Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności
www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
LAB-EL » Wg klucza » Pomiary » Temperatura » Termometr GSM LB-524T4

LB-524T4 - Bezprzewodowy czterokanałowy termometr GSM, rejestrator

Bezprzewodowy termometr LB-524T4 GSM, bezprzewodowy rejestrator GSM
 • Pomiar 4 temperatur - zewnętrzne czujniki Pt1000
 • Rejestracja - termograf
 • Bezprzewodowa łączność GSM/GPRS
 • Kontrola zasilania sieciowego
 • Zasilanie bateryjne 4 x AA
 • Szeroki zakres temperatur
 • Wysoka dokładność
 • Zastosowanie: farmacja, medycyna, laboratoria, łańcuch zimnych dostaw, przemysł spożywczy, logistyka, monitoring lodówek i zamrażarek, przechowywanie szczepionek i leków
 • Interfejs USB do konfiguracji
 • Oprogramowanie typu SCADA LBX 
 • Mała, wytrzymała obudowa

Opis czterokanałowego rejestratora temperatury

LB-524T4 GSM to bateryjny rejestrator czterech temperatur mierzonych przy pomocy zewnętrznych czujników temperatury z platynowymi termorezystorami Pt1000 podłączonymi kablem czteroprzewodowo, co gwarantuje wysoką dokładność pomiaru i szeroki zakres mierzonych temperatur (-200..+550 °C). Co zaprogramowany czas rejestrator włącza moduł GSM/GPRS i inicjuje łączność z serwerem LBX, którego adres IP został wcześniej skonfigurowany. Urządzenie jest zasilane z łatwo wymienialnych baterii albo akumulatorków i/lub z zewnętrznego źródła zasilania. W przypadku wyczerpania podstawowego źródła zasilania, łączność GSM zostaje wstrzymana, natomiast pomiary i rejestracja trwa nadal dzięki wbudowanej, dodatkowej, wymienialnej długowiecznej baterii litowej. Wyniki pomiarów oraz dodatkowe informacje wyświetlane są na bieżąco na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym.

Kontrola przekroczenie progów alarmowych

Do każdej z czterech mierzonych temperatur można przypisać dolny i górny próg alarmowy. Wyjście wyniku pomiaru  poza ten przedział spowoduje sygnalizację alarmów. W czasie przekroczenia progu alarmowego pomiary parametrów odbywają się w odstępach 1 minuty, niezależnie od ustawionego czasu pomiaru i rejestracji.

Przyczynną alarmu może być także wyłączenie zewnętrznego źródła zasilania rejestratora GSM LB-524T4, co pozwala na wykorzystanie go do sygnalizowania zaniku zasilania sieciowego nadzorowanych urządzeń (przykładowo: lodówek).

Dodatkowa funkcja odraczania alarmów sprawia, że alarm będzie sygnalizowany, gdy przekroczenie progu trwa nieprzerwanie dłużej, niż ustawiany czas odraczania.

Alarm powoduje dodatkowe zgłoszenie rejestratora LB-524T4 do serwera pracującego pod kontrolą programu SCADA LBX (niezależnie od ustawionego okresu wysyłania danych). Alarm może także powodować wysłanie SMSa z komunikatem alarmowym na zaprogramowane wcześniej maksymalnie 4 numery telefonów komórkowych.

Transmisja pomiarów z bezprzewodowego rejestratora przez GSM

W typowym zastosowaniu rejestrator przeprowadzi pomiary i rejestruje wyniki w pamięci co ustalony przez użytkownika czas (w zakresie od 1 minuty do 4 godzin). Co zadany czas rejestrator włącza interfejs GSM i wysyła na ustalony stały publiczny adres IP komputera z programem SCADA LBX wyniki pomiarów bieżące oraz zarejestrowane w pamięci.

