Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności
www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
LAB-EL » Dokumenty » Publikacje » Termometry bezprzewodowe

Bezprzewodowy monitoring temperatury stacjonarny i w transporcie

WiFi

Monitoring klimatu z transmisją bezprzewodową

Bezprzewodowość czyni systemy pomiarowe mobilnymi, dzięki czemu idealnie nadają się do zastosowań w transporcie produktów spożywczych i farmaceutycznych, których dostawa jest objęta rygorystycznymi wymaganiami tak zwanego "zimnego łańcucha dostaw". Bezprzewodowość to cechy nie tylko nowoczesności, a przede wszystkim prostoty rozmieszczenia i swobodnego przenoszenia przyrządów w monitorowanej przestrzeni, ograniczonej jedynie zasięgiem nadajników fal radiowych. W ostatnich latach daje się zauważyć dynamiczny wzrost urządzeń wyposażonych w bezprzewodowe interfejsy GSM, Bluetooth czy WiFi. Każdy telefon komórkowy, tablet, laptop, posiadają możliwość komunikowania się w tych systemach.

Czujnik bezprzewowe WiFi

LAB-EL opracował termohigrometr LB-523 i termometr LB-523T wyposażone w interfejs sieciowy WiFi. Oba przyrządy zasilane są bateryjnie (z dwu ogniw AA baterii alkalicznych lub akumulatorków NiMH). Dzięki odpowiedniej konstrukcji mikromocowej układu elektronicznego i oszczędnemu wykorzystywaniu interfejsu WiFi, jeden nowy komplet baterii powinien wystarczyć na ponad rok pracy urządzenia. Każdy przyrząd posiadają własną dużą pamięć z możliwością zapisu ponad 30 tysięcy punktów pomiarowych dla termometru, co zapewnia pewność rejestracji nawet w przypadku chwilowych zaników łączności radiowej. Konfiguracja zadanych progów alarmowych, częstotliwości zapisu danych oraz ich odczyt z pamięci są dokonywane poprzez interfejs Wi-Fi. Tylko podczas połączenia przez USB można dokonać konfiguracji ustawień WiFi i serwera.

Przykładem realizacji systemu pomiarowego z czujnikami WiFi dla transportu samochodowego jest system TRANS-LOGGER.

Monitoring temperatury z czujnikami bezprzewodowymi WiFi

Możliwe sa następujące konfiguracje pracy systemu z bezprzewodowymi czujnikami WiFi:

Bezpośrednie połączenie czujników WiFi z serwerem LBX realizowane jest poprzez punkt dostępu AP. Punkt dostępu (router WiFi) dołączony do sieci przewodowo Ethernet.

System jest proponowany do zastosowań stacjonarnych w magazynach, punktach przeładunkowych, halach produkcyjnych itp.
Bezpośrednie połączenie czujników z serwerem LBX realizowane jest poprzez punkt dostępu AP

Bezpośrednie połączenie czujników WiFi z serwerem LBX. Punkt dostępu (AP - router WiFi/GSM, tablet) dołączony jest do sieci bezprzewodowego Internetu GSM.

System jest proponowany do zastosowań stacjonarnych lub mobilnych. W przypadku systemów mobilnych router AP jest zainstalowany w pobliżu czujników i przemieszcza się razem z nimi.

Punktem dostępu AP może być tablet wyposażony w WiFi i GSM, którym można także pobrać zarejestrowane wyniki pomiarów  z serwera LBX i wydrukować raport na dołączonej do niego drukarce.
Bezpośrednie połączenie czujników z serwerem LBX realizowane jest poprzez punkt dostępu AP
System analogiczny jak poprzedni, ale uzupełniony o serwer proxy. Transmisja danych przez sieć GSM jest prowadzona za pomocą serwera proxy, dzięki czemu urządzenia: router-tablet (AP) i serwer LBX nie musza posiadać publicznego adresu IP. Połączenie za pomocą serwera proxy

Przykładem realizacji systemu pomiarowego z czujnikami WiFi dla transportu samochodowego jest system TRANS-LOGGER.

Czujniki bezprzewodowe GSM

Rejestrator LB-524 z wbudowanym bezprzewodowym Internetem GSM jest wyposażony w czujnik temperatury, a w bogatszej wersji także z czujniki wilgotności względnej powietrza, ciśnienia powietrza i natężenia oświetlenia. 

Urządzenie jest zasilane z łatwo wymienialnych baterii AA (4x1,5V) lub z zewnętrznego zasilacza. W przypadku wyczerpania podstawowego źródła zasilania, operacje GSM zostają wstrzymane, natomiast pomiary i rejestracja trwa nadal dzięki wbudowanej, wymienialnej długowiecznej baterii litowej. Wyniki pomiarów oraz dodatkowe informacje wyświetlane są na bieżąco na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym.

Monitoring temperatury z czujnikami bezprzewodowymi GSM

Monitoring temperatury z czujnikami bezprzewodowymi GSM

Rejestrator LB-524 GSM monitoruje temperaturę w dowolnym punkcie, stacjonarnym bądź przewoźnym.

Co zaprogramowany czas rejestrator włącza moduł GSM/GPRS i inicjuje łączność z serwerem LBX, którego adres IP został wcześniej ustalony. W przypadku braku stałego adresu IP możliwe jest wykorzystanie dodatkowego serwera Proxy LBX. W szczególności klienci rejestratorów LB-524 mogą skorzystać z serwera Proxy udostępnionego przez firmę LAB-EL. Serwer ten świadczy usługę pośrednictwa pomiędzy rejestratorami LB-524 a dowolnym komputerem klienta, który ma dostęp do sieci Internet, ale nie posiada publicznego adresu IP.

Program LBX umożliwia jednoczesną współpracę z wieloma rejestratorami LB-524 GSM.

Wyniki pomiarów przesyłane do serwera głównego LBX mogą być z niego pobrane przez serwery mobilne, na których można sporządzić raport i wydrukować na ich na lokalnej drukarce.

Świadectwo wzorcowania z akredytowanego laboratorium

Każdy oferowany bezprzewodowy termometr, higrometr, barometr, stosownie do zamówienia, może posiadać indywidualne świadectwo wzorcowania z Laboratorium Wzorcującego LAB-EL.

Rozwiązania dostosowujemy do potrzeb klientów

W krótkim artykule nie można zagłębiać się w szczegóły, dlatego zapraszamy zainteresowanych do rozmów z naszymi specjalistami. Wszechobecny Internet i związane z nim inne techniki informatyczne czynią ten świat mniejszym i łatwiejszym do ogarnięcia. Techniki transmisji danych dają wiele możliwości lepszych lub gorszych tańszych lub droższych – wybór, oparty o analizę ekonomiczną i techniczną należy do nas i do potrzeb klientów i na pewno nie zawsze powiemy "dziękujemy za przewody".

Zobacz również
Zobacz również