Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności
www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
LAB-EL » Przyrządy » Meteorologiczne » Przyrządy i czujniki » Maszty meteo

Stacje meteorologiczne - oferta masztów

Maszty do stacji meteorologicznych oferujemy w trzech podstawowych rodzajach

MRS-04 - Maszt rurowy, składany, z odciągami, o wysokości do 4 m (Rys 1a,b). Konstrukcja masztu składa się z 4 odcinków rury wyposażonych w elementy śrubowe zabezpieczające  przed rozłączeniem.  Dolny  odcinek jest wyposażony w  stopkę  umożliwiającą  przykręcenie  masztu do podstawy  (fundamentu)  lub  ustabilizowanie np. przez najechanie  kołem samochodu. Jeden z odcinków środkowych masztu do stacji meteo jest wyposażony w zaczepy do zamocowania odciągów. Maszt przeznaczony jest  do  małych  stacji zawierających  przeważnie tylko  wiatromierz  i termohigrometr. Jest używany przeważnie do stacji mobilnych, których podstawą jest przenośna stacja meteorologiczna - rejestrator LB-755A służący do wizualizacji i rejestracji wyników pomiarów dokonywanych przez współpracujące z nią przyrządy pomiarowe (maksymalnie dwa): np. termohigrometr LB-710 oraz nadajnik kierunku i prędkości wiatru LB-746. Inną konfigurację stacji stanowi koncentrator (np. LB-487) z odpowiednimi miernikami (maksymalnie 8 mierników)

MK-12 - Maszt kratownicowy, z odciągami, o wysokości od 8 m (MK-08) do 16 m (MK-16), (Rys 2a, b, c), z wyposażeniem. Konstrukcja tego masztu do stacji meteo składa się z 3 (ilość zależy od wysokości masztu) odcinków lekkich konstrukcji kratownicowych po 4 m każdy. Niska waga i konstrukcja umożliwiają łatwy transport (nawet na bagażniku samochodu osobowego) i łatwy montaż bez potrzeby angażowania ciężkiego sprzętu budowlanego. Maszt jest wyposażony w elementy umożliwiające podłączenie go do instalacji odgromowej i odciągi stabilizujące. Elementem podstawy jest przegub umożliwiający elastyczną pracę masztu a także jego położenie. Posadowienie masztu wymaga przygotowania przez inwestora fundamentu  pod sam maszt i odciągi wg przekazanych założeń. Na maszcie można umieścić stację meteorologiczną w oparciu np. o LB-741 i współpracujących z nią miernik pomiarowych takie jak: termohigrometr LB-710R, termometr LB-710T, barometr LB-716, miernik wiatru LB-746 oraz deszczomierz ARG100 i inne.

MSL-10 - Maszt typu słup łamany, o wysokości 10 m (Rys 3a,b). Konstrukcja tego masztu do stacji meteo ma charakter słupa łamanego w połowie. Maszt może być dostarczony z prefabrykowanym fundamentem umożliwiającym posadowienie go bez potrzeby wykonywania prac betoniarskich. Mechanizm korbowy zapewnia łatwe, ręczne opuszczenie wierzchołka masztu do poziomu ułatwiającego obsługę umieszczonych tam urządzeń z poziomu ziemi. Podobnie jak na maszcie kratownicowym można umieścić stację meteorologiczną w oparciu np. o LB-741 i współpracujące z nią mierniki pomiarowe takie jak: termohigrometr LB-710R, termometr LB-710T, barometr LB-716, miernik wiatru LB-746 oraz deszczomierz ARG100 i inne czujniki meteorologiczne.

MRT-6 - Maszt rurowy teleskopowy (Rys 4) jest idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto bez angażowania firmy przewozowej i ekipy montażowej chce postawić maszt. Poprzez swą budowę, daje on się szybko złożyć, utrzymując przy tym odpowiednią sztywność oraz nośność. W skład zestawu wchodzi wszystko, co jest niezbędne do postawienia masztu. Maszt wykonany jest z odpowiednio dopasowanych rur aluminiowych, pozostałe elementy są stalowe ocynkowane. Wysokość po rozłożeniu wynosi 6,5 m , a wysokość transportowa po złożeniu tylko 1,5 m. Grubość ścianek 5-ciu rur wynosi 2 mm  a średnica poszczególnych wysuwanych elementów to kolejno: 50, 45, 40, 35, 30 mm. Promień rozstawu śledzi względem podstawy wynosi 3.5 m, a waga całkowita około 5 kg.

MTS-2 - Maszt trójnóg składany (Rys 5), o wysokości 1,77 m , stalowy. Wykonany z rur stalowych ocynkowanych, jest przystosowany do instalacji na każdej powierzchni.

Przykłady masztów dla stacji meteorologicznych

Rys 1

maszt satcji meteorologicznejRys 1a - MRS-04
Maszt rurowy 4m składany,
mocowanie szpilkami i odciągami
maszt stacji meteoRys 1b - MRS-04
Maszt rurowy 4m składany,
mocowanie szpilkami i samochodem

Rys 2

maszt kratownicowy stacji meteorologicznejRys 2a - MK-12
Maszt kratownicowy 12m
z odciągami
Zdjęcie masztu kratownicowego dla stacji meteorologicznejRys 2b - MK-12
Maszt kratownicowy
z przyrządami
Zdjęcie masztu kratownicowego stacji meteorologicznejRys 2c
Kompletna
stacja meteo

Rys 3

maszt łamany do stacji meteoRys 3a - MSL-10
Maszt łamany 10 m
rozłożony do pracy
maszt łamany do stacji meteorologicznejRys 3b - MSL-10
Maszt łamany
złożony do serwisowania

Rys 4, 5

Maszt rurowy teleskopowy 6 m - rozłożony do pracyRys 4 - MRT-6
Maszt rurowy teleskopowy 6,5m
rozłożony do pracy
MTS-2 - Maszt trójnóg składadany 1,7 mRys 5 - MTS-2
Maszt 1,7 m
trójnóg składadany