szerokości 50°C.

ZALECANE CIĄGŁE WARUNKI PRACY  *2)
Zakres temperatur 0..40°C
Zakres wilgotności 20..80%
Stopień agresywności korozyjnej środowiska w/g PN-71/H-04651 B

*2) - Wykraczanie poza zalecane ciągłe warunki pracy (np. przy instalowaniu urządzenia w otwartej przestrzeni) wymaga zastosowania dodatkowych środków zabezpieczających część elektroniczną urządzenia przed wykraplaniem wody wewnątrz urządzenia (zabezpieczenie elektroniki silikonem lub stosowanie dodatkowej obudowy zewnętrznej).

ZASILANIE
Zakres napięć 8...24V DC  
Pobór prądu 5 mA średnio
25 mA maksymalnie

Interfejs

Parametry transmisji: zgodne z RS232C, 300 bodów, 7 bitów informacyjnych, bez kontroli  parzystości, 1 bit stopu pracujący w standardzie tzw. cyfrowej pętli prądowej.

Funkcje interfejsu
 • TXD - stała transmisja wyników pomiarów i zasilanie termometru,
 • RXD - zapisywanie danych kalibracyjnych przyrządu w  jego pamięci nieulotnej.

Wymiary zewnętrzne

 • przetwornik pomiarowy:  145 x 64 x 35 mm,
 • czujnik standardowy TL-2:   średnica 6 mm, długość: 100 mm,
 • czujniki specjalne: w/g indywidualnych uzgodnień.

ROZSZERZENIA

ZŁĄCZE C01, termometr elektroniczny wzorcowany
LB-710TY ze złączem C01

Na specjalne zamówienie możliwe są następujące wykonania:

 • Termometr LB-710TY - ze złączem przyłączeniowym C01 (zamiast zacisków wewnątrz obudowy).
See also
Zobacz również
Termometr LB-710AT Termometr LB-710AT
Rozdzielczość pomiaru temperatury 0,01°C. Wyświetlacz LCD bieżącego wyniku pomiaru. Dwuprzewodowy cyfrowy interfejs S300. Do zastosowania w dużych wieloczujnikowych systemach monitorowania mikroklimatu w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym, dla spełnienia najwyższych wymagań systemów jakości. Możliwość adiustacji (regulacji) i wystawienia świadectwa wzorcowania w laboratorium akredytowanym.
Termometr LB-718T Termometr LB-718T
Zakres pomiaru zależny od konstrukcji zewnętrznego czujnika temperatury, maksymalnie do -200..+550°C. Cyfrowy interfejs RS-485 w standardzie MODBUS RTU. Wbudowany wyświetlacz LCD.
Ocena produktu
Profesjonalny termometr elektroniczny ze świadectwem wzorcowania LB-710T z sondą pomiarową. Dokładny pomiar temperatury 0.01 C zewnętrzną sondą.
Ocena: 5/5, liczba głosów: 14
 • dodaj swoją ocenę
 •