Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności
www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
LAB-EL » Przyrządy » Rejestratory danych » Rejestrator danych LB-490 » Karty SD/MMC

Zapis pomiarów na karcie pamięci SD w rejestratorach LB-480 i LB-490

Rejestrator temperatury i innych danych na SD: LB-480

Rejestrator LB-480/LB-490 ma dedykowane złącze karty pamięci - typu MMC lub SD. Karta służy do archiwizacji danych, które można następnie za pomocą programu lbx zaimportować do bazy danych i uzyskać pełny ich przegląd - raporty i wykresy.

Zastosowania

  • rejestracja temperatury oraz wilgotności na karcie SD/MMC
  • zapis danych z wejść pomiarowych na karcie SD/MMC
  • przenoszenie wyników pomiarów z urządzenia do komputera w przypadku braku połączenia

Obsługiwane typy kart

Nieobsługiwane są karty typu SDXC.

Wielkość karty

Ze względu na przyjęte założenia co do sposobu zapisu na karcie, wykorzystywane są maksymalnie 4 GiB. Dla mniejszych kart nie ma oczywiście problemu, dla większych kart - można ich używać, ale pozostałe miejsce na karcie pozostanie nie wykorzystane.

Typ karty

Karta pamięci w urządzeniu rejestrującym podlega ciągłemu zapisowi. To nakłada na kartę dość duże obciążenie jeśli chodzi o wytrzymałość na cykle zapisu, zupełnie inne niż w typowym przypadku użycia takiej karty, jak np. w aparacie fotograficznym, robiącym zdjęcia stosunkowo sporadycznie.

Są zasadniczo 2 typy kart, jeśli chodzi o technologię pamięci FLASH: SLC i MLC. Typ SLC charakteryzuje się zwykle 10x większą wytrzymałością, dużo lepszą tolerancją na temperaturę oraz z racji poważniejszych zastosowań, zwykle takie karty mają też korekcję błędów ECC.

Wszystkie te czynniki sprawiają że zdecydowanie wskazane jest użycie kart wyprodukowanych w technologii SLC. Niestety większość popularnych kart na rynku to karty MLC, ze względu na argument ceny.

Karty MLC czasem oznaczone są jako "Professional" albo "Industrial". Trudno wskazać jakieś konkretne typy kart ze względu na szybkie zmiany w produktach dostępnych na rynku.

Format zapisu

Podstawowym założeniem formatu zapisu jest to, żeby był on czytelny dla systemu Windows, a to wymusza format karty z systemem plików typu FAT.

System plików FAT ma sporo wad, w szczególności dotkliwe są problemy z zachowaniem spójności zapisu danych w przypadku różnych awarii. Kompletny zapis informacji w systemie plików FAT z reguły wymaga kilku osobnych zapisów w różnych miejscach: właściwe dane w pliku, katalog plików, tablice allokacji. Przerwanie całego zestawu zapisów (np. w wyniku awarii, albo nawet zwykłego wyłączenia zasilania) skutkuje niespójnością systemu plików, który należy następnie poddać operacji naprawy, lub w gorszych przypadkach - ponownego formatowania.

W urządzeniu działającym w sposób ciągły i w także w sposób ciągły zapisującym dane, zwykle bez bezpośredniego dozoru i ciągłej troski użytkownika o to czy wszystko działa prawidłowo, takie cechy systemu plików FAT to spory kłopot.

Aby zapobiec uszkodzeniu systemu plików, przyjęte zostały pewne założenia pozwalające na uniknięcie tych wszystkich możliwych kłopotów.

Specyficzny format karty w LB-480/LB-490

Aby zapewnić niezawodny zapis, rejestrator temperatury i innych danych LB-480/LB-490 zakłada że karta jest przygotowana w pewien szczególny sposób. To wymaga sformatowania karty w rejestratorze LB-480/LB-490 - karta przygotowana przy pomocy jakiejkolwiek innej metody nie zostanie zaakceptowana przez LB-480/LB-490 do zapisu.

Specyficzny format jest oczywiście w 100% zgodny z systemem plików FAT i karta jest całkowicie czytelna dla innych różnych systemów operacyjnych.

Format karty zakłada utworzenie na etapie formatowania tylko jednego pliku o wielkości całej karty. System plików nakłada limit wielkości jednego pliku 4 GiB, tym samym ttylko taka ilość miejsca może być użyta na karcie większej niż 4 GiB.

Tworzony plik ma od razu na starcie maksymalną możliwą wielkość. Następnie zapis danych następuje w ramach tego jednego pliku. Na początku faktycznych danych w pliku nie ma (plik jest, ale pusty jeśli chodzi o użytkowe dane). Później w toku rejestracji danych w pliku przybywa, przy zachowaniu jego stałej wielkości.

Zapis danych w pliku wykonywany jest w sposób transakcyjny, tak że ewentualne nieudane lub niedokończone zapisy nie skutkują zmianą już zapisanych danych. Albo wszystkie dane są zapisane w kompletnej postaci, albo nie są zapisane wcale.

Odczyt na PC

Jak już było wspomniane, format karty jest całkowicie zgodny z systemem plików FAT i można go odczytać na dowolnym systemie operacyjnym obsługującym tem format.

Ze względu na to że plik rejestracji ma zawsze wielkość maksymalną możliwą dla danej karty (do 4 GiB), w celu odczytu danych do programu lbx nie jest wskazane kopiowanie tego pliku na dysk komputera, tylko wskazanie programowi lbx ścieżki do pliku bezpośrednio na karcie znajdującej się w czytniku kart.

W ten sposób program lbx wyczyta z pliku tylko istniejące dane, bez potrzeby kopiowania tej części pliku, która nie jest jeszcze wykorzystana.