Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności
www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
LAB-EL » Przyrządy » Higrometry » Psychrometer LB-474P

Psychrometr LB-474P


  • pomiary temperatury i wilgotności powietrza
  • przyrząd stacjonarny
  • duży, czytelny wyświetlacz
  • interfejs RS-232C i S300
psychrometr LB-474P
Miernik LB-474P został wzbogacony o funkcje regulacji temperatury i wilgotności powietrza, jego nowa nazwa to Regulator temperatury i wilgotności LB-474C. Przyrząd pod nazwą LB-474P nie występuje już w ofercie.

Opis psychrometru

LB-474P jest mikroprocesorowym miernikiem przeznaczonym do mierzenia i wyliczania wilgotności względnej powietrza na podstawie temperatur suchego i mokrego termometru. Termometry przyrządu dokonują pomiarów 2 temperatur za pomocą zewnętrznych czujników z termorezystorami platynowym Pt-1000. Zastosowanie termorezystorów platynowych zapewnia dużą dokładność pomiaru i stałość charakterystyk termometru. Zewnętrzne czujniki temperatury są wykonywane w obudowach dostosowanej konstrukcyjnie do indywidualnych wymagań.

Tory pomiarowe temperatur są kalibrowane przez producenta, a dane kalibracyjne są przechowywane w panelu w postaci cyfrowej. Przyrząd nie posiada mechanicznych elementów kalibracyjnych (np. potencjometrów). Kalibracja przyrządu polega na przesłaniu przez interfejs cyfrowy do nieulotnej pamięci termometru danych kalibracyjnych uzyskanych we wzorcowych warunkach klimatycznych. Gwarantuje to wygodę i wysoką dokładność kalibracji oraz stabilność parametrów metrologicznych przyrządu w czasie.

Psychrometr oparty na panelu LB-474P tworzy urządzenie, które mierzy wilgotność i temperaturę powietrza metodą psychrometryczną. Zasadniczą zaletą elektronicznego psychrometru jest wysoka dokładność pomiaru wilgotności (nie gorsza niż 1% w zakresie dużych wilgotności). Psychrometr jest wolny od wad mierników bazujących na cienkowarstwowych pojemnościowych czujnikach wilgotności: histerezy i dryftu dla dużych wilgotności.

Poprzez interfejs szeregowy napięciowy RS-232 przyrząd może być dołączony do dowolnego systemu komputerowego, co umożliwia zdalne zbieranie bieżących wyników pomiarów.

Urządzenie przeznaczone jest do wykorzystania w warunkach stacjonarnych, jego obudowa posiada zaczepy umożliwiające montaż na standardowej szynie TS35. Panel posiada duży, czytelny wyświetlacz LED umożliwiający wyświetlenie temperatury i wilgotności. Urządzenie jest zasilane z sieci energetycznej 230V.

Świadectwo wzorcowania psychrometru

Miernik z czujnikami temperatury, stosownie do zamówienia, może posiadać indywidualne świadectwo wzorcowania toru pomiaru temperatury / wilgotności z Laboratorium Wzorcującego LAB-EL.

Dane techniczne

POMIAR TEMPERATURY POWIETRZA
Zakres pomiaru Niepewność pomiaru przy indywidualnej kalibracji czujników Niepewność pomiaru bez indywidualnej kalibracji czujników
5..70°C +/- 0,1°C, +/- 1 ostatnia cyfra (w zakresie 50°C) +/- 1,5°C, +/- 1 ostatnia cyfra
POMIAR WILGOTNOŚCI POWIETRZA
Niepewność pomiaru +/- 1,0%, +/- 1 ostatnia cyfra w zakresie 50,1..99,9%
+/- 1,5%, +/- 1 ostatnia cyfra w zakresie 15..50%
+/- 2,0%, +/- 1 ostatnia cyfra poniżej 15%
Zakres pomiaru 5..99,9%
ODCZYT POMIARÓW
Temperatura 0,0..+99,9°C
Wilgotność 0..99,9%
ZASILANIE
zasilanie sieciowe 230V 50 Hz
pobór mocy 5 VA
ZAKRES TEMPERATUR PRACY
Urządzenie Zakres Uwagi
Panel LB-474P 0..+50°C  
ZALECANE CIĄGŁE WARUNKI PRACY DLA PANELU
Zakres temperatur 10..40°C
Zakres wilgotności 20..80%
Stopień agresywności korozyjnej środowiska wg. PN-71/H-04651 B
Klasa odporności w/g DIN40050  IP40

*) - Wykraczanie poza zalecane ciągłe warunki pracy (np. przy instalowaniu psychrometru w otwartej przestrzeni) wymaga zastosowania dodatkowych środków zabezpieczających część elektroniczną urządzenia przed wykraplaniem wody wewnątrz urządzenia (stosowanie dodatkowej obudowy zewnętrznej).

Pomiary temperatury i wilgotności - interfejsy psychrometru

Interfejs I - napięciowy

Szeregowy RS232C, 3 linie (RxD, TxD, GND), parametry transmisji: 9600 bps, 8 bitów informacyjnych, bez kontroli parzystości, 1 bit stopu.

Funkcje interfejsu I

Możliwość odczytania wyników pomiarów i zapisania kalibracji przyrządu w jego pamięci nieulotnej.

Interfejs II - prądowy

Szeregowy, tzw. cyfrowa pętla prądowa, 1 linia TXD (stanowi aktywnemu linii TXD odpowiada prąd 25 mA, spoczynkowemu 15 mA), parametry czasowe transmisji zgodne z RS232C: 300 bps, 7 bitów informacyjnych, bez kontroli parzystości, 1 bit stopu.

Funkcje interfejsu II

Możliwość automatycznego wysyłania wyników pomiarów na duże odległości w dużych systemach pomiarowych (np. do wieloczujnikowego systemu nadzoru klimatu - patrz LB-473). Wyjście z izolacją galwaniczną.

Wymiary zewnętrzne

Obudowa panelowa (do wieszania na szynie TS35) o wymiarach: 158 x 90 x 58 mm.

Uwaga:
Psychrometr powinien być zainstalowany wewnątrz dodatkowej obudowy zewnętrznej, np. rozdzielnicy naściennej. Kategoria klimatyczna dodatkowej obudowy zewnętrznej musi być dostosowana do warunków panujących w miejscu instalacji. Urządzenie jest dostarczane bez okablowania (w tym także kabla do połączenia z zasilaniem), jako podzespół do instalacji przez osobę upoważnioną.

Wyposażenie

  • kabel do interfejsu RS232C,
  • program "Interfejs użytkownika" do komputera PC.

 

starstarstarstarstar
Ocena produktu
Psychrometr LB-474P
Elektroniczny miernik wilgotności powietrza, psychrometr. Pomiar temperatury i wilgotności powietrza, zewnętrzne czujniki platynowe Pt-1000.
Ocena: 5/5, liczba głosów: 14
  • dodaj swoją ocenę