Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności
www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
LAB-EL » Przyrządy » Higrometry » Termohigrometr LB-710R

LB-710R - Termohigrometr zewnętrzny, LB-719 - klatka meteorologiczna

Termohigrometr zewnętrzny oraz klatka meteorologiczna
 • Termometr, higrometr - wilgotnościomierz
 • Urządzenie do pracy na zewnąrz pomieszczeń
 • Szeroki zakres temperatur
 • Dwuprzewodowe połączenie - transmisja wyników na duże odległości
 • Walcowa obudowa do montażu w klatce meteorologicznej
 • Oprogramowanie do PC

Opis

Termohigrometr zewnętrzny LB-710R jest przeznaczony (po umieszczeniu w dodatkowej osłonie - klatce meteorologicznej LB-719) do pomiaru temperatury i wilgotności względnej powietrza na otwartej przestrzeni, np. w stacji meteorologicznej. Termometr-higrometr ten może pracować w warunkach wysokiej wilgotności i znacznego zapylenia dzięki zastosowaniu hermetycznej obudowy, filtru teflonowego (filtr zanieczyszczeń typu F4) chroniącego czujnik wilgotności oraz dzięki umieszczeniu układu elektroniki w zalewie silikonowej.

Termohigrometr LB-710RLB-710R

Termohigrometr LB-710R jest urządzeniem stacjonarnym, o niewielkich rozmiarach, zasilanym z zewnętrznego źródła. Przyrząd wykorzystuje do pomiaru dane z czujnika temperatury Pt-1000 oraz z pojemnościowego czujnika wilgotności względnej. Na podstawie znajomości nieliniowych charakterystyk czujników oraz cyfrowych danych kalibracyjnych zapamiętanych podczas wzorcowania w pamięci termohigrometru, mikroprocesor wbudowany w przyrząd oblicza aktualne wyniki pomiaru wilgotności względnej i temperatury. Wyniki te są wysyłane z przyrządu w postaci cyfrowej do nadrzędnego systemu zbierania danych.

Ten termohigrometr zewnętrzny jest wyposażony w cyfrowy interfejs prądowy S300 LAB-EL o przebiegach czasowych analogicznych ze standardem RS232C. Interfejs ten, oprócz transmitowania danych, służy także do zasilania termohigrometru - wykorzystując do tego celu dwuprzewodową linię, przy czym biegunowość dołączenia przewodów interfejsu jest dowolna. Przyrząd może być dołączony do dowolnego systemu nadzorującego,np. regulatora klimatu LB-722, koncentratora LB-480, LB-489, LB-476, panelu LB-755, oraz (za pomocą konwertera LB-371) do interfejsu RS232C lub (za pomocą  konwertera LB-375) do interfejsu USB dowolnego komputera, tworząc system monitorowania. Umożliwia to zdalne i automatyczne zbieranie danych pomiarowych. Wynik pomiaru wilgotności może być przedstawiony w programie towarzyszącym na PC (stanowiącym wyposażenie przyrządów LAB-EL) z wykorzystaniem innych jednostek: temperatury punktu rosy (w °C),  zawartości wilgoci (g/kg) albo wilgotności bezwzględnej (kg/m3). Wyjście interfejsu termohigrometru zewnętrznego w wersji LB-710R jest wykonane nierozłączalnym kablem, którego standardowa długość wynosi 5 m (inne długości wymagają specyfikacji w zamówieniu).

Termohigrometr nie posiada mechanicznych elementów kalibracyjnych (np. potencjometrów). Kalibracja urządzenia polega na przesłaniu przez interfejs cyfrowy do nieulotnej pamięci przyrządu danych kalibracyjnych uzyskanych we wzorcowych warunkach klimatycznych. Gwarantuje to wygodę i wysoką dokładność kalibracji oraz stabilność parametrów metrologicznych tego termohigrometru w czasie.

Świadectwo wzorcowania termohigrometru

Każdy termohigrometr, stosownie do zamówienia, może posiadać indywidualne świadectwo wzorcowania z Laboratorium Wzorcującego LAB-EL.