W przypadku braku stałego adresu IP możliwe jest wykorzystanie dodatkowego serwera Proxy LBX. W szczególności klienci rejestratorów LB-524T4 mogą skorzystać z serwera Proxy udostępnionego przez firmę LAB-EL. Serwer ten świadczy usługę pośrednictwa pomiędzy rejestratorami LB-524T4 a dowolnym komputerem klienta, który ma dostęp do sieci Internet, ale nie posiada publicznego adresu IP.

Parametry rejestracji i adres IP serwera LBX, z którym ma łączyć się rejestrator, muszą być zadane podczas konfiguracji urządzenia. Konfiguracji dokonuje się poprzez interfejs USB.

Pamięć pomiarów czterokanałowego rejestratora temperatury

Rejestrator temperatur GSM LB-524T4 wyposażony jest w dużą pamięć do przechowywania około 30000 pojedynczych wyników pomiarów. Przykładowo, dla funkcji tylko termometru, przy nastawie odstępu rejestracji co 20 minut, wystarczy na ponad rok zapisów w jednej sesji rejestracyjnej. Dane są zapisywanie w pamięci  "z nadpisywaniem" co oznacza, że po zapełnieniu pamięci kasowane są najstarsze zapisy.

W przypadku zaniku łączności GSM pomiary są niezależnie rejestrowane w pamięci rejestratora temperatur LB-524T4, po czym po ponownym nawiązaniu łączności, zaległe wyniki sa dosyłane z pamięci rejestratora do bazy danych programu SCADA LBX, nadzorującego pracę rejestratora LB-524T4 GSM.

Program LBX umożliwia jednoczesną współpracę z wieloma rejestratorami LB-524 GSM.

Świadectwo wzorcowania z akredytowanego laboratorium

Każdy bezprzewodowy termometr, stosownie do zamówienia, może posiadać indywidualne świadectwo wzorcowania z Laboratorium Wzorcującego LAB-EL.

Zastosowanie rejestratora temperatury z transmisją GSM

Rejestrator temperatur LB-524T4 GSM jest przeznaczony do kontroli i dokumentowania przebiegu procesów technologicznych w zakładach produkcyjnych, magazynach i w transporcie, w szczególności branży farmaceutycznej, medycznej i spożywczej. Jest szczególnie przydatny dla spełnienia wymogów kontroli jakości produkcji ISO i HACCP. Może służyć do kontroli temperatury w magazynach logistycznych, halach, samochodach, przesyłanych paczkach itp. Bezprzewodowy czterokanałowy rejestrator temperatury z transmisją GSM może prowadzić monitorowanie temperatury wewnątrz przesyłek zawierających leki, szczepionki, żywność i inne towary wrażliwe na temperaturę podczas ich przewożenia różnymi środkami transportowymi drogą lądowa, morską lub lotniczą. Nawet, jeśli w pewnym okresie brak jest dostępu do sieci GSM, to po ponownym połączeniu się z siecią, rejestrator nadeśle do bazy z programem LBX wszystkie zaległe pomiary, więc żadne dane nie zostaną utracone. Rejestrator - termometr WiFi LB-524T pozwala spełnić wymagania bezpieczeństwa przechowywania szczepionek, leków i innych produktów wrażliwych na temperaturę w stacjach SANEPID, przychodniach, szpitalach i aptekach.

 

