Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności
www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
LAB-EL » Przyrządy » Meteorologiczne » Przyrządy i czujniki » Światłomierz

Fotowoltaiczne ogniwa referencyjne Si-RS485TC do monitorowania systemów fotowoltaicznych

Fotowoltaiczne ogniwa referencyjne do monitorowania systemów fotowoltaicznych
  • Pomiar nasłonecznienia
  • Zakres do 1500 W/m2
  • Aluminiowa obudowa
  • Klasa szczelności IP65
  • Niewielkie wymiary
  • Wbudowany czujnik temperatury
  • Napięcie zasilania 12-28V
  • Interfejs RS485
  • Protokół MODBUS RTU
  • Kalibracja fabryczna
  • Opcjonalny czujnik zewnętrzny temperatury
  • Ponad 10 000 sprzedanych czujników
  • Przystępna cena

 

UWAGA: Urządzenie wycofane z oferty, zastąpione przez LB-901 i LB-902.

Opis fotowoltaicznych ogniw referencyjnych

Fotowoltaiczne ogniwa referencyjne serii Si to ekonomiczne, lecz solidne i niezawodne urządzenia przeznaczone do pomiaru poziomów natężenia promieniowania słonecznego, szczególnie w celu monitorowania systemów fotowoltaicznych. Konstrukcja tych czujników nasłonecznienia (krzemowych czujników Si) jest zbliżona do  konstrukcji modułu fotowoltaicznego, przez co czujniki te idealnie nadają się jako referencja do monitorowania systemów fotowoltaicznych. Czułość widmowa, która odpowiada charakterystykom paneli fotowoltaicznych oraz bardzo zbliżony kąt padania promieniowania, umożliwiają precyzyjną analizę wydajności fotowoltaicznej na podstawie zmierzonych wartości z czujnika.

Zasada działania ogniwa referencyjnego

Fotowoltaiczne ogniwa referencyjne do monitorowania systemów fotowoltaicznychKrzemowe ogniwo słoneczne może służyć jako czujnik nasłonecznienia, ponieważ jego prąd zwarciowy jest proporcjonalny do natężenia napromienienia. Czujniki Si-RS485TC-T oraz Si-RS485TC-2T składają się z krzemowego monokrystalicznego ogniwa słonecznego podłączonego do obciążenia. Ze względu na małą rezystancję obciążenia ogniwo pracuje blisko warunków zwarcia. Aby zminimalizować wpływ temperatury na sygnał pomiarowy, czujniki są wyposażone w aktywną kompensację temperatury poprzez sensor temperatury przyklejony do tylnej powierzchni ogniwa. Tak zmierzona temperatura czujnika może być odczytana przez interfejs i wykorzystana jako przybliżona wartość temperatury systemu fotowoltaicznego.

Wszystkie czujniki są kalibrowane w sztucznym świetle słonecznym względem komórki referencyjnej skalibrowanej w Physikalisch-Technische Bundesanstalt (PTB, Narodowy Instytut Metrologii Niemiec).

Ogniwo słoneczne 50 mm x 33 mm jest osadzone w tworzywie EVA (Ethylen-Vinyl-Acetat). Laminowana cela jest zintegrowana z obudową z malowanego proszkowo aluminium, przez co konstrukcja czujnika jest porównywalna do konstrukcji standardowego modułu fotowoltaicznego. Podłączenie elektryczne realizowane jest za pomocą 3-metrowego kabla lub złącza wodoszczelnego (IP67).

Opcjonalny pomiar temperatury

Oprócz pomiaru natężenia promieniowania, krzemowe czujniki Si-RS485TC-2T są w stanie mierzyć zewnętrzną temperaturę otoczenia lub temperaturę zewnętrznych ogniw fotowoltaicznych za pomocą dodatkowego czujnika temperatury Pt1000 z kablem o długości 3 m.

Protokół komunikacyjny

Z czujnikami z serii Si-RS485 można komunikować się za pośrednictwem interfejsu  RS-485. Dostępne są 2 wersje protokołu komunikacyjnego: MODBUS-RTU (czujniki z rozszerzeniem nazwy -MB) i własny protokół komunikacyjny producenta (czujniki z rozszerzeniem nazwy -MT).

Zastosowanie ogniw referencyjnych Si

Ogniwa referencyjne Si znajdują zastosowanie do monitorowania nasłonecznienia podczas pracy profesjonalnych instalacji fotowoltaicznych. W niektórych zastosowaniach istnieje wręcz obowiązek stosowania takich ogniw referencyjnych współpracujących z kilkoma dodatkowymi czujnikami meteorologicznymi, a w szczególności miernikami:

  • temperatury powietrza,
  • temperatury elementów instalacji,
  • wilgotności względnej powietrza,
  • wielkości i typu opadów atmosferycznych,
  • prędkości i kierunku wiatru.

Zestaw tych wyników powinien być transmitowany do nadzorującego systemu komputerowego. Znajomość wyników pomiarów jest niezbędna do ciągłego monitorowania stanu technicznego profesjonalnych instalacji fotowoltaicznych, wzywania serwisu technicznego, zapobiegania kosztownym awariom i ewentualnego wyłączania instalacji w sytuacji zagrożenia (np. burze, silny wiatr, silne opady).

Oferujemy kompletne wyposażenie takich stacji meteorologicznych dla instalacji fotowoltaicznych z komunikacją za pomocą RS485, Ethernet lub GSM z wykorzystaniem otwartych protokołów komunikacyjnych.


DANE TECHNICZNE Si-RS485TC-T oraz Si-RS485TC-2T
 Zakres pomiaru promieniowania słonecznego
 0...1500 W/m²
 Niepewność pomiaru promieniowania  ±5 W/m² ± 2,5%  prostopadłe padanie światła, widmo AM 1.5
 Zakres pomiaru temperatury  -40°C...+90°C  
 Niepewność pomiaru temperatury  ±1°C  w zakresie -35°C...+80°C
 Ogniwo słoneczne
 50mm x 33mm
 krzem polikrystaliczny
 Interfejs
 RS485  do 38,4 kBaud
 Protokół komunikacyjny
 1. MODBUS-RTU


 2. producenta
 1. Si-RS485TC-T-MB, Si-RS485TC-2T-MB
 (parametry programowane,
 defoltowo: 9600, 8N1, adres: 1)

 2. Si-RS485TC-T-MT, Si-RS485TC-2T-MT
 (9600, 8N1, adres: 00...99 = ostatnie 2 cyfry numeru seryjnego)
 Izolacja galwaniczna
 1000V
 między zasilaniem a szyną interfejsu
 Kabel opcjonalnego czujnika temperatury
 3m
 tylko Si-RS485TC-2T
 Maks. długość kabla
 1000m

 Napięcie zasilania
 24VDC
 (12...28VDC)
 Pobór prądu
 Typ. 25mA
 dla 24V
 Wymiary zewnętrzne  155 x 85 x 39 mm
 Waga
 ok. 350 do 470 g
 Klasa odporności  IP65
 


Zobacz również
Zobacz również
starstarstarstarstar
Ocena produktu
Fotowoltaiczne ogniwa referencyjneSi-RS485TC
Fotowoltaiczne ogniwa referencyjne do monitorowania nasłonecznienia podczas pracy profesjonalnych instalacji fotowoltaicznych
Ocena: 5/5, liczba głosów: 14
  • dodaj swoją ocenę