Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności
www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
LAB-EL » Przyrządy » Regulatory » Uprawa grzybów » LB-762-IO

LB-762-IO - Dodatkowe interfejsy do regulatorów pieczarkarni LB-762

Sterownik do pieczarkarni LB-762
 • Dodatkowe wejścia pomiarowe
 • Dodatkowe wyjścia do siłowników
 • Obsługa anemometru - pomiar prędkości powietrza 

Rozbudowa możliwości regulatora klimatyzacji

Producenci pieczarek stawiają coraz większe wymagania wyposażeniu instalowanemu w halach uprawowych: chcą więcej wiedzieć o procesach zachodzących podczas uprawy, kontrolować pomiary w większej ilości miejsc na hali i mierzyć dodatkowe wielkości, jak np. prędkości przepływu powietrza wokół półek uprawowych i stężenie tlenu.

W odpowiedzi na te wzrastające wymagania został opracowany moduł LB-762-IO dodatkowych interfejsów: wejść pomiarowych i wyjść sterujących do popularnych regulatorów klimatyzacji LB-762. Moduł LB-762-IO jest wykonany w postaci dodatkowej wkładki (płytki elektroniki) instalowanej wewnątrz obudowy LB-762, nad płytką główną regulatora LB-762. Moduł LB-762-IO może być wmontowany do każdego egzemplarza regulatora LB-762, jeżeli tylko użytkownik uzna, że dotychczasowa ilość interfejsów regulatora jest już niewystarczająca.

Schemat blokowy regulatora do pieczarkarni z dodatkowym modułem rozszerzeń

 

Moduł dodatkowych interfejsów LB-762-IOSchemat blokowy regulatora LB-762 do pieczarkarni
z dołączonym dodatkowym modułem interfejsów LB-762-IO

Interfejsy pomiarowe i sterujące regulatora klimatyzacji LB-762

Z lewej strony schematu blokowego uwidoczniono podstawowy zestaw wejść sond pomiarowych regulatora LB-762, umożliwiających dołączenie:

 • 2 psychrometrów (pomiar temperatury i wilgotności powietrza),
 • 4 termometrów do pomiaru temperatury w klimatyzacji (centrali klimatyzacyjnej, za wymiennikami ciepła),
 • 6 termometrów do pomiaru temperatury podłoża,
 • 1 dodatkowy termometr do dowolnego wykorzystania,
 • 2 wejścia inteligentnych czujników (np. detektora dwutlenku węgla, tlenu, ciśnienia itp.) z interfejsem S300 LAB-EL.

Podstawowy zestaw wyjść sterujących regulatora LB-762 stanowią wyjścia do dołączenia:

 • 8 analogowych siłowników do proporcjonalnie regulowanych zaworów wraz z wejściami analogowymi do kontroli położenia siłowników,
 • Zestaw cyfrowo sterowanych siłowników Belimo
 • 8 przekaźników do sterowania urządzeniami w trybie włącz/wyłącz.

Interfejsy pomiarowe i sterujące dodatkowego modułu LB-762-IO

Z prawej strony schematu blokowego przedstawiono uwidoczniono dodatkowy zestaw wejść sond pomiarowych modułu rozszerzeń LB-762-IO, umożliwiających dodatkowo dołączenie:

 • 2 psychrometrów (pomiar temperatury i wilgotności powietrza),
 • 4 anemometrów do pomiaru prędkości przepływu powietrza,
 • 8 dodatkowych termometrów do dowolnego wykorzystania (podłoże, powietrze, temperatury mediów itp.),
 • 2 wejścia inteligentnych czujników (np. detektora dwutlenku węgla, tlenu, ciśnienia itp.) z interfejsem S300 LAB-EL.

Dodatkowy zestaw wyjść sterujących regulatora LB-762 stanowią wyjścia do dołączenia:

 • 8 analogowych siłowników do proporcjonalnie regulowanych zaworów wraz z wejściami analogowymi do kontroli położenia siłowników.

Aktualna konstrukcja sond pomiarowych zapewnia dużą stabilność wyników  pomiarów. Dla odróżnienia nowe sondy psychrometryczne oraz sondy do temperatury podłoża i klimatyzacji mają inna kolorystykę wyprowadzeń, w związku z czym do płytek regulatora należy je podłączyć w sposób przedstawiony na rysunku. W szczególności nie należy zamieniać miejscami końcówek sond temperaturowych (zacisków T i GND). Rysunek wyprowadzeń złącz płytki dodatkowego modułu rozszerzeń LB-762-IO przedstawiono obok.

Sterowanie modułem rozszerzeń wymaga zainstalowania nowej wersji oprogramowania wewnętrznego regulatorów (co najmniej w wersji LB762V1_firmware_2.1.1.fw) i oprogramowania na stanowiska SERWER i KLIENTÓW na wszystkich komputerach PC z Windows pracujących w systemie (co najmniej lbx-2.14-setup.exe).

Rysunek wyprowadzeń złącz płytki dodatkowego modułu rozszerzeń LB-762-IOEkran pomiarów regulatora klimatyzacji pieczarkarni LB-762 wyposażonego w dodatkowa wkładkę LB-762-IO

Wizualizacja pomiarów w programie LBX

Stosowanie do zwiększonej ilości czujników dołączonych do regulatora klimatyzacji pieczarkarni LB-762 wyposażonego w dodatkowa wkładkę LB-762-IO, zaktualizowano program LBX tak, by na ekranie danych został przedstawiony komplet bieżących wyników pomiarów (widok obok).

Nastawy z pilota w regulatorach LB-762 z modułem LB-762-IO

Dodana została możliwość ustawiania z pilota LB-765 klaibracji i parametrów pracy regulatorów LB-762 z modułem LB-762-IO. Szczegółowa instrukcja obsługi regulatora pilotem znajduje sie w Instrukcji Uzytkownika.

Zgłaszanie uwag o programie, pomoc w ustawieniach regulatorów

Wszelkie pytania i uwagi o działaniu programu do obsługi sterowników w pieczarkarni, sugestie co do dalszego rozwoju programu i wnioski użytkowników, wynikające z ich doświadczeń i wzrastających wymagań, prosimy o zgłaszanie na adres al [małpa]  label.pl.

Bezpłatnie pomagamy telefonicznie we właściwej konfiguracji regulatorów w pieczarkarniach. W tym celu wymagane jest uruchomienie przez daną pieczarkarnię połączenia internetowego, za pomocą którego w trakcie rozmowy telefonicznej, mamy możliwość obserwacji zachowania regulatorów (wykresów) i korekty ich nastaw. Szczegóły - telefonicznie.

Zobacz również
Zobacz również
starstarstarstarstar
Ocena produktu
Moduł dodatkowych interfejsów LB-762-IO
Moduł dodatkowych interfejsów LB-762-IO do regulatorów klimatyzacji w pieczarkarni LB-762
Ocena: 5/5, liczba głosów: 14
 • dodaj swoją ocenę