Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności
www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
LAB-EL » Dokumenty » Materiały video » Termohigrometr WiFi LB-523

LB-523 – Termometr i higrometr z Internetem bezprzewodowym WiFi

Bezprzewodowy termohigrometr LB-523 WiFi, bezprzewodowy rejestrator WiFi
 • Rejestrator temperatury – termograf – oraz wilgotności – higrograf
 • Bezprzewodowa łączność WiFi
 • Interfejs USB
 • Zasilanie bateryjne
 • Obsługa UDP, DHCP
 • Mały, wytrzymały przyrząd
 • Szeroki zakres temperatur
 • Oprogramowanie LBX
 • Zastosowanie: przemysł farmaceutyczny, spożywczy, magazyny, monitoring temperatury wewnątrz pomieszczeń
UWAGA: Urządzenie wycofane z oferty ze względu na niedostępność podzespołów do produkcji, zastąpione przez LB-523A.

Opis termometru i higrometru z internetem bezprzewodowym

Termohigrometr WiFi LB-523 jest bezprzewodowym rejestratorem wilgotności względnej i temperatury. Rejestrator wyposażony jest w interfejs WiFi i USB. Jest zasilany z wewnętrznych wymienialnych baterii (2 x 1,5V AA lub akumulatorki 2 x 1,2V AA – tak zwane „paluszki”) lub opcjonalnie z zewnętrznej typowej ładowarki mikro USB typu B (standardowa ładowarka do większości telefonów komórkowych). Termometr i higrometr z Internetem bezprzewodowym wykorzystuje do pomiaru temperatury termorezystor Pt-1000, a do pomiaru wilgotności czujnik pojemnościowy. Wyniki pomiarów prezentowane są na czytelnym, ciekłokrystalicznym wyświetlaczu.

Rejestrator WiFi LB-523 wyposażony jest w dużą pamięć do przechowywania wyników pomiarów, która dla termometru LB-523T, przy nastawie odstępu rejestracji co 20 minut, wystarcza na ponad rok zapisów w jednej sesji rejestracyjnej. Dane są zapisywanie w pamięci  „z nadpisywaniem”, co oznacza, że po zapełnieniu pamięci kasowane są najstarsze zapisy. Rejestrator umożliwia również ustawienie progowych wartości temperatury i wilgotności, których przekroczenie jest sygnalizowane.

W typowym zastosowaniu rejestrator przeprowadza pomiary i rejestrację do pamięci co ustalony przez użytkownika czas (w zakresie od 1 minuty do 4 godzin i 15 minut). Co zadany czas rejestrator włącza interfejs WiFi i łączy się z punktem dostępu WiFi (router WiFi, Access Point), po czym wymienia dane z serwerem programu LBX i wyłącza moduł WiFi, przechodząc do trybu pomiarów i rejestracji.

Bezprzewodowy termometr higrometr LB-523 WiFi, bezprzewodowy rejestrator WiFi

Parametry routera WiFi i adres IP serwera LBX, z którym ma łączyć się rejestrator, muszą być zadane podczas konfiguracji urządzenia. Konfiguracji dokonuje się poprzez interfejs USB. Przy pomocy programu LBX należy ustalić parametry routera WiFi (AP), z którym ma się łączyć LB-523. Należy podać między innymi nazwę sieci WiFi (SSID), a w przypadku zabezpieczonej sieci również hasło dostępu. LB-523 może mieć nadany stały adres IP lub można wybrać dynamiczny adres przyznawany przez router WiFi zgodnie z protokołem DHCP. Należy również podać adres IP i numer portu serwera LBX, z którym ma łączyć się LB-523. W przypadku braku stałego, publicznego adresu IP komputera, na którym zainstalowany jest serwer LBX, w roli pośrednika można wykorzystać serwer Proxy. Serwer Proxy może być zainstalowany na dowolnym komputerze mającym stały, publiczny adres IP. W szczególności klienci rejestratorów LB-523 mogą skorzystać z serwera Proxy udostępnionego przez LAB-EL. Serwer ten świadczy usługę pośrednictwa pomiędzy rejestratorami LB-523 a dowolnym komputerem klienta, który ma dostęp do sieci Internet WiFi.

