Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności
www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
LAB-EL » Przyrządy » Meteorologiczne » Przyrządy i czujniki » Sentry YOUNG 73000

YOUNG 73000 - Sensor widzialności Sentry, miernik przejrzystości atmosfery

Sensor widzialności Sentry YOUNG 73000
  • Czujnik widzialności
  • Miernik przejrzystości atmosfery
  • Widoczność atmosferyczna
  • Meteorologiczny zasięg optyczny
  • Wyjście analogowe lub cyfrowe

Przeznaczenie sensora widzialności

Czujnik widzialności YOUNG Sentry™ mierzy widoczność atmosferyczną (meteorologiczny zasięg optyczny) metodą określania ilości światła rozproszonego przez cząsteczki w powietrzu (dym, pył, mgła, deszcz i śnieg).

Konstrukcja sensora widzialności

Działanie w każdych warunkach pogodowych osiąga się dzięki zintegrowanej konstrukcji, która zamyka wszystkie połączenia wewnątrz czujnika widzialności w celu pełnej ochrony przed zagrożeniami zewnętrznymi. Obudowa miernika przejrzystości atmosfery wykonana jest z anodowanego aluminium oraz z odpornego na promieniowanie UV włókna szklanego.

Czujnik widzialności Sentry™ wykorzystuje zasadę rozpraszania światła. Układ optyczny jest zaprojektowany w taki sposób, że światło podczerwone rzucane z nadajnika przecina pole widzenia odbiornika z kątem nachylenia 42°. Obszar przecięcia jest nazywany objętością próbki. Kąt nachylenia 42º zapewnia dużą sprawność działania miernika przejrzystości atmosfery w szerokim zakresie rozmiarów cząstek w objętości próbki, w tym dymu, kurzu, mgły, mgły, deszczu i śniegu.

Jeśli powietrze jest czyste, to w próbce jest niewiele cząstek i rozproszeniu ulega niewielka część światła, przez co sygnał odbierany przez czujnik jest mały. Wraz ze wzrostem liczby cząstek w objętości próbki wzrasta również ilość światła wykrywanego przez odbiornik. Innymi słowy, siła odbieranego sygnału jest odwrotnie proporcjonalna do widoczności.

Aby zredukować zanieczyszczenia i zatykanie okien optycznych czujnika z powodu nadmuchu śniegu,   miernik przejrzystości atmosfery wykorzystuje geometrię "spojrzenia w dół". Okna optyczne mają stale działające grzejniki przeciw zaroszeniom. Dla dodatkowej ochrony w ekstremalnych warunkach dostępne są opcjonalne zewnętrzne grzejniki okapów, sterowane termostatem.

Dla zapewnienia nieprzerwanej pracy przez cały okres eksploatacji czujnika widzialności Sentry™, wszystkie jego linie zasilania i sygnałowe są chronione przez filtrowanie przepięć i zakłóceń elektromagnetycznych.

Czujnik widzialności Sentry™ jest wykonywany w dwóch wersjach - standardowej (Model 73000D) oraz wersji z podgrzewaniem osłon okapów (Model 73004D).

Dostępnych jest szereg wersji czujnika widzialności: z wyjściem sygnałowym analogowym 0-5V, 0-10V, 4-20mA lub cyfrowym RS-232. RS-422 lub RS485, oraz z wyjściem przekaźnikowym kontrolnym i/lub diagnostycznym.

Przykładowe wersje:

  • YOUNG 73004DUC - Sensor widzialności Sentry, ogrzewane okapy, interfejs RS-485, pojedynczy przekaźnik sterujący,
  • YOUNG 73004DWF - Sensor widzialności Sentry, ogrzewane okapy, interfejs 0..10V, pojedynczy przekaźnik sterujący i pojedynczy przekaźnik diagnostyczny.

UWAGA: Nie wszystkie kombinacje opcji są możliwe.

Montaż sensora widzialności

Sensor widzialności Sentry YOUNG 73000 rysunek montażowy

Czujnik widzialności Sentry™ charakteryzuje się trwałą, odporną na korozję konstrukcją i może być zainstalowany dzięki solidnemu kołnierzowi montażowemu na typowej rurze stalowej 1,5 calowej  (o średnicy zewnętrznej około 48 mm) lub opcjonalnie 1 calowej  (o średnicy zewnętrznej 34 mm). W celu uzyskania prostych, lecz niezawodnych połączeń, kable zasilające i sygnałowe są instalowane poprzez wodoodporne dławiki kablowe w dolnej części głównej obudowy do listew zaciskowych.

Czujnik widzialności Sentry™ jest wstępnie skalibrowany fabrycznie przy użyciu standardowego urządzenia kalibracyjnego. Zaleca się sprawdzenie kalibracji podczas instalacji w miejscu docelowym, a następnie co 6 miesięcy. Procedurę kalibracji należy przeprowadzić, gdy widzialność wynosi > 800 m, bez opadów. Zgodnie z instrukcją fabryczną kalibracja czujnika widzialności Sentry™ w terenie wymaga użycia fabrycznego urządzenia do kalibracji typu YOUNG 73062 i wykonania procedury, która trwa około 30 minut.

Parametry techniczne sensora widzialności YOUNG 73000

WIDOCZNOŚĆ ATMOSFERYCZNA
 Zakres widzialności
 30 m - 16 km
 Dokładność
 +/-10% (błąd średniokwadratowy)
 Stała czasowa
 60 s
 Kąt rozpraszania
 42°
 Źródło światła
 Dioda LED 850 nm
WYMIARY ZEWNĘTRZNE
 Wysokość  292 mm
 Szerokość  889 mm
 Głębokość
 305 mm
 Średnica zewnętrzna masztu  48 mm (opcja 34 mm)
 Waga  8 kg
WYJŚCIA
 Analogowe
 0-5 V DC (opcja V)
 0-10 V DC (opcja W)
 4-20 mA (opcja L)
 4-20 mA izolowane (opcja M)
 Cyfrowe
 RS-232 (opcja S)
 RS-422 (opcja T)
 RS-485 (opcja U)
 Kontrolne
 Pojedyncze przekaźnikowe (opcja C)
 Przekaźnik diagnostyczny (opcja D)
 Podwójne przekaźnikowe (opcja E)
 Pojedyncze przekaźnikowe i diagnostyczne (opcja F)
 Podwójne przekaźnikowe i diagnostyczne (opcja G)
INNE PARAMETRY
 Klasa szczelności   IP66
 Klasa zgodności EMC
 EN 61326-1:2010
 Zakres temperatur pracy  -40...+60°C
 Zakres wilgotności  0...100%
 Napięcie zasilania
 10-36 V DC
 Pobór mocy
 6 W nominalnie
 18 W z grzejnikiem okapów


Zobacz również
Zobacz również
starstarstarstarstar
Ocena produktu
Sensor widzialności Sentry YOUNG 73000
Pomiar widoczności w atmosferze metodą określania ilości światła rozproszonego przez cząsteczki w powietrzu (dym, pył, mgła, deszcz i śnieg).
Ocena: 5/5, liczba głosów: 14
  • dodaj swoją ocenę