Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności
www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
LAB-EL » Wg klucza » Pomiary » Wiatr » Wiatromierz LB-747

LB-747 - Wiatromierz elektroniczny, miernik kierunku i prędkości wiatru

Wiatromierz LB-747
  • Wiatromierz czaszowy
  • Anemometr
  • Prędkość i kierunek wiatru
  • Niewielkie rozmiary, metalowy korpus
  • Korzystna cena
  • Dwuprzewodowe połączenie - cyfrowa transmisja wyników
  • Zastosowanie: małe stacje meteo, mobilne stacje meteorologiczne

Opis

Przeznaczenie wiatromierza

Wiatromierz LB-747 przeznaczony jest do pomiaru składowej poziomej prędkości i kierunku wiatru. Wiatromierz wykonany jest na bazie elementów mechanicznych WSD1 produkcji angielskiej. Charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami i małą wagą. Może być wykonany w wersji tylko do pomiaru prędkości wiatru (bez pomiaru kierunku - LB-747P). Miernik przewidziany jest głównie do pracy w małych, przenośnych stacjach meteorologicznych.

Konstrukcja wiatromierza

Wiartomierz LB-747 składa się z dwu czujników: czujnika prędkości i czujnika kierunku wiatru oraz przetwornika pomiarowego. Obudowa miernika wykonana jest z anodyzowanych stopów aluminiowych. Czujnik szybkości posiada wiatraczek o małej inercji wykonany z ABS (co zapewnia szybką odpowiedź), osadzony na podwójnym łożysku ze stali nierdzewnej. Każdy obrót wiatraczka generuje jeden impuls na wyjściu kontaktronu. Czujnik kierunku jest dynamicznie zbalansowany i jest sprzężony z potencjometrem. Sygnały z czujników są doprowadzone do przetwornika pomiarowego, zamontowanego w dodatkowej obudowie na maszcie albo bezpośrednio w obudowie stacji meteorologicznej (np. stacja meteo LB-490).

Układ elektroniczny wiatromierza jest zabezpieczony przed dostępem wilgoci zalewą silikonową i dodatkowo posiada metalowy ekran zabezpieczający (w pewnym stopniu) przed wyładowaniami atmosferycznymi.

Zasada działania

Obroty wiatraczka przenoszą się na ruchy magnesu powodując zwieranie kontaktronu. Częstotliwość impulsów z kontaktronu mierzona jest przy pomocy liczników mikroprocesora. Kierunek wiatru przenosi się na położenie suwaka potencjometru, którego napięcie mierzone jest przetwornikiem analogowo-cyfrowym zintegrowanym z mikroprocesorem. Elektryczne sygnały z czujników są przeliczane w mikroprocesorze z uwzględnieniem współczynników kalibracji zapisanych w pamięci programu. Dodatkowo wyniki pomiaru kierunku wiatru są uśredniane za osiem ostatnich pomiarów, dzięki czemu eliminowane są chwilowe oscylacje czujnika wokół osi pionowej.

Wyniki pomiarów są wysyłane z anemometru w postaci cyfrowej (pętla prądowa) do nadrzędnego systemu zbierania danych, którym może być: stacja meteorologiczna LB-490, koncentrator LB-480, LB-489 lub LB-476, specjalistyczny panel odczytowy: stacjonarny LB-724 lub przenośny LB-757 lub komputer: poprzez interfejs RS-232 (z wykorzystaniem  konwertera LB-371) lub poprzez interfejs USB (za pomocą  konwertera LB-375). 

Parametry interfejsu umożliwiają przesyłanie danych oraz zasilanie wiatromierza jedną dwuprzewodową ekranowaną linią o dowolnej polaryzacji, co upraszcza instalację. Długość linii transmisyjnej ograniczona jest jedynie rezystancją użytego przewodu (rezystancja obydwu żył przewodu nie może przekraczać 100 om).

Montaż miernika

LB-747 na maszcie

Wiatromierz jest mocowany przy pomocy wysięgnika (wygiętego ramienia), oferowanego jako dodatkowe wyposażenie miernika. Wysięgnik jest montowany do pionowej rury masztu o średnicy od 30 do 50 mm. Przykładowy sposób montażu na maszcie stacji meteorologicznej przedstawiono na zdjęciu poniżej.

W celu zabezpieczenia elektronicznego wiatromierza przed wyładowaniami atmosferycznymi należy uzupełnić zestaw o instalację odgromową w bezpośrednim sąsiedztwie miernika, zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami jej stosowania. Zalecane jest również uzupełnienie połączenia przewodowego z urządzeniem współpracującym o ochronnik, np. ochronnik LB-340.

Sygnały analogowe 0..10V i 4..20mA.

Mechanika wiatromierza LB-747 bez wewnętrznego układu elektronicznego może współpracować z konwerterem LB-380. Konwerter zamienia elektryczne sygnały miernika wiatru na ogólnie znany standard napięciowy 0..10V i prądowy 4..20mA. Szczegółowe informacje na temat konwertera znajdują się w opisie konwertera wiatromierza LB-380.

Parametry techniczne

Czujnik prędkości wiatromierza
Kalibracja 1 impuls na 1,493 m
Prędkość maksymalna wiatru 30 m/s (108 km/h)
Prędkość minimalna wiatru 0,5 m/s
Dokładność 2 %
Liniowość 2 %
Czujnik kierunku wiatromierza
Zakres obrotu 360° (bez końca)
Zakres działania pomiaru 357°
Dokładność 3 %
Liniowość 0,5 %
Wymiary zewnętrzne zestawu
Wysokość 280 mm
Średnica (maksymalna) 240 mm
Waga (bez przetwornika) 500 g
Inne parametry
Rozdzielczość pomiaru prędkości: 0.1 m/s
kierunku: 1°
Zasilanie napięcie 8...24V DC,
prąd 15...25 mA.
Interfejs  cyfrowa pętla prądowa S300
Zakres temperatur pracy -20...+70°C
  • Trwałość: wymagana konserwacja mechaniki co 2 lata.
  • Przewód przyłączeniowy (przykładowo): YTKSY 1x2x0.5 ekw
Zobacz również
Zobacz również
starstarstarstarstar
Ocena produktu
Wiatromierz czaszowy LB-747
Elektroniczny wiatromierz czaszowy o metalowym korpusie do stacji meteorologicznych, zabezpieczony przed wyładowaniami. Urządzenia do rejestracji.
Ocena: 5/5, liczba głosów: 14
  • dodaj swoją ocenę