Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności
www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
LAB-EL » Przyrządy » Meteorologiczne » Przyrządy i czujniki » Dozymetr LB-390

Dozymetr LB-390 - Licznik Geigera-Müllera

Dozymetr LB-390 - Licznik Geiger-Mullera
  • Pomiar ciągły promieniowania gamma i beta
  • Podwójny detektor G-M
  • Cyfrowy interfejs komunikacyjny S300
  • Zasilanie i komunikacja wspólnym przewodem 2-żyłowym
  • Współpraca z systemem ClimateLogger Meteo

Opis dozymetru

Licznik Geigera-Müllera rejestruje wysokoenergetyczne cząstki promieniowania jonizującego. Działa w oparciu o lampę gazową wypełnioną mieszaniną argonu oraz par alkoholu, zasilaną napięciem kilkuset woltów. Pod wpływem cząstki promieniowania wewnątrz lampy dochodzi do jonizacji, a w konsekwencji do wyładowania lawinowego, które jest rejestrowane i zliczane przez układ nadzorujący. Wynik pomiaru jest podawany jako liczba zliczeń dokonanych w określonym czasie i przeliczany na natężenie promieniowania.

Dozymetr LB-390 jest przyrządem automatycznym, prowadzącym pomiary w trybie ciągłym. Przyrząd wykorzystuje dwie lampy (tuby) Geigera-Müllera typu STS-5 zasilane z wewnętrznej przetwornicy napięcia. Wynik pomiaru odświeżany jest co 2 sekundy i obejmuje sumę zliczeń za 20 sekund poprzedzających podanie wyniku pomiaru. Wartość promieniowania podawana jest w uSv/h (mikrosiwerty na godzinę).

Przyrząd zlicza wysokoenergetyczne cząstki promieniowania gamma (promieniowanie elekromagnetyczne) oraz beta (energetyczne elektrony). Ze względu na konstrukcję promieniowanie alfa nie jest uwzględniane.

Miernik promieniowania LB-390 jest przeznaczony do pracy w systemach pomiarowych i monitorujących, np. stacjach pogodowych, automatycznych stacjach meteo. Wynik pomiaru promieniowania komunikowany jest za pośrednictwem portu szeregowego typu S300 i może być odbierany przez urządzenia pracujące w systemach ClimateLogger Meteo, ClimateLogger Industrial (np. rejestrator pomiarów LB-480, rejestrator stacji meteo LB-490), bądź przez komputery PC wyposażone w konwerter S300/USB (np. konwerter  szeregowy LB-375). Przyrząd współpracuje z oprogramowaniem rejestrującym-wizualizacyjnym typu SCADA LBX.

Komunikacja S300 umożliwia znaczne (nawet kilkuset metrowe) oddalenie miernika od urządzenia odbierającego dane. Interfejs zapewnia transmisję danych i zasilanie przyrządu przy wykorzystaniu dwużyłowego przewodu. Komunikacja S300 jest odporna na zakłócenia, przystosowana do pracy w środowisku przemysłowym.

Przykładowe zastosowanie LB-390 pokazane jest na stronie demonstracyjnej stacji meteo meteo.waw.pl.

Dozymetr LB-390 z podstawką

Dane techniczne

Parametry pomiarowe
Zakres pomiaru
do 100 uSv/h
Rozdzielczość
0,01 uSv/h
Warunki pracy
Temperatura
-20 ... +50°C
Wilgotność
0 ... 100 % (bez kondensacji)
Zasilanie
Z pętli S300
8 .. 24 V DC
Pobór prądu
12 mA - średnio
25 mA - maksymalnie
Obudowa
Materiał
rura PCW
Wymiary
średnica 58 mm, długość 280 mm
Zobacz również
Zobacz również
starstarstarstarstar
Ocena produktu
Dozymetr LB-390 - Licznik Geigera-Mullera
Miernik promieniowania jonizującego. Praca automatyczna w trybie ciągłym. Interfejs do komputera PC, systemu pomiarowego. Dozymetr przeznaczony do pracy w systemach pomiarowych i monitorujących, np. stacjach pogodowych, automatycznych stacjach meteo. Wynik pomiaru promieniowania komunikowany jest za pośrednictwem portu szeregowego.
Ocena: 5/5, liczba głosów: 16
  • dodaj swoją ocenę