Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności
www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
LAB-EL » Przyrządy » Regulatory » Uprawa grzybów » Aktualizacje

Aktualizacje systemu do uprawy grzybów - luty 2024

Dostosowujemy nasze rozwiazania do potrzeb klientów
  • Dostosowujemy nasze rozwiązania do potrzeb klientów
  • Zmiany - stan na luty 2024

W wyniku nieustannych prac nad naszymi produktami wprowadziliśmy kilka bieżących aktualizacji w pracy regulatorów klimatyzacji LB-762 i LB-762A wykorzystywanych w pieczarkarniach.

  • Do sterowania w fazie szoku dotychczas dostępna była tylko metoda z zadaną zmianę na dobę (spadek po LB-760). Niektórzy pieczarkarze chcieli robić to przez określony czas, bo ważniejsze jest, ile ma trwać ta zmiana. Doszła więc taka metoda. Ale pojawił się problem taki, że w razie potrzeby zmiany parametrów w trakcie procesu, w oknie ustawień ciągle był pokazywany początkowy czas trwania (bo taka wartość jest zapisana w ustawieniach) - a jak zmienia się np. parametry w połowie procesu, to proces startuje od nowa na cały czas, a powinien już tylko na drugą połowę. Aktualna zmiana powoduje aktualizację tego czasu przy zmianie ustawień. Przy okazji zostało uporządkowana metoda ustawiania parametrów: do wyboru jest wartość stała lub zmienna (wcześniej jak miała być stała, to trzeba było podać takie same wartości początkowe i końcowe, co nie było wcale oczywiste), no i jest opcja "zostaw bez zmian" dla procesu który już trwa.
  • Do wykresu "czujniki podłoża" dodane zostały czujniki z modułu LB-762-IO.
  • Centralne nawilżanie posadzkowe: dotychczas była tylko metoda proporcjonalna, która uznawała nawilżanie posadzkowe jako nawilżanie wstępne i włączała je do zadanego progu nawilżania głównego. Okazało się że lepszym rozwiązaniem jest podlewanie okresowe, czyli przez ileś czasu co ileś czasu, bez oglądania się na wymaganą intensywność tego podlewania, bo i tak zazwyczaj jest to za mało żeby osiągnąć pożądaną wilgotność. Ale nie można zwiększać intensywności tego nawilżania, bo wtedy po nalaniu wody na podłogę jak sie nie da tej wodzie odparować, to nic nie wynika z większej ilości wody poza wielką kałużą, co tylko utrudnia pracownikom poruszanie sie po hali.
  • Dodana została konfiguracji zakresu pomiaru min-max ciśnienia różnicowego pozwalająca na podłączenie dowolnego ciśnieniomierza różnicowego wykorzystywanego do kontroli nadciśnienia w halach upraw grzybów, opisanej w ulotce Kontrola nadciśnienia w halach upraw grzybów.
  • Dodane została możliwość wyboru źródła pomiarów wykorzystywanych do regulacji temperatury i wilgotności w halach upraw pieczarek na podstawie: średniej ze wszystkich psychrometrów albo z jednego wybranego psychrometru.
  • Dodane osobne zmienne dla psychrometrów 1 i 2, które zostały dodatkowo wyświetlone na ekranie zbiorczym programu LBX.
  • Dodana została obsługa dodatkowego kontrolera LB-768, opisanego w ulotce Kontroler wentylatora psychrometru, którym można nadzorować poprawną pracę wentylatorów w obudowach przewiewowych psychrometrów. Zastosowanie przewiewowej obudowy psychrometru z wentylatorem jest niezbędne dla uzyskania poprawnych pomiarów temperatury i wilgotności w hali upraw grzybów, co zostało bliżej opisane w ulotce Problem precyzyjnego pomiaru wilgotności w pieczarkarni.

Opisy najważniejszych cech regulatorów klimatyzacji LB-762 i LB-762A wykorzystywanych w halach upraw pieczarek można znaleźć na stronie "Oferta LAB-EL".

Zastosowanie tych usprawnień nie wymaga wymiany układu elektronicznego regulatorów, a jedynie aktualizacji oprogramowania wewnętrznego regulatorów do wersji „lb762mb-firmware-3.19.0.fw” oraz aktualizacji programu LBX na komputerze PC do wersji  „lbx-4.10-setup.exe” (albo odpowiednio nowszych wersji). Aktualne wersje programów LAB-EL są do pobrania ze strony WWW Oprogramowanie LB-762 Regulator klimatu do hal uprawy pieczarek. Przed instalacją aktualizacji proszę sprawdzić, czy data wydania kluczy w programie LBX nie jest starsza niż 1 rok, co uniemożliwiłoby poprawną pracę programu LBX i będzie wymagało zamówienie aktualizacji kluczy do programu LBX.

Zapraszamy do współpracy!

Jesteśmy otwarci na Państwa uwagi i nowe pomysły, które można zgłaszać prze stronę "Kontakt".


Zobacz również
Zobacz również