Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności
www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
» » » » Ekwitensjometr EQ2

 Miernik wilgotności gleby - Ekwitensjometr EQ2


  • pomiar w zakresie od 0 do -1000 kPa
  • bezobsługowy
  • proste dołaczenie do rejestratora
  • odporny na zamarzanie
Ekwitensjometr EQ2

Opis

UWAGA: Urządzenie wycofane z oferty!

Ekwitensjometr EQ2 jest pierwszym tak dokładnym, bezobsługowym czujnikiem do pomiaru wilgotności gleby, spełniającym funkcję tensjometru. Ekwitensjometr wykorzystuje elektroniczny czujnik wilgotności ThetaProbe ML2x, co pozwoliło na wyeliminowamie problemów związanych ze standardowymi konstrukcjami tensjometrów napełnianych wodą (w szczególności wyeliminowano: konieczność okresowego uzupełniania wody i możliwość uszkodzenia tensjometru przy temperaturach otoczenia poniżej 0°C). W ekwitensjometrze EQ2 elektrody pomiarowe czujnika ML2x są umieszczone w specjalnym porowatym materiale, a całość jest osłonięta dodatkowym filtrem chroniącym przed zanieczyszczeniami.

Ponieważ czujnik pracuje bezobsługowo, dlatego nadaje się do zastosowania w automatycznych systemach pomiarowych  (np. stacjach agrometeorologicznych).

Czujnik EQ2 osiąga największą dokładność w zakresie od -100 do -1000 kPa, dlatego szczególnie nadaje się do badań suchych gleb. Czas reakcji czujnika EQ2 jest stosunkowo długi, dlatego dokładna kalibracja wymaga kilku dni.

W celu ułatwienia umieszczenia w otworach w glebie, do czujnika EQ2 można dołaczyć rury przedłużające, podobnie jak dla czujnika ThetaProbe ML2x.

ODCZYT I REJESTRACJA POMIARÓW

Czujnik ML2x jest zasilany napięciem 5...15V, pobierając prąd około 20 mA. Wynik pomiaru jest wyprowadzony z miernika w postaci wartości napięcia stałego  z przedziału 0...1V. Sygnał ten może być bezpośrednio mierzony i rejestrowany przez data-logery (rejestratory) przystosowane do pomiaru napięć analogowych.

W przypadku wykorzystania czujnika na stacji meteorologicznej, bazujących na urządzeniach LB-741 albo LB-486 LAB-EL, czujniki ML2x mogą być dołączone do nich za pośrednictwem przetwornika analogowo-cyfrowego LB-920.

starstarstarstarstar
Ocena produktu
Miernik wilgotności gleby - Ekwitensjometr EQ2
Ekwitensjometr EQ2 jest pierwszym tak dokładnym, bezobsługowym czujnikiem do pomiaru wilgotności gleby, spełniającym funkcję tensjometru...
Ocena: 5/5, liczba głosów: 14
  • dodaj swoją ocenę