Rejestrator WiFi może zgłaszać sytuacje alarmowe. Alarm polega na wykonaniu dodatkowego zgłoszenia do serwera LBX niezależnie od ustalonego okresu nawiązywania łączności. Alarm może być spowodowany wyjściem mierzonego parametru (temperatury i/lub wilgotności) poza zaprogramowany dolny bądź górny próg oraz z powodu zaniku zasilania zewnętrznego. Dodatkowo można ustawić określony czas odroczenia alarmu, tak by nie był zgłaszany alarm dla krótkotrwałego wystąpienia sytuacji alarmowej. Zanik sytuacji alarmowej również jest sygnalizowany przez dodatkowe zgłoszenie do serwera LBX. Dzięki funkcji zgłaszania alarmów nie ma niebezpieczeństwa „przegapienia” alarmu w przypadku ustawienia długich odstępów pomiędzy planowanymi zgłoszeniami. Program LBX może reagować na otrzymanie informacji o alarmie w różny sposób – jest to zależne od wyposażenia, jakim dysponuje LBX, a także jego ustawień. W szczególnym przypadku LBX może wysłać e-mail lub SMS do wskazanej osoby lub wykonać inne działanie.

Uwaga! W przypadku gdy rejestrator WiFi LB-523 zasilany jest z akumulatorków i jednocześnie z zewnętrznej ładowarki USB, akumulatorki nie są wówczas ładowane. Napięcie ładowarki służy jedynie do zasilania przyrządu. Ładowanie akumulatorków powinno odbywać się poza urządzeniem w dedykowanych im ładowarkach.

Opcjonalnie przyrząd może być wykonany w wersji LB-523T WiFi przeznaczonej tylko do pomiaru i rejestracji temperatury przy pomocy wbudowanego albo zewnętrznego czujnika temperatury.

Każdy bezprzewodowy termohigrometr, stosownie do zamówienia, może posiadać indywidualne świadectwo wzorcowania z Laboratorium Wzorcującego LAB-EL.

Uchwyt uniwersalny LB-528AUchwyt uniwersalny
LB-528A
LB-523 w uchwycie uniwersalnymLB-523 w uchwycie
uniwersalnym LB-528A
Bezprzewodowy termohigrometr LB-523 WiFi
Bezprzewodowy termohigrometr LB-523-SMA WiFiLB-532-SMA z antenką zewnetrzną

Zastosowanie termometru i higrometru z Internetem bezprzewodowym

Rejestrator WiFi LB-523 i LB-523T jest przeznaczony do kontroli i dokumentowania przebiegu procesów technologicznych w zakładach produkcyjnych i magazynach, w szczególności branży farmaceutycznej, medycznej i spożywczej. Jest szczególnie przydatny dla spełnienia wymogów kontroli jakości produkcji ISO i HACCP w przemyśle spożywczym oraz przemyśle farmaceutycznym. Może służyć do kontroli temperatury w magazynach logistycznych i halach.

