Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności
www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
LAB-EL » Przyrządy » Higrometry » Termohigrometr LB-710NL

Termohigrometr LB-710NL (LB-710/NLH/NLM)


  • funkcje: termometr, higrometr (wilgotnościomierz)
  • pomiar: temperatura, wilgotność względna powietrza
  • szeroki zakres temperatur pracy
  • interfejs LonWorks (EIA485-39kbps)
  • zgodny z profilem czujnika T/RH LonMark
  • niewielkie rozmiary
Termometr higrometr LB-710NL LonWorks
Uwaga:  Produkt wycofany z oferty. W przypadku zainteresowania temohigrometrmi z interfejsem LONWORKS - prosimy o kontakt.

Opis

Termometr-higrometr LB-710NL jest przeznaczony do pomiaru temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniach zamkniętych (muzeach, magazynach, archiwach, laboratoriach). Jest urządzeniem stacjonarnym, o niewielkich rozmiarach, zasilanym z zewnętrznego źródła.

Przyrząd wykorzystuje do pomiaru dane z czujnika temperatury Pt-1000 oraz z pojemnościowego czujnika wilgotności względnej. Na podstawie znajomości nieliniowych charakterystyk czujników oraz cyfrowych danych kalibracyjnych zapamiętanych podczas wzorcowania w pamięci przyrządu, mikroprocesor wbudowany w przyrząd oblicza aktualne wyniki pomiaru wilgotności względnej i temperatury. Wyniki te są wysyłane z przyrządu w postaci cyfrowej do nadrzędnego systemu zbierania danych.

Przyrząd jest wyposażony w cyfrowy interfejs pracujący w standardzie LonWorks z transceiverem EIA485-39kbps (możliwe jest opcjonalne wykonanie z innym transceiverem). Zmienne sieciowe oraz parametry konfiguracyjne są zgodne z 'LonMark Functional Profile: Temperature Sensor' oraz 'LonMark Functional Profile: Relative Humidity Sensor', a w szczególności istnieje: wyjście temperatury typu SNTV_temp_p, wilgotności SNTV_lev_percent, parametry konfiguracyjne dla każdej z wielkości definiujące maksymalny i minimalny czas odświeżania zmiennych wyjściowych, parametr 'send on delta' oraz parametr 'offset'. Istnieje również specjalny tryb komunikacji wykorzystywany do łączenia czujnika w systemie pomiarowym z koncentratorem LB-732 bazujący na prywatnych wiadomościach.

Interfejs przyrządu pozwala na stworzenie sieci pomiarowej, której okablowanie składa się z dwu par przewodów (para zasilająca i para komunikacyjna) zawierającej do 63 węzłów (np. czujników).

Przyrząd nie posiada mechanicznych elementów kalibracyjnych (np. potencjometrów). Kalibracja przyrządu polega na przesłaniu przez interfejs cyfrowy do nieulotnej pamięci przyrządu danych kalibracyjnych uzyskanych we wzorcowych warunkach klimatycznych. Gwarantuje to wygodę i wysoką dokładność kalibracji oraz stabilność parametrów metrologicznych przyrządu w czasie.

Każdy termometr-higrometr, stosownie do zamówienia, może posiadać indywidualne świadectwo wzorcowaniaLaboratorium Wzorcującego LAB-EL.

Termometr-higrometr LB-710 posiada zatwierdzenie typu RP T 95 77 nadane przez Prezesa Głównego Urzędu Miar w Warszawie.

Dane techniczne

  POMIAR TEMPERATURY
Niepewność pomiaru +/- 0.2 °C, +/- 1 ostatnia cyfra
Zakres pomiaru 0 .. 85 °C wersja LB-710NL
-40 .. 85 °C wersja LB-710NLM
POMIAR WILGOTNOŚCI
Niepewność pomiaru +/- 2.0% w zakresie 10...90%, +/- 1 ostatnia cyfra
+/- 4.0% poza zakresem 10...90%
Zakres pomiaru LB-710NL 10..95% dla temperatur do +40°C
10..60% dla temperatur do +70°C
Zakres pomiaru LB-710NLH 0..100% dla temperatur do +60°C
0..70% dla temperatur do +70°C
ODCZYT POMIARÓW
Parametr Zakres odczytu Rozdzielczość
Temperatura powietrza -40.0..+85.0°C 0.01°C  (SNVT_temp_p)
Wilgotność względna 0.0..100.0% 0.005%  (SNVT_lev_percent)
  ZALECANE CIĄGŁE WARUNKI PRACY  *)
Zakres temperatur 0..40°C
Zakres wilgotności 20..80%
Stopień agresywności korozyjnej środowiska w/g PN-71/H-04651 B

*) - Wykraczanie poza zalecane ciągłe warunki pracy (np. przy instalowaniu urządzenia w otwartej przestrzeni) wymaga zastosowania dodatkowych środków zabezpieczających część elektroniczną urządzenia przed wykraplaniem wody wewnątrz urządzenia (zabezpieczenie elektroniki silikonem lub stosowanie dodatkowej obudowy zewnętrznej).

  ZASIALNIE
Zakres napięć 6..30 V DC
Pobór prądu 13 mA

WYMIARY ZEWNĘTRZNE

Obudowa typu L: Około 70 x 70 x 22 mm.

ROZSZERZENIA, WERSJE

Na specjalne zamówienie możliwe są następujące wykonania:

  • LB-710NLM - o rozszerzonym zakresie temperatur pracy i pomiaru: -40...+85°C,
  • LB-710NLH - o rozszerzonym w stosunku do standartowego zakresie pomiaru wilgotności do 0...100%,
  • LB-710TN - tylko pomiar temperatury, z zewnętrznym czujnikiem dołączonym na kablu (konstrukcja mechaniczna analogiczna jak termometru LB-710T).

Echelon, LON, LONWORKS, LONMARK, and the LONMARK logo are trademarks of Echelon Corporation registered in the United States and other countries.