Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności
www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
LAB-EL » Przyrządy » Rejestratory danych » Rejestrator danych LB-490 » LB-499-GPS

LB-499-GPS - Moduł odbiornika GPS,odczyt pozycji i czasu dla rejestratorów LB-480 i LB-490

LB-499-GPS - Moduł odbiornika GPS

Moduł odbiornika LB-499-GPS ma zastosowanie do ustalenia pozycji geograficznej i synchronizacji czasu.

Moduł może być podłączony do następujących urządzeń:

  • LB-480 - rejestrator danych.
  • LB-490 - rejestrator danych / stacja meteo.

Synchronizacja czasu

Odbiornik GPS pozwala na synchronizację czasu w urządzeniu. Odbiornik ma dedykowane wyjście 1 PPS, które pozwala urządzeniu na ustalenie czasu z dokładnością lepszą niż 1 milisekunda.

Synchronizacja czasu ma szczególne znaczenie w przypadku urządzeń pracujących w terenie, bez łączności z żadną siecią, która by pozwalała na pozyskanie prawidłowego czasu (np. za pomocą protokołu NTP w Internecie).

Przykładowo, stacja meteorologiczna działająca w "szczerym polu", która ma do dyspozycji tylko modem GSM/GPRS do wysyłania danych może polegać jedynie na swoim wbudowanym zegarze taktowanym rezonatorem kwarcowym. Rezonator taki ma ograniczoną dokładność, dodatkowo układ podlega dodatkowym odchyłkom w funkcji temperatury. Po pewnym czasie działania może się okazać że czas w urządzeniu bardzo odbiega od rzeczywistego. W takiej sytuacji odbiornik GPS zapewnia pozyskanie prawidłowego czasu.

Dokładność odbiornika GPS zazwyczaj przewyższa realne potrzeby. Jednak w przypadku np. modułu przetwornika ADC próbkującego z częstotliwością 1000 Hz, jednoznaczna identyikacja próbki w czasie wymaga dokładności 1 ms - w takim wypadku tylko odbiornik GPS jest w stanie zapewnić satysfkacjonującą dokładność.

Ustalenie pozycji geograficznej

W stacjonarnych urządzeniach ustalenie pozycji grograficznej może być przydatne jako dodatkowa informacja do kompletu z faktycznymi danymi pomiarowymi.

Przy późniejszym przetwarzaniu danych zebranych np. z kilku różnych miejsc, dostępne pozycja geograficzna miejsca pochodzenia danych pozwala na lepszą ich identyfikację, daje np. możliwość automatycznego pozycjonowania danych na interaktywnych mapach na stronach WWW.

starstarstarstarstar
Ocena produktu
LB-499-GPS - Odbiornik GPS, odczyt pozycji i czasu dla LB-480 i LB-490
Moduł odbiornika GPS do ustalenia pozycji geograficznej i synchronizacji czasu rejestratora.
Ocena: 5/5, liczba głosów: 14
  • dodaj swoją ocenę