Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności
www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
LAB-EL » Przyrządy » Higrometry » Termohigrometr LB-710DB

LB-710DB - Termohigrometr

Termometr - higrometr LB-710DB
 • Termometr, higrometr - wilgotnościomierz
 • Dwuprzewodowe połączenie - transmisja wyników na duże odległości
 • Wersja budżetowa LB-710D
 • Świadectwo wzorcowania (opcja)
 • Oprogramowanie do PC
UWAGA: Urządzenie wycofane z oferty, zastąpione przez LB-710A i LB-710AL.

Opis

Termometr - higrometr LB-710DB z wbudowanym wyświetlaczem LCD jest przeznaczony do pomiaru temperatury i wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniach. Jest urządzeniem stacjonarnym, o niewielkich rozmiarach, zasilanym z zewnętrznego źródła.

Termometr - higrometr LB-710DB jest uproszczoną wersją termohigrometru LB-710D. Zastosowano w nim tańsze elemety i uproszczone procedury produkcyjne, co pozwoliło na uzyskanie ceny wyrobu niższej od ceny wyrobów konkurencyjnych przy podobnych do nich danych technicznych. 

Przyrząd wykorzystuje do pomiaru dane z czujnika temperatury Pt-1000 oraz z pojemnościowego czujnika wilgotności względnej. Na podstawie znajomości nieliniowych charakterystyk czujników oraz cyfrowych danych kalibracyjnych zapamiętanych podczas wzorcowania w pamięci przyrządu, mikroprocesor wbudowany w przyrząd oblicza aktualne wyniki pomiaru wilgotności względnej i temperatury. Wyniki te są wyświetlane na wbudowanym wyświetlaczu i wysyłane z przyrządu w postaci cyfrowej do nadrzędnego systemu zbierania danych.

Ten wilgotnościomierz jest wyposażony w cyfrowy interfejs prądowy S300 LAB-EL o przebiegach czasowych analogicznych ze standardem RS232C. Interfejs S300, oprócz transmitowania danych, służy także do zasilania termohigrometru - wykorzystując do tego celu dwuprzewodową linię (np. typu stosowanego w instalacjach telefonów), przy czym biegunowość dołączenia przewodów interfejsu jest dowolna.

Termohigrometr może być dołączony do dowolnego systemu nadzorującego, np. regulatora klimatu LB-722, koncentratora LB-480, LB-489, LB-476, miernika LB-856, panelu LB-755, oraz (za pomocą konwertera LB-371) do interfejsu RS232C lub (za pomocą  konwertera LB-375) do interfejsu USB dowolnego komputera, tworząc system monitorowania. Umożliwia to zdalne i automatyczne zbieranie danych pomiarowych z wilgotnościomierza. Wynik pomiaru wilgotności może być przedstawiony w programie towarzyszącym na PC (stanowiącym wyposażenie przyrządów LAB-EL) z wykorzystaniem innych jednostek: temperatury punktu rosy (w °C),  zawartości wilgoci (g/kg) albo wilgotności bezwzględnej (kg/m3). Wyjście interfejsu termometru - higrometru w wersji LB-710DB jest wykonane w postaci zacisków śrubowych umieszczonych wewnątrz obudowy.

Przyrząd nie posiada mechanicznych elementów kalibracyjnych (np. potencjometrów). Kalibracja przyrządu polega na przesłaniu przez interfejs cyfrowy do nieulotnej pamięci termometru - higrometru danych kalibracyjnych uzyskanych we wzorcowych warunkach klimatycznych. Gwarantuje to wygodę i wysoką dokładność kalibracji oraz stabilność parametrów metrologicznych przyrządu w czasie.

Dedykowane oprogramowanie

Do wilgotnościomierza oferowane jest dodatkowo zaawansowane oprogramowanie do PC z systemem Windows - program LBX, lub z systemem Linux - program PSM, umożliwiające:

 • prezentacja bieżących odczytów z urządzeń - termometrów, higrometrów, barometrów i innych,
 • monitorowanie alarmów i ich sygnalizacja,
 • prezentacja archiwizowanych danych - wykresy, raporty, histogramy,
 • zarządzanie archiwum danych,
 • zapewnienie dostępu dla zdalnych klientów.

Dla termometru - higrometru dostępne jest także podstawowe oprogramowanie LB-710, umożliwiające:

 • prezentacja bieżących odczytów z termohigrometru,
 • zapis temperauty i wilgotności względnej do pliku.

Dane techniczne

POMIAR TEMPERATURY
Niepewność pomiaru LB-710DB +/- 0,4°C +/- 1 ostatnia cyfra
Zakres pomiaru 0..+70°C  
POMIAR WILGOTNOŚCI
Niepewność pomiaru LB-710DB +/- 2,0% dla temperatury 22°C i wilgotności 57%
Zakres pomiaru LB-710DB 0..100% dla temperatur do +40°C
0..60% dla temperatur do +70°C
0..40% dla temperatur do +85°C
ZASILANIE, DANE MECHANICZNE
zakres napięć 8..24V DC  
pobór prądu 2mA średnio
25mA maksymalnie
wymiary zewnetrzne obudowy 110 x 65 x 28 mm wymiary bez wieszaka
materiał, stopień ochrony obudowy ABS IP 30

Interfejs

Parametry transmisji: czasowe zgodne z RS232C, 300 bps, 7 bitów informacyjnych, bez kontroli parzystości, 1 bit stopu pracujący w standardzie tzw. cyfrowej pętli prądowej.

Zobacz również
Zobacz również
starstarstarstarstar
Ocena produktu
Wilgotnościomierz i termometr z zarządzeniem archiwum danychLB-710DB
LAB-EL oferuje termohigrometr LB-710DB wyposażony w funkcję zarządzania archiwum danych i możliwość prezentacji zarchiwizowanych danych w postaci graficznej.
Ocena: 5/5, liczba głosów: 14
 • dodaj swoją ocenę