Strona pochodzi z pomocy programu LBX do nadzoru klimatu - temperatury, wilgotności, co2, wiatru, ...
Producent urządzeń (termometry, higrometry, barometry, mierniki, rejestratory) oraz oprogramowania do monitoringu parametrów klimatu.
Do pobrania: Program LBX
Konfiguracja serwera - użytkownicy
Opis
Zdalny dostęp do serwera wymaga zabezpieczenia go przed nieautoryzowanym dostępem. W tym celu stworzony w programie jest system kont użytkowników, z każdym kontem związane są określone uprawnienia dostępu. Dzięki temu łącząc się ze zdalnym serwerem użytkownik musi podać swój login i hasło, które są weryfikowane i na tej podstawie dostęp jest udzielany w takim zakresie jakie uprawnienia ma użytkownik.
Na zakładce "Użytkownicy" w konfiguracji serwera jest lista zdefiniowanych użytkowników. Dostępne są trzy operacje na tej liście: dodaj, edytuj i usuń.
Blokada konta
Zaznaczenie opcji "Blokuj konto po 3 nieudanych próbach logowania" spowoduje zablokowanie konta po 3-krotnym błędzie podania hasła z rzędu. Odblokowanie konta jest możliwe przez administratora.
Wymuszenie zmiany hasła
Po wybraniu opcji "Wymuś zmianę hasła co [dni]:" program automatycznie wymusi na użytkowniku zmianę hasła, jeśli logowanie nastąpi po ustalonym terminie. Nowe hasło użytkownika nie może się powtarzać w przeszłości.
Dodawanie nowego użytkownika
Dodanie nowego użytkownika wymaga podania następujących danych:
- login - symboliczna nazwa użytkownika, możliwie krótka i zwięzła aby była stosunkowo łatwa do podawania w czasie logowania, najlepiej same litery tudzież cyfry, bez żadnych znaków specjalnych czy spacji
- pełna nazwa - pełna nazwa użytkownika, zupełnie dowolna - może to być imię i nazwisko
- hasło - ciąg dowolnych znaków stanowiący autoryzację użytkownika, hasło należy podać dwa razy (weryfikacja hasła) w celu sprawdzenia poprawności jego wprowadzenia
- uprawnienia - zakres uprawnień dla danego użytkownika:
- zablokowany - konto zablokowane, brak dostępu do systemu (ta opcja jest przydatna na okoliczność tymczasowego zablokowania dostępu dla danego użytkownika, bez całkowitego usuwania go z systemu)
- podgląd - wyłącznie prawo do podglądu danych bez możliwości jakichkolwiek zmian w systemie (nastawy czy konfiguracja)
- podgląd, nastawy - prawo do podglądu danych i zmiany podstawowych nastaw urządzeń, zwykle najbardziej bieżących i eksploatacyjnych
- podgląd, nastawy, konfiguracja - prawo do podglądu danych i zmiany nastaw wraz z ustawieniami koniguracyjnymi dla urządzeń które mogą istotnie wpłynąć na system
- adminitrator - wszelkie prawa, włącznie z konfigurowaniem serwera
- www - użytkownik www do podglądu przez przeglądarkę internetową
Uprawnienia do podglądu urządzeń
Dla każdego użytkownika można zdefiniować listę urządeń, które będą widoczne po zalogowaniu. Ograniczenia wyświetlania urządzeń dotyczą także zmiennych pochodzących z urządzeń oraz danych z urządzeń zapisywanych w bazie danych.
Program wymaga, aby przynajmniej jedno konto zdefiniowane w systemie miało pełne uprawnienia administracyjne - jeżeli takiego konta nie będzie, pojawi się komunikat o błędzie. Brak takiego konta mógłby spowodować utratę możliwości administrowania serwerem, zmian w konfiguracji i ogólnie kontroli nad serwerem.
Nie ma ograniczenia na ilość kont z uprawnieniami administratora - może być ich dowolna ilość.
Domyślne konto administracyjne
Jeżeli nie jest zdefiniowane żadne konto użytkownika, serwer umożliwia połączenie na pustą nazwę użytkownika (login) i puste hasło, udostępniając pełne uprawnienia administracyjne. To konto służy zasadniczo do pierwszej konfiguracji systemu jeszcze za pomocą lokalnego połączenia z serwerem przed udostępnieniem połączeń zdalnych. Przed udostępnieniem połączeń zdalnych należy utworzyć konta dla użytkowników, aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa systemu.
Jeżeli zdefiniowane zostanie przynajmniej jedno konto użytkownika, domyślne konto administracyjne z pustym loginem i hasłem już nie działa.