Termometr - higrometr LB-710 uzyskał zatwierdzenie typu RP T 95 77 nadane przez Prezesa Głównego Urzędu Miar w Warszawie.

Dedykowane oprogramowanie

Do tego termohigrometru oferowane jest dodatkowo zaawansowane oprogramowanie do PC z systemem Windows - program LBX, lub z systemem Linux - program PSM, umożliwiające:

 • prezentacja bieżących odczytów z urządzeń,
 • monitorowanie alarmów i ich sygnalizacja,
 • prezentacja archiwizowanych danych - wykresy, raporty, histogramy,
 • zarządzanie archiwum danych,
 • zapewnienie dostępu dla zdalnych klientów.

Do tego urządzenia dostępne jest także podstawowe (proste) oprogramowanie LB-710, umożliwiające:

 • prezentacja bieżących odczytów z urządzenia,
 • zapis wyników pomiarów na plik.

Dane techniczne

POMIAR TEMPERATURY
Niepewność pomiaru +/- 0.1°C, +/- 1 ostatnia cyfra
Zakres pomiaru -40..+85°C
POMIAR WILGOTNOŚCI
Niepewność pomiaru +/- 2.0% w zakresie 10...90%, +/- 1 ostatnia cyfra
+/- 4.0% poza zakresem 10...90%
Zakres pomiaru 0..100% dla temperatur do +60°C
0..70% dla temperatur do +70°C
0..40% dla temperatur do +85°C
ODCZYT POMIARÓW
Parametr Zakres odczytu Rozdzielczość
temperatura powietrza -40.0..+85.0°C 0.1°C, opcjonalnie 0.01°C
wilgotność względna 0.0..100.0% 0.1%
ZASILANIE
zakres napięć 8..24V DC  
pobór prądu 15mA średnio
25mA maksymalnie
OBUDOWA MIERNIKA
Typ Materiał Wymiary zewnętrzne [mm] Stopień ochrony obudowy
Termohigrometr LB-710R ABS/PTFE 200 x 25 (walcowa) IP 65
Klatka meteorologiczna LB-719 ABS odporny na promieniowanie UV, biały średnica zewnętrzna: 210 mm, wysokość: 205 mm, średnica wewnętrzna: 79 mm IP 65

Zastrzeżenie

Higrometry produkowane przez LAB-EL działają w oparciu o opisane w osobnym artykule cienkowarstwowe czujnik wilgotności, które są przeznaczone do pomiarów wilgotności względnej powietrza atmosferycznego. Jeżeli higrometry są używane w pomieszczeniach, w których są zawarte substancje chemiczne i zanieczyszczenia nienależące do powietrza atmosferycznego, to może to powodować wystąpienie dodatkowego błędu pomiaru, który nie jest uwzględniany w deklarowanych parametrach metrologicznych oferowanych urządzeń.

Interfejs

Parametry transmisji: czasowe zgodne z RS232C, 300 bps, 7 bitów informacyjnych, bez kontroli parzystości, 1 bit stopu pracujący w standardzie tzw. cyfrowej pętli prądowej.

Klatka meteorologiczna LB-719

Wyposażenie klatki opcjonalne:

 • uchwyt, wysięgnik do mocowania do masztu (rury o średnicy do 45 mm), odległość klatki od masztu - typowo 380 mm (lub w/g zamówienia).

Termohigrometr i klatka meteorologiczna - cena

Cena termohigrometru oraz cena klatki meteorologicznej została zamieszczona w cenniku LAB-EL. W przypadku pytań dotyczących sklepu i realizacji zamówień należy skontaktować się z naszym działem handlowym.

starstarstarstarstar
Ocena produktu
Termohigrometr LB-710R, klatka meteorologiczna LB-719
Termohigrometr zewnętrzny w odpornej obudowie - klatka meteorologiczna. Pomiar temperatury i wilgotności na zewnątrz, atest, świadectwo wzorcowania.
Ocena: 5/5, liczba głosów: 14
 • dodaj swoją ocenę