Dane techniczne LB-523

POMIAR TEMPERATURY
Niepewność pomiaru temperatury
+/- 0,1 °C  +/- 1 ostatnia cyfra, w zakresie -20 .. +60 °C 
Zakres pomiaru -20..+60 °C  wewnętrzny czujnik temperatury
Rozdzielczość pomiaru 0,1 °C
POMIAR WILGOTNOŚCI
Niepewność pomiaru wilgotności LB-523
+/- 2.0 % w zakresie 10...90 %, +/- 1 ostatnia cyfra
+/- 4.0 % poza zakresem 10...90 %
Zakres pomiaru wilgnotości LB-523
10..95 % dla temperatur do +40 °C
10..60 % dla temperatur do +70 °C
10..40 % dla temperatur do +85 °C
Zakres pomiaru wilgnotości LB-523H 0..100 % dla temperatur do +60 °C
0..70 % dla temperatur do +70 °C
0..40 % dla temperatur do +85 °C
Rozdzielczość pomiaru 0,1 %  
PAMIĘĆ  POMIARÓW, KOMUNIKACJA
 Pojemność pamięci  15000 rekordów
 wilgotność i temperatura
 Interfejs WiFi
 2,4 GHz IEEE 802.11 b/g  
Liczba kanałów pracy 13  
Maksymalny zasięg 100 m w terenie otwartym
30 m zależny od lokalnych cech budynku i wyposażenia
ZASILANIE, DANE MECHANICZNE
 Źródło zasilania baterie 2 x 1,5V AA Baterie alkaliczne rozmiaru AA
akumulatorki 2 x 1,2V AA
Zalecane akumulatorki Ni MH Eneloop HR-3UTGB Sanyo lub BK-3MMC Panasonic
5 V/500 mA Opcjonalna tradycyjna ładowarka telefoniczna USB micro type B
 Czas pracy z baterii
Czas ten nie jest jednoznacznie określony. Zależy od wielu parametrów między innymi od ustawionego okresu wykonywania połączeń przez WiFi, jakości routera i sieci ethernet/internet oraz ustawionego odstępu pomiędzy pomiarami. Dla typowych, dobrych warunków sieci WiFi i ethernet/internet, temperatury pracy około 20 °C naładowanych dedykowanych akumulatorków Eneloop,  oraz dla ustawień :
- okres łącznia się WiFi : 30 minut.
- pomiar i rejestracja co 10 minut,
Czas pracy z baterii wynosi od 6 do 12 miesięcy.
  Wymiary 84 x 84 x 36 mm  wymiary bez opcjonalnej zewnętrznej anteny
 Materiał, stopień ochrony obudowy  ABS  IP 30
Zakres temperatur pracy -20..+60°C

Zastrzeżenie

Higrometry produkowane przez LAB-EL działają w oparciu o opisane w osobnym artykule cienkowarstwowe czujnik wilgotności, które są przeznaczone do pomiarów wilgotności względnej powietrza atmosferycznego. Jeżeli higrometry są używane w pomieszczeniach, w których są zawarte substancje chemiczne i zanieczyszczenia nienależące do powietrza atmosferycznego, to może to powodować wystąpienie dodatkowego błędu pomiaru, który nie jest uwzględniany w deklarowanych parametrach metrologicznych oferowanych urządzeń.

Rozszerzenia

Na specjalne zamówienie możliwe są następujące wykonania:

 • LB-523 SMA – ze złączem antenowym SMA (możliwe dołączenie anteny zewnętrznej SMA, również anteny z dołączonym przewodem koncentrycznym – możliwość wyniesienia anteny na zewnątrz budynku).
 • LB-523T, LB-532TX, LB-523TXE - wersja przyrządu tylko do pomiaru temperatury, opis i dane techniczne podano w osobnej ulotce.

Uwaga (*1): Podany zakres pomiarowy może być dodatkowo ograniczony przez parametry zastosowanego zewnętrznego czujnika.
Uwaga (*2): Bateria nie jest objęta gwarancją.

Wyposażenie opcjonalne

 • Zewnętrzna ładowarka telefoniczna (micro USB typu B 5V 500mA) do zasilania LB-523 (uwaga! akumulatorki nie są ładowane wewnątrz LB-523 – należy je ładować w zewnętrznej ładowarce).
 • Kabelek USB A-micro type B.
 • Akumulatorki Ni-MH Eneloop HR-3UTGB Sanyo lub BK-3MCC Panasonic.
 • Ładowarka do akumulatorków Eneloop NC-MQN09W.
 • Uchwyt uniwersalny z tworzywa LB-528Az
Zobacz również
Zobacz również
starstarstarstarstar
Ocena produktu
Termometr i higrometr z internetem bezprzewodowym WiFi LB-523
LB-523 to bezprzewodowy rejestrator wilgotności względnej i temperatury wyposażony w interfejs WiFi i USB. Wyniki pomiarów prezentowane są na wyświetlaczu.
Ocena: 5/5, liczba głosów: 15
 • dodaj swoją ocenę