Dane techniczne bezprzewodowego rejestratora temperatury

POMIAR TEMPERATURY
 Niepewność
 pomiaru
 temperatury
 +/- 0,1 °C
 +/- 1 ostatnia cyfra, w zakresie -80..-60 °C *3)
 +/- 0,2 °C
 +/- 1 ostatnia cyfra, w zakresie -90..+0 °C *3)
 +/- 0,2 °C
 +/- 1 ostatnia cyfra, w zakresie -20..+100 °C *3)
 +/- 0,2 °C   +/- 1 ostatnia cyfra, w zakresie 0 .. +50 °C *4)
 +/- 0,6 °C   +/- 1 ostatnia cyfra, w zakresie -30 .. +50 °C *4)
 +/- 1,2 °C  +/- 1 ostatnia cyfra, w zakresie -100..+200 °C *4)
 +/- 2,4 °C  +/- 1 ostatnia cyfra, w zakresie -200..+550 °C *4)
Zakres pomiaru  -100..+200 °C  z zewnętrznym czujnikiem temperatury, dla LB-524T4 *1)
 -200..+550 °C  z zewnętrznym czujnikiem temperatury, dla LB-524T4E *1)
 Rozdzielczość pomiaru  0,1 °C  
PAMIĘĆ  POMIARÓW, KOMUNIKACJA
 Pojemność pamięci    30000 rekordów  pojedynczych wyników jednego z pomiarów
 Interfejs GSM  900MHz i 1800MHz  
ZASILANIE, DANE MECHANICZNE
 Źródło zasilania  baterie 4 x 1,5 V  baterie alkaliczne rozmiaru AA
 akumulatorki 4 x 1,2 V  zalecane akumulatorki Ni MH Eneloop HR-3UTGB Sanyo lub BK-3MMC Panasonic rozmiaru AA
 9 .. 12 V / DC  opcjonalne zewnętrzne źródło zasilania
Pobór prądu  1 mA  średnio (pomiar i rejestracja)
 500 mA  maksymalnie (aktywna transmisja GSM)
 Czas pracy z baterii  Czas ten nie jest jednoznacznie określony. Zależy od wielu parametrów między innymi od ustawionego okresu wykonywania połączeń przez GSM, jakości sieci GSM oraz ustawionego odstępu pomiędzy pomiarami. Dla typowych, dobrych warunków sieci GSM, temperatury pracy około 20°C naładowanych dedykowanych akumulatorków Eneloop,  oraz dla ustawień:
- okres łącznia się GSM : 30 minut,
- pomiar i rejestracja co 10 minut,
czas pracy z baterii wynosi od 1 do 2 miesięcy.
  Wymiary  102 x 102 x 43 mm  wymiary bez zewnętrznej anteny
 Materiał,
 stopień
 ochrony
 obudowy
 ABS  IP 30
 Zakres temperatur pracy panelu  -20..+60 °C  

Uwagi do danych technicznych:

*1): Podany zakres pomiarowy może być dodatkowo ograniczony przez parametry zastosowanego zewnętrznego czujnika.

*2): Bateria nie jest objęta gwarancją.

*3): Podano dla przypadku, gdy w Akredytowanym Laboratorium LAB-EL wykonano adiustację (kalibrację) i wzorcowanie zestawu przyrządu z dołączonym zewnętrznym czujnikiem temperatury. Adjustacja i wzorcowanie jest wykonywana w Laboratorium LAB-EL dla określonego przez Klienta w zamówieniu zakresu pomiarowego i dla podanych punktów wzorcowania.

*4): Podano dla przypadku, gdy przyrząd jest standardowo adjustowany (kalibrowany) tylko przy pomocy rezystora wzorcowego, bez dołączonego zewnętrznego czujnika i nie jest sprawdzany Laboratorium LAB-EL. Podana niepewność pomiaru wynika z klasy B termorezystora zastosowanego w czujniku temperatury.

Wyposażenie opcjonalne (na zamówienie)

 • Zewnętrzny zasilacz 9 V do zasilania z sieci 230V/AC (uwaga: akumulatorki nie są ładowane wewnątrz termometru LB-524T4, akumulatorki należy ładować po wyjęciu z urządzenia w zewnętrznej ładowarce).
 • Kabelek USB A-micro typ B.
 • Akumulatorki Ni-MH Eneloop HR-3UTGB Sanyo lub BK-3MCC Panasonic.
 • Ładowarka do akumulatorków Eneloop NC-MQN09W.
 • Uchwyt z tworzywa LB-528B do powieszenia termometru LB-524T4 na ścianie.
Zobacz również
Zobacz również
starstarstarstarstar
Ocena produktu
Termometr czterokanałowy GSM LB-524T4, rejestrator
Bateryjny rejestrator czterech temperatur mierzonych przy pomocy zewnętrznych czujników temperatury Pt1000
Ocena: 5/5, liczba głosów: 15
 • dodaj swoją ocenę