Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności
www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
LAB-EL » Przyrządy » Meteorologiczne » Przyrządy i czujniki » Ochronnik LB-341

LB-341 - Ochronnik przepięciowy uniwersalny

Ochronnik LB-341
  • Zabezpieczenia odgromowe instalacji pomiarowych
  • 2 kanały S300 - zabezpieczenie 4 przewodów

Opis ochronnika przepięciowego

Ochronnik LB-341 zabezpiecza urządzenia elektroniczne przed skutkami przepięć i przetężeń impulsowych lub ciągłych pochodzących od wyładowań atmosferycznych lub indukowanych z sieci energetycznej. Szczególnie narażone na takie zakłócenia są przyrządy pomiarowe zainstalowane na zewnątrz pomieszczeń (np. w wiatromierze, termohigrometry) oraz w ich linie transmisyjne. Chronione przed takimi narażeniami powinny być urządzenia zainstalowane wewnątrz pomieszczeń np. komputery, interfejsy, koncentratory, konwertery i inne urządzenia służące do zbierania danych pomiarowych.

Ochronnik zbudowany jest z elementów o dużej niezawodności i szybkim działaniu. Służy do zabezpieczenia dwuprzewodowej linii symetrycznej służącej do transmisji sygnałów o napięciu do 60V. Jest wykonany w obudowie do montażu na szynie TS35.

Instalacja ochronnika przepięciowego

Ochronnik LB-341 należy włączyć w linię łączącą urządzenie pomiarowe (np. wiatromierz LB-746 lub termohigrometr LB-710R) z urządzeniem odbierającym dane w miejscu wejścia linii do budynku. Zależnie od możliwości podłączenia uziemienia ochronnik można umocować na ścianie wewnątrz lub (w dodatkowej obudowie) na zewnątrz budynku. Ochronnik umożliwia zabezpieczenie dwu dwuprzewodowych linii transmisyjnych S300 (4 przewodów).

Do zacisków oznaczonych jako WY1 (12, 13) i WY2 (8, 9) należy podłączyć przewody od strony wewnętrznego urządzenia (np. rejestratora LB-480), natomiast do zacisków oznaczonych jako WE1 (1,2)  i WE2 (6, 7) przewody linii od strony zewnętrznego przyrządu pomiarowego (np. wiatromierz LB-746 lub termohigrometr LB-710R). W przypadku przewodu ekranowanego, ekran należy dołączyć do zacisku 3 lub 5.  Do zacisku 4 należy koniecznie podłączyć przewód do uziemienia o dostatecznie niskiej oporności podłaczony do instalacji odgromowej budynku lub skrzynki metalowej, w której zainstalowano rejestrator. W przypadku złego uziemienia lub jego braku ochronnik może nie spełniać swojej roli i rejestrator może ulec zniszczeniu.

Dane techniczne ochronnika przepięciowego

Wytrzymałość na udary
5 kA
Napięcie statyczne zadziałania ochronnika
90 V
Czas zadziałania ochronnika
25 ns
Rezystancja izolacji
100 MOhm
Rezystancja dla jednej żyły
3 ohm
Indukcyjność w jednej  żyle
10 uH
Wymiary zewnętrzne
 90 x 50 x 65 mm
Ilość przewodów sygnałowych
4
Zobacz również
Zobacz również
starstarstarstarstar
Ocena produktu
Ochronnik przepięciowy uniwersalny LB-341, linie danych, pomiarowe
LB-341 zabezpiecza urządzenia elektroniczne przed skutkami przepięć i przetężeń impulsowych lub ciągłych pochodzących od wyładowań atmosferycznych
Ocena: 5/5, liczba głosów: 14
  • dodaj swoją